Musíme mluvit s Ruskem, shodli se před summitem NATO Obama a Sarkozy

  • 39
Ve třech městech na francouzsko-německém pomezí začal dvoudenní summit NATO, na který již dorazil i prezident Obama. Státníci proberou situaci v Afghánistánu, protiraketovou obranu i to, kdo se stane příštím šéfem bloku. Bezpečnost státníků hlídají kordony policistů, proti nim stojí tisíce demonstrantů.

Do dějiště summitu ze schůzky G20 v Londýně přiletěl americký prezident Obama. Na zámku Rohan poblíž francouzského Štrasburku (summit se dále koná v německých městech Kehl a Baden-Baden) ho přivítal prezident Sarkozy s manželkou.

Obama po schůzce se Sarkozym prohlásil, že si váží pomoci Francie i dalších spojenců v Afghánistánu. Zdůraznil ale, že by NATO mělo ještě lépe využívat svoje zdroje Afghánistánu, protože Al-Kajda je větším nebezpečím pro Evropu než Spojené státy. "Evropané žijí v blízkosti Al-Kajdy. Vážný útok teroristů je tu proto pravděpodobnější než ve Spojených státech," uvedl Obama.

OBAMA MEZI STUDENTY

V Praze navrhnu svět bez jaderných zbraní, řekl Obama studentům

Oba státníci se také shodli, že je třeba hovořit s Ruskem. "Myslím, že musíme poslat jasný vzkaz Rusku, že s ním chceme spolupracovat, avšak že se nemůžeme vrátit do starých kolejí," podotkl Obama.

Obama na tiskové konferenci po setkání se Sarkozym odsoudil plánované vypuštění severokorejské rakety a test označil za provokaci. Francouzský prezident uvítal plánované uzavření věznice v Guantánamu a řekl, že Paříž udělá symbolické gesto a přijme jednoho vězně z této věznice.

Obama diskutoval s tisícovkami studentů

Obamovy kroky pak vedly do haly, kde se sešel s tisíci francouzských a německých studentů. Po krátkém projevu je vyzval, aby mu pokládali otázky. Mimo jiné prozradil, že ve svém pražském projevu vyzve k vytvoření světa bez jaderných zbraní.

Americký prezident se pak sešel ještě s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Baden-Badenu. Obama na tiskové konferenci řekl, že v rámci jeho válečných plánů do Pákistánu vojáci NATO nevstoupí. Spojenci mají podle jeho slov pouze silněji podpořit Islámábád v jeho boji proti extremistům.

Podle Merkelové je důležité, aby se zástupci NATO dohodli na svém novém šéfovi už v pátek, kdy summit začal večeří státníků. Německo podle kancléřčiných slov podporuje Rasmussena.

Státy NATO se na novém generálním tajemníkovi Aliance ale nakonec neshodly a v jednání budou pokračovat v sobotu. - čtěte Státy NATO se nedohodly na novém šéfovi

HLAVNÍ BODY SUMMITU

- Afghánistán
- volba nového šéfa NATO
- protiraketová obrana
- návrat Francie do velení
- vztahy Aliance s Ruskem
- budoucnost a smysl NATO

Summitu, který se u příležitosti 60. výročí vzniku Aliance koná jako symbol někdejšího sblížení válkou rozdělené Evropy na francouzsko-německém pomezí, se poprvé jako plnoprávní členové zúčastní i Chorvatsko a Albánie.

Česko bude na summitu zastupovat prezident Václav Klaus, premiér Mirek Topolánek, šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a ministryně obrany Vlasta Parkanová. "Hvězdou" dvoudenního setkání je ale Obama, který je na vůbec prvním evropském turné, během něhož zavítá i do Prahy.

Politici budou na vrcholné schůzce řešit hned několik stěžejních otázek. Obama bude zřejmě chtít, aby spojenci vyjádřili podporu nové americké strategii v Afghánistánu a přislíbili větší angažovanost v této asijské zemi.

Americký prezident Barack Obama s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym

Podle diplomatů se budou debaty týkající se Afghánistánu kromě slaďování alianční a americké strategie týkat zejména několika hlavních bodů - zajištění bezpečnosti při srpnových volbách, úvah nad větším zapojením Pákistánu do řešení problémů v regionu a také podmínek, za nichž by se mezinárodní síly mohly začít z Afghánistánu stahovat.

Razie, slzný plyn, tisíce dEMONSTRAntů

Summit NATO ještě nezačal a policie už řešila protesty

Českou delegaci zase bude zajímat aktuální stanovisko Washingtonu k protiraketové obraně. Spojené státy nyní záměry předchozí vlády George Bushe přibrzdily a zvažují efektivnost protiraketového deštníku i náklady, které by na něj musely vynaložit.

Summit probere i protiraketovou obranu

Navíc nová administrativa zahajuje novou etapu ve vztazích s Moskvou, která projekt základny ostře kritizuje. "Na jasné vzkazy si asi ještě budeme muset nějaký čas počkat a myslím si, že půjde spíše o týdny, možná i o měsíce," řekl k plánům na radar český velvyslanec při NATO Štefan Füle. "To neznamená, že by protiraketová obrana nebyla jedním z těch větších témat při přípravě toho summitu," podotkl. Protiraketová obrana bude patrně zmíněna v závěrečném komuniké.

Dánský premiér Anders Fogh RasmussenKromě těchto témat se bude jednat o vztazích Aliance s Ruskem a možnostech jejich dalšího rozvoje. Na přetřes přijde i situace na západním Balkáně a důležitým bodem programu bude i volba nového šéfa organizace. Svou kandidaturu v předvečer summitu oznámil dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, o post ale usilují i další kandidáti. - přečtěte si Chci být šéfem NATO, oznámil dánský premiér

Jedna z hostitelských zemí - Francie - by se pak mohla po více než čtyřech desítkách let vrátit do vojenských struktur Aliance. "Předpokládá se, že se do aliančních struktur velení zapojí asi 700 až 800 francouzských důstojníků," řekl k tomu český velvyslanec.

Štrasburk se stal nedobytnou pevností

Summit provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. První střety s demonstranty, kteří přijíždějí na francouzsko-německé pomezí po tisících, se odehrály už včera.

CO BUDE ŘEŠIT SUMMIT NATO

Aliance otevírá Pandořinu skřínku, hledá svou budoucí roli

Při potyčkách ve Štrasburku policie zadržela 300 demonstrantů a 105 vsadila do vazby a vznese proti nim obvinění z ozbrojeného násilí. Podle médií byli aktivisté v dějišti nadcházejícího summitu NATO vyzbrojení dřevěnými kolíky.

Několik stovek demonstrantů se pokusilo prorazit do přísně chráněného centra Štrasburku, který střeží 15 tisíc policistů. Demonstranti házeli kameny a zdemolovali desítku autobusových zastávek. Policie proti nim použila slzný plyn a ohlušující granáty.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue