Zástupci G20 se sjíždějí do Londýna hledat recept na krizi

  • 27
Demonstranti zaplní ulice Londýna a státníci největších ekonomik povečeří v sídle britského premiéra. Mezi hosty bude i Mirek Topolánek coby šéf předsedající země EU. Ačkoliv summit začíná zítra, v Londýně je už od úterý americký prezident Barack Obama, dále australský šéf vlády Kevin Rudd či mexický prezident Felipe Calderón.

Pro Brownovy elitní hosty uvaří známý britský televizní kuchař Jamie Oliver.

Ve středu proběhne několik dvoustranných jednání, nejsledovanější z nich bude vůbec první setkání Obamy s čínským a ruským prezidentem.

Regulace má zbrzdit krizi

Zatímco demonstranti budou protestovat proti současnému stavu světového finančního systému, státníci se budou na summitu dohadovat o tom, jak jej vyléčit a jak zabránit opakování světové krize.

Situace je zlá. Podle Mezinárodního měnového fondu, jehož autorita i kapitál by na summitu G20 mohly být posíleny, dojde letos poprvé od druhé světové války k poklesu světové ekonomiky. Fond doporučuje, aby státy nalily do záchranných balíků dvě procenta svého HDP a tím rozhýbaly poptávku a zbrzdily recesi.

To, že by světoví státníci dospěli k jednotné dohodě "jak na krizi", však moc pravděpodobné není. Například myšlenka na sladění protikrizových balíčků jednotlivých států se nelíbí Francii a Německu. Evropa a USA se totiž značně liší v názoru na to, kolik peněz by se mělo do ekonomiky nalít. Zatímco Spojené státy výši rozpočtového schodku příliš neřeší, EU chce udržet své dluhy na uzdě.

"Musíme posuzovat účinnost protikrizových balíčků a ne jejich výši," varoval včera šéf Evropské komise José Barroso.

Na programu je také regulace finančních institucí. O svá privilegia by mohly přijít vysoce rizikové hedgeové fondy, daňové ráje či bankéři o své bonusy.

Seberu se a odjedu, hrozí Sarkozy

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy už předem varoval, že ohledně regulace nepřistoupí na žádný konsenzus ignorující volání Francie po velmi přísné regulaci. Prohlásil, že "se sebere a odjede", pokud se v tomto bodě nedosáhne pokroku.

Britský premiér Gordon Brown s jednotným dohledem nad finančním trhem souhlasí a odvolává se na morální zájmy.

"Nekontrolovaná globalizace našich finančních trhů překročila nejen národní hranice, ale i morální," kázal plamenně Brown počátkem týdne na půdě londýnské katedrály svatého Pavla.

Čtvrteční summit bude trvat jen pár hodin a nikdo nečeká, že přijde s instantním receptem, jak krizi vyléčit.

"G20 neukončí krizi přes noc, ale může, musí a učiní změnu," doufá Barroso.

O čem budou jednat

– regulace hedgeových fondů, daňových rájů, ratingových agentur, odměn pro bankéře
– regulace bank – kontrola účetnictví, povinnost mít finanční polštář proti ztrátám
– vyčištění bank od bezcenných aktiv a obnovení důvěry v bankovní sektor
– přeshraniční regulace finančních firem – myšlenka jednotného regulátora
– zdvojnásobení kapitálu MMF na 500 miliard dolarů, aby měl fond prostředky pro země v problémech
– protekcionismus a klesající objem mezinárodního obchodu