Obama a Medveděv se poprvé sešli, shodli se na omezení jaderných zbraní

  • 29
USA a Rusko do konce roku vyjednají novou smlouvu o snížení stavu jaderných zbraní, dohodli se na své první osobní schůzce prezidenti Obama a Medveděv. Jejich napjatě očekávané londýnské setkání, na němž šéf Bílého domu přijal pozvání v červenci do Moskvy, má být počátkem oteplování vztahů. Po Medveděvovi se Obama setkal i s čínským prezidentem.

USA a Rusko sníží počty jaderných hlavic pod úroveň dohodnutou v roce 2002. Na nové smlouvě začnou pracovat vyjednavači obou zemí, první výsledky představí v červenci, uvedli Obama a Medveděv.

Obama v Evropě: Ráno schůzka s Brownem, pak premiéra s Medveděvem

Dokument má být hotový v prosinci, kdy zároveň vyprší stará smlouva. Medveděv řekl, že rozhovory o odzbrojovací smlouvě budou "základem pro pokrok v jiných otázkách mezi Ruskem a USA".

Nový začátek. Ale rozpory trvají

Prezidenti se setkali v předvečer summitu G20, který v britské metropoli začne zítra. Byla to jejich první osobní schůzka po týdnech vysílání vstřícných signálů a čekalo se na ni s velkým napětím.

Vztahy někdejších klíčových hráčů "studené války" totiž v posledních letech utrpěly řadu ran. Největším kamenem sváru je americký plán na vybudování protiraketových základen v Česku a Polsku, v němž Moskva vidí ohrožení vlastní bezpečnosti. Obama se ale k otázce štítu staví zdrženlivěji než jeho předchůdce George Bush. K dalšímu ochlazení vztahů přispěla i loňská válka mezi Ruskem a Gruzií o Jižní Osetii.

I o těchto věcech dnes prezidenti hovořili. Připustili, že názorové rozdíly v otázce štítu přetrvávají, nicméně se "mluvilo o možnostech spolupráce".

Americký prezident Barack Obama během londýnské schůzky se svým ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem

Prezidenti se dohodli, že budou spolupracovat v otázce Afghánistánu, kde Američané už přes sedm let vedou válku proti terorismu a kde je momentálně násilí na nejvyšší úrovni od konce roku 2001, kdy spojenci svrhli režim Talibanu.

Mluvili i o Íránu a jeho jaderném programu. Západ se bojí, že Teherán usiluje o výrobu jaderné zbraně, Íránci to popírají a tvrdí, že veškeré jejich aktivity jsou civilní. Obama a Medveděv se shodli, že Teherán musí přesvědčit o mírovém charakteru svého jaderného programu.

Dmitrij Medveděv také pozval Obamu na červenec do Moskvy; šéf Bílého domu přijal.

Obama pojede ještě letos do Číny

Po jednání s Medveděvem se Barack Obama sešel s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Mluvili o ekonomické krizi a potřebě obnovit hospodářský růst. Budou prý na něm společně pracovat, stejně jako na problematice KLDR, íránského jádra a Súdánu. Obama také potvrdil, že ještě letos pojede do Číny.

V Obamově dnešním londýnském programu je ještě soukromá audience u britské královny Alžběty II. Ta amerického prezidenta a první dámu USA přivítala spolu s princem Filipem v Buckinghamském paláci. - přečtěte si Královna už přijala deset amerických prezidentů, Obama je ze setkání nervózní

Pak se americký prezident spolu s ostatními účastníky summitu G20 zúčastnil v Buckinghamském paláci recepce a později i slavnostní večeře pořádané Gordonem Brownem. V britské metropoli se kvůli summitu také rozhořely protesty. - o demonstracích si přečtěte zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Nejlepší videa na Revue