Klaus přijal demisi vlády. Kdo získá 101 poslanců, bude premiérem

  • 1734
Prezident Václav Klaus převzal ve tři odpoledne z rukou premiéra Mirka Topolánka demisi vlády. Mohou tak začít jednání o novém kabinetu. Podle Klause musí vzniknout rychle, bez setrvání v provizorním stavu a bez přeběhlíků. Zítra se Klaus sejde s šéfy ČSSD a KDU-ČSL Jiřím Paroubkem a Jiřím Čunkem.

Předáním demise dal formálně premiér prezidentovi na vědomí, že nemá ve Sněmovně důvěru. Oba politici se pak odebrali ke krátkému jednání za zavřenými dveřmi. "Pověřil jsem premiéra Topolánka, aby vláda vykonávala své funkce do jmenování vlády nové," řekl potom prezident.

Dodal, že je nutné vycházet ze tří principů: "Řešení musí být rychlé a ve viditelně krátké době. Vyžaduje to složitá hospodářská situace i naše předsednictví EU. Nepřipustím neřešení situace, tedy setrvání v provizorním stavu. Jsem připraven jmenovat pouze vládu, která bude založena na politické dohodě i v Poslanecké sněmovně, přeběhlictví jako metoda vzniku vlád nepřichází v úvahu," prohlásil.

VLÁDA PODLE KLAUSE

1. musí vzniknout rychle

2. bez setrvání v provizorním stavu (tím by bylo dovládnutí současné vlády za předsednictví)

3. musí být bez přeběhlíků a s garancí 101 hlasu

"Pokud by mi Mirek Topolánek nebo kdokoliv jiný přinesl 101 podpisů slibující umožnění vzniku vlády, dal bych mu k tomu příležitost. Opakuji, že čas je významným faktorem," zakončil Klaus.

Topolánek včera obvinil Klause (a také Vlastimila Tlustého a Pavla Béma), že za pád kabinetu mohou. A dodal, že se podle jeho informací konec vlády "do dvou do rána slavil i na Hradě". - čtěte Topolánek: Za pádem vlády stáli Klaus, Tlustý a Bém

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

Zatímco premiér se při přijetí u hlavy státu tvářil uvolněně, prezident přijal Topolánka chladně, popsal atmosféru na Hradě zpravodaj MF DNES. Došlo i na malé nedorozumění, když zaměstnanci Hradu chtěli novináře vyprovodit s tím, že oficiální brífink už skončil.

"Prezidentovo prohlášení, že o výsledku budou informovat vzápětí, zmátlo i pracovníky tiskového odboru. Ti původně chtěli novináře ze sálu vyprovodit, ale po této větě nás nechali čekat na místě," uvedl zpravodaj. Martin Erva z tiskového odboru Hradu později upřesnil, že brífink po setkání byl plánován a že novináři měli být při čekání pouze přemístěni do jiných prostor Hradu.

Předseda opoziční ČSSD v krátkém prohlášení po přijetí demise zopakoval, že trvá na předčasných volbách a úřednické vládě.

Premiér Topolánek a prezident Klaus při předání demise (26. března 2009)

Další vývoj je v rukou prezidenta

Václav Klaus rozhodne, koho pověří sestavením vlády - jestli znovu Mirka Topolánka, nebo někoho jiného. Vývoj v příštích týdnech tak naznačí, zda (a kdy) budou předčasné volby, nebo zda nová vláda dovede zemi k řádným volbám v příštím roce. - čtěte Budoucnost země: v hlavní roli Klaus. Co udělá?

Topolánkův vnitrostranický oponent Pavel Bém už naznačil, že on sám ambici vést vládu nemá a že by uvítal, kdyby Klaus pověřil sestavením vlády opět Topolánka. - čtěte Bém: Vládu skládat nechci

Do Strakovy akademie se nehrnou ani opoziční socialisté, kteří hlasování o nedůvěře vyvolali. "Nedostali jsme mandát vládnout a nebudeme o něj usilovat," řekl místopředseda Lubomír Zaorálek.

HAVEL PREFERUJE PŘEDČASNÉ VOLBY

Bývalý český prezident Václav Havel věří, že prezident Václav Klaus pověří jednáním o nové vládě opět Mirka Topolánka. Vláda v demisi by podle něj neměla sloužit dlouho - jen do konce předsednictví. Pak by měly být vypsány předčasné volby.

Pokusy o svržení vlády Mirka Topolánka se podle Havla staly jakýmsi
folklorem. Opozice při každém pokusu chtěla především svrhnout vládu, a pak teprve hledala zástupné problémy, domnívá se Havel.

Nejvíce mu na současné politické situaci vadí stále hlubší odcizování politiky společnosti. "Z politiky se stává nekonečná estráda, kde na sebe neustále všichni útočí, každý na někoho něco vyhrabává, nadávají si a místo, aby to byl souboj myšlenek, koncepcí, představ o smyslu tohoto státu, o jeho budoucnosti, tak je to série rozmanitých urážek a jakýchsi polovtipů," řekl.

Zdroj: ČTK

Zatímco Mirek Topolánek prosazuje volby už v létě nebo na podzim, Jiří Paroubek je ochoten přistoupit nejdříve na podzimní termín. Český statistický úřad prohlásil, že dříve než za pět měsíců volby stejně nelze připravit.

V souvislosti s pádem vlády se řeší také otázka českého předsednictví. Topolánek včera ujistil evropské partnery ve Štrasburku, že i v demisi vláda předsednictví v EU dokončí. Vláda bude také dál pravidelně zasedat, do Sněmovny už ale nepředloží návrhy, pro které nebude mít širší podporu. V demisi se kabinet poprvé sejde v pondělí.

jaká bude vláda a kdy budou volby

Obě nejsilnější strany v parlamentu - občanští i sociální demokraté - si přejí předčasné volby. Paleta variant je ale mnohem pestřejší, klíčovým hráčem na politické scéně je teď prezident Václav Klaus. Jaké jsou tedy možné varianty?

Bude pověřen Topolánek
ODS zatím tvrdí, že by sestavením vlády měl být pověřen opět její předseda Mirek Topolánek, který už dostal od Klause šanci dvakrát.
Z toho, jak si prezident počínal v minulosti, by se to vyvozovat dalo.
Avšak to bylo vždy v situaci, kdy Klaus věděl, že od politiků "něco" potřebuje. A to něco byly hlasy pro jeho opětovné zvolení prezidentem. Teď už se na to ohlížet nemusí, protože kandidovat potřetí nemůže a důležitou roli může sehrát jeho momentální chladný vztah k Topolánkovi.

V čele jiný politik ODS
Pokud by se prezident Klaus rozhodl "válčit" se stranou, kterou zakládal, mohl by vyzvat k sestavení vlády jiného politika ODS. Třeba některého ze současných místopředsedů strany, který by byl schopen domluvit se s ČSSD, nebo na druhé straně s lídry lidovců a zelených.
Nyní se taková varianta jeví jako nepravděpodobná, ale do hry by se mohla dostat v případě, že občanští demokraté výrazně prohrají volby do Evropského parlamentu (podobně jako prohráli ty loňské krajské a senátní) a ODS si bude hledat jiného lídra. Pak by se Klaus vyhnul pověření Topolánka, který bude zřejmě se svou vládou v demisi řídit Česko až do eurovoleb, jak se na tom shodují ODS i ČSSD.

"Vláda odborníků"
Je to varianta, kterou nyní preferuje sociální demokracie a kategoricky odmítá ODS. Paroubek si pod "vládou odborníků" představuje jakýsi úřednický či poloúřednický kabinet, který by zemi dovedl k předčasným volbám. Bylo by velmi pikantní, kdyby prezident Klaus na něco podobného kývl. Když skončil ve funkci premiéra v roce 1997, prosadil si tehdejší prezident Václav Havel kabinet Josefa Tošovského, který se v mnohém podobal nynější Paroubkově představě. Byli v něm však i politici menších pravicových stran a pro Klause a ODS představovala úhlavního nepřítele, protože symbolizovala něco, čemu se posměšně přezdívalo "nepolitická politika".

Šance pro ČSSD
Není to pravděpodobná varianta a socialisté dávají najevo, že ani nyní nestojí o to, aby byli oni pověřeni sestavením vlády. Ona by ostatně těžko získala důvěru Sněmovny. Pro ČSSD je mnohem výhodnější počkat si až na volby, které jí dávají naději, že se změní poměr sil ve Sněmovně v jejich prospěch. A mezitím se pokoušet využít rozvratu ve vládní koalici a pokusit se prosadit některé ze svých návrhů za pomoci nezařazených poslanců - a to nejen těch, kteří ČSSD v úterý pomohli vyslovit vládě nedůvěru.

Zdroj: MF DNES

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue