PRVNÍ GÓL. Anglický útočník Emile Heskey (v bílém) skóruje. | foto: Reuters

Slováci před kvalifikační bitvou v Praze schytali vysokou prohru

• 74
Slovenští fotbalisté nemají před středeční bitvou v Praze dobrou náladu. V přípravě na kvalifikační duel o postup na mistrovství světa proti české reprezentaci prohráli vysoko. V Anglii dostali čtyři góly a podlehli 0:4.

Trenér Vladimír Weiss dnes znovu nasadil sestavu v rozestavení se dvěma defenzivními záložníky a jediným vysunutým útočníkem v podobě kapitána Róberta Vitteka, kterého ze stran doplňovali především Stanislav Šesták a zleva tentokráte nevýrazný Marek Hamšík.

Angličany od začátku pohánělo téměř vyprodané Wembley a Slováci se museli zakopat v obraně. Již po sedmi minutách si na levé straně v běhu zpracoval míč otočkou Steven Gerrard a jeho přihrávku v pádu z blízka uklidil do sítě Emile Heskey.

Ani poté se Slováci nedostávali výrazněji do útoku, jejich snažení končilo většinou už před šestnáctkou domácích. Naopak Angličané podnikali nebezpečné útoky vedené především ve velmi dobré formě hrajícím Aaronem Lennonem. Až v závěru poločasu se do šance dostal slovenský kapitán Vittek, jeho střelu však domácí gólman David James reflexivně vyrazil.

Průběh zápasu jsme sledovali on-line

Přípravný duel Anglie - Slovensko minutu po minutě

Po změně začali Slováci více zlobit, ale několik nadějných akcí ke gólu nedotáhli. Mrzet je mohla především šance, kdy běželi ve třech proti dvěma obráncům, jenže střídající Erik Jendrišek střílel jen do boční sítě.

Angličané byli nebezpeční hlavně ze standardních situací. Po jedné z nich skóroval John Terry, ale kvůli ofsajdu nebyla branka uznána.

Dvacet minut před koncem však pojistka přece jen přišla. Pro zcela volného Wayna Rooneyho nebyl problém hlavou zužitkovat povedený centr od Davida Beckhama, jenž oslavil velké jubileum.

Když nastoupil do druhé půle místo Lennona, připsal si již 109. zápas za anglickou reprezentaci a o jeden start překonal dosavadní rekord hráče v poli, který držel legendární Bobby Moore. Více startů za Anglii než Beckham má již jen bývalý brankář Peter Shilton se 125 zápasy.

V závěru Angličané přidali další dvě branky. Nejprve se středem obrany protáhl Frank Lampard a v poslední minutě zužitkoval chybu ve slovenské rozehrávce svým druhým gólem v utkání Rooney, který si připsal sedmý zásah z posledních šesti reprezentačních zápasů.

Anglie - Slovensko 4:0

Branky: 70. a 90. Rooney, 9. Heskey, 83. Lampard
Anglie: James (46. Foster) - Johnson, Terry, Upson, A. Cole - Lennon (46. Beckham), Lampard, Barry, Gerrard (46. Downing) - Ronney, Heskey (15. C. Cole, 34. Crouch, 74. Carrick)
Náhradníci: Green, Jagielka, Lescott, Baines
Slovensko: Senecký - Pekarík, Valachovič, Škrtel, Čech (46. Jendrišek) - Zabavník, Šesták (71. Jakubko), Karhan (83. Štrba), Kozák (63. Sapara) - Hamšík (79. Mintál), Vittek (46. Hološko)
Náhradníci: Mucha, Kamenár, Kratochvíl, Čišovský, Dobrotka, Obžera.