Pádem vlády předsednictví neutrpí, ale musím do Prahy, omlouval se premiér

  • 17
Mirek Topolánek ujišťoval europoslance ve Štrasburku o schopnosti Česka zvládnout předsednictví EU i přes včerejší pád vlády. "Stalo se to v Dánsku, Itálii i kvůli volbám ve Francii. České předsednictvím tím nijak neutrpí," prohlásil Topolánek v plénu evropského parlamentu.

Pouhý den poté, co se opozici podařilo s pomocí rebelů smést Topolánkovu vládu, musel premiér tvrdě obhajovat pozici Česka, které je v polovině předsednictví EU, i před europoslanci.

Čeho se může ve Štrasburku dočkat, naznačily už komentáře předních zahraničních médií. Ty totiž příliš povzbudivé pro zemi, která až do června předsedá sedmadvaceti státům Unie, nebyly.

Třeba německý, rakouský i maďarský tisk se shodně domnívají, že autorita premiéra coby předsedy Evropské rady bude kvůli pádu vlády podlomena a v Česku navíc posílí euroskeptické hlasy, které by mohly zmařit ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Zahraniční média o pádu vlády

Topolánkova pozice v Evropské unii oslabí, píšou

A v plénu to hned zkraje dokázali sociální demokraté, kteří se do Topolánka tvrdě opřeli ústy německého europoslance Martina Schulze. "Je vidět, že jste bojovník. Zatím jste ale nepochopil, co znamená předsednictví EU," rozčileně křičel Schulz.

Narážel tím na závazek vlád EU věnovat 1,5 procenta svých HDP na balíček opatření proti ekonomické krizi. "Zatím to udělaly čtyři země a to není dost. Je vaší povinností zajistit, aby členské státy respektovaly své závazky," vyčítal Topolánkovi.

"Vy tady zastupujete sám sebe, ne Radu EU, a to je velká chyba. Chápu, že někteří poslanci říkali, že je těžké s vámi vést dialog," dodal směrem k Topolánkovi, který na útočný projev reagoval úsměškem.

Česko není první

Vládu během předsednictví měnily Itálie či Dánsko

Schulz nadnesl i téma Lisabonské smlouvy, která by měla upravit institucionální chod Unie. Její ratifikace v Česku je teď kvůli náhlému pádu vlády ve hvězdách.

"Chápu, že máte problémy s vaším prezidentem, my ale potřebujeme, aby ratifikační proces pokračoval. Vy nám však musíte říci, jak chcete postupovat. Žádám aspoň minimální institucionální respekt, pane Topolánku," naléhal europoslanec.

Během rozpravy však na adresu českého předsednictví zazněla i slova uznání. "Děkuji za vynikající přípravu. Před kolika měsíci jsem pochyboval, ale pan Topolánek dokázal, že tíhu předsednictví může unést i malá středoevropská země, pronesl polský europoslanec Adam Bielan ze skupiny Unie pro Evropu národů.

Bobošíková: Unii nepředsedá vláda, ale Česká republika

Ozval se i hlas z domácího tábora, od nezařazené poslankyně Jany Bobošíkové. Ta se českých pozic zastala:

"Všechny ty, kteří mají tu drzost kritizovat krok české Poslanecké sněmovny jako nezodpovědný, upozorňuji, že jde o demokratické rozhodnutí demokraticky zvoleného parlamentu suverénního státu. Evropské unii nepředsedá vláda ČR, ale předsedá jí Česká republika."

"Po pádu Topolánkovy vlády má v České republice nejsilnější politický mandát prezident Václav Klaus," prohlásila a doplnila, že Klaus je "státník se silným demokratickým cítěním". Na závěr ještě zareagovala na slova šéfa sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernda Posselta a vzkázala mu, že Česko není protektorátem Čechy a Morava.

Tentokrát se už nesmál jen český premiér, ale i předseda komise José Manuel Barroso. "Musím říct, že tohle na parlamentech miluju," pobaveně  komentoval Topolánek vystoupení Bobošíkové. Poté už nasadil vážný tón a vyzval přítomné ke společnému postupu proti recesi.

Zároveň se pokusil rozptýlit i obavy europoslanců, nahlodaných včerejšími událostmi v české Sněmovně. "Administrativa České republiky zatím situaci v době krize zvládá velmi dobře. Nesouhlasím s tím, že bychom nezvládali jedno z nejnáročnějších předsednictví," prohlásil Topolánek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue