Rodina dlužila Chomutovu stokoruny, exekutor s posvěcením soudu sebral tisíce

  • 1275
Jedna z chomutovských rodin, která přišla o sociální dávky při exekuci, dlužila městu asi pětistovku. Teď je už v Británii. Se zastavením exekuce u soudu neuspěla. "Nikdy nic nedlužili. Exekutor jim sebral 6 500 a soud jim nedal za pravdu," zlobí se Jan Šipoš z Člověka v tísni.

Rodina se čtyřmi školáky žila v Chomutově desítky let. Městu dlužila 424 korun za odpad a ještě pokutu za to, že nechali u popelnice skříňku po malování. Na dvě upomínky k zaplacení ovšem nereagovali.

TIsíce za popelnici

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

V únoru si šla rodina na úřad pro dávku v hmotné nouzi. Byla jednou z těch, které „zkasíroval“ exekutor.

„Sebral jim šest a půl tisíce, přitom městu jde z těch zabavených peněz jen pár stovek,“ podotkl Šipoš. Rodině zůstala tisícikoruna, na kterou soudní exekutor podle zákona nesmí sáhnout.

Rodina se obrátila prostřednictvím humanitární organizace Člověk v tísni na Okresní soud v Chomutově se žádostí na částečné zastavení exekuce.

Soudce však návrh zamítl. „Přiklonil se k názoru, že není zákonný důvod k zastavení exekuce,“ řekl už dříve iDNES.cz předseda okresního soudu Petr Šustr. V dalších třech případech rozhodla přitom jiná soudkyně přesně naopak a exekuce zastavila.

Beznaděj lidi odvádí z města

Šestičlenná rodina se po této příhodě sbalila a odstěhovala ke svým známým do Velké Británie. Podle Šipoše potřebovali peníze nejen na živobytí. „Jedno z dětí má silné astma, potřebovali koupit respirátor, který stojí šest set korun,“ upřesnil.

Případ přitom není ojedinělý, během března odešlo sedm rodin. - čtěte Rodiny z Chomutova utíkají před exekucemi do Kanady a Británie

Člověk v tísni zastupuje i další rodiny, které se s exekucí nemohou smířit. „Není to fér, ty lidi dluží 424 korun za odpad a exekutorovi musí dát průměrně kolem osmi tisíc,“ vypočítal Jan Černý z Člověka v tísni. Zná i případ, kdy exekutor vyúčtoval přes devět tisíc.

IVANA ŘÁPKOVÁ:

Město má pohledávku, tu vymáhá zákonným způsobem. Rozhodne soud, pohledávka je předána exekutorovi a ten ji vymáhá. Město vymůže svou pohledávku a exekutor podle zákona vymáhá i svou odměnu. To už nemá s městem nic společného. Terénní pracovníci mají lidem vysvětlit, že je jednodušší, aby své dluhy zaplatili nebo se domluvili na splátkovém kalendáři.

-čer-

Černý zároveň upozorňuje na to, že peníze na sociální dávky dostává město formou dotací ze státního rozpočtu. Takže exekutor, který zabaví peníze z dávek, má své náklady hrazeny nepřímo z veřejných financí.

Městu stokoruny, exekutorovi tisíce

Chomutov od dlužníků požaduje asi čtyřicet milionů, nepočítá přitom dluhy za bydlení. Exekutor, který na městském úřadě pracoval 17. února, vybral peníze od šestačtyřiceti lidí.

Na argument, že město trestá jen ty, kteří dluží pár stovek, primátorka Ivana Řápková namítla: „Všechny jsme nejméně dvakrát obesílali, měli možnost svůj dluh uhradit.“ 

„Máme tady i chronické neplatiče, kteří dostávají pravidelně několik pokut měsíčně a vysmívali se nám, že je platit nemusí,“ připomněl mluvčí města Tomáš Branda.

Drobné částky, které exekutor zatím zabavil, ale nebudou pro Chomutov znatelnou náplastí. „Pokutu ani poplatky nelze penalizovat, nevztahuje se na ně ze zákona ani úrok,“ podotkl Branda. Zmíněných 40 milionů je tak jen dluh bez penalizací a zúročení. „Jiné je to u dluhů za bydlení, tam roste i penále,“ dodal.

Naopak exekutorovi se kapsa naplnila. Samotný exekuční řád mu slibuje minimální úhradu výdajů při vymáhání jednoho dluhu 3 500 korun. V Chomutově si ve většině případů, o kterých Člověk v tísni ví, účtuje kolem osmi tisíc.

„Exekutor pátrá po majetku dlužníka, do nákladů je započítáno všechno. Kromě cestovních výdajů, poštovného i pátrání v katastrech, peněžních ústavech, ve zdravotní i sociální správě kvůli přeplatkům nebo v registru vozidel,“ vyjmenoval advokát Tomáš Absolon, který ve své praxi řeší i exekuční případy.

Výše částky, kterou exekutor zabavil, mluvčího Chomutova nepřekvapila. „Jsou tam započítány kromě dluhu peníze za právní úkony, za hlavní úkon i další kroky exekutora. Jsou to tisíce,“ uvedl Branda.

Dlužník nesmí dělat mrtvého brouka

K exekucím přitom možná ani nemuselo dojít. Stačilo by, kdyby dlužník komunikoval s věřitelem, v tomto případě s městem, tvrdí právník Absolon. „Nesmí dělat mrtvého brouka,“ upozornil. „Mám zkušenost s věřiteli, že jsou ochotni akceptovat složitou životní situaci dlužníka.“

V praxi je podle něj obvyklé i to, že pokud dlužník předloží reálný splátkový kalendář, jsou věřitelé ochotni odpustit i úroky.

Zda by na takovou možnost přistoupil exekutor, který úřadoval před měsícem v Chomutově, se neví. Do médií se zatím nevyjadřoval. Člověk v jeho kanceláři v Mostě po představení pokládá telefon.

I přes sílící kritiku z různých stran bude Chomutov ve vymáhání pokračovat. iDNES.cz to potvrdila primátorka Řápková: „Najmeme další exekutorské firmy, které to pro nás budou dělat.“ Dosud peníze pro radnici vymáhal jen mostecký exekutor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue