Ministr vnitra Ivan Langer a místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (25.3.2009) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Hoďte na toho blázna síť, řekl Langer a Zaorálek vypnul mikrofon

  • 1143
Čtrnáct hodin po pádu vlády se poslanci vrátili na místo činu. Záhy ale jednání přerušila slovní přestřelka. Místopředseda Sněmovny Zaorálek vypnul mikrofon Ivanu Langerovi, který chtěl reagovat na slova Davida Ratha. "Hoďte na toho blázna síť," řekl Langer. Rath později přirovnal ministra vnitra ke Stalinovi.

Sporu Ivana Langera (ODS) s Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) předcházelo vystoupení sociálního demokrata Davida Ratha, který tvrdě kritizoval vládu.

"To není demokratická vláda, to je vláda, která nese jednoznačně rysy policejních manipulací, využívání tajných služeb a pošlapávání základních principů demokracie," řekl Rath na závěr svého projevu ke kauze Wolf - Dalík.

"Proto je dobře, že vláda přišla o důvěru Sněmovny, protože nejenže tato vláda škodí, ale ona je také velmi nebezpečná," dodal středočeský hejtman Rath.

Hned po něm si vzal slovo ministr Langer. "Ono by se na jeho slova dalo reagovat jednoduše: hoďte na toho blázna síť," prohlásil.

Zaorálek, který jednání Sněmovny řídil, ale ministra přerušil a žádal ho, aby takovým způsobem poslance nenapadal. "Jak jste dohlížel na dodržování slušnosti při projevu mého předřečníka (Ratha), aby se držel tématu, aby neurážel své politické protivníky?" tázal se ale Langer.

"Pane ministře, nenuťte mě, abych s vámi diskutoval. Naposledy vás žádám, abyste mluvil k předmětu tohoto bodu rozpravy (ke kauze Dalík)," naléhal Zaorálek.

Ivan Langer a Lubomír Zaorálek na jednání Sněmovny (25.3.2009)

"Je vidět, že když oranžová s rudou splyne, je z toho zvláštní způsob řízení schůze," odvětil Langer.

Následovala žádost místopředsedy Sněmovny, aby Langer opustil řečnický pultík. "Nebudu tady poslouchat urážky poslanců mezi sebou a z vašich úst je nechci slyšet. Pane ministře, žádám vás, abyste se posadil do své lavice," řekl Langerovi Zaorálek.

Langer ale odmítal poslechnout a po slovech "reakce na blázna, sprosťáka..." ho Zaorálek umlčel tím, že mu vypnul mikrofon. Pak přerušil jednání na patnáct minut.

Po krátké přestávce si vzal slovo poslanec za ODS Petr Tluchoř, který si vyžádal kvůli roztržce dvouhodinovou přestávku na poradu Klubu ODS. K řečnickému pultíku se před přerušením jednání povedlo dostat ještě předsedovi klubu ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který ministru vnitra doporučil, aby si vzal na dnešek zdravotní dovolenou.

"Opozice má nárok na silné výrazy"

Po dvouhodinové pauze Zaorálek zareagoval na stížnost ODS, že ve Sněmovně neměří všem stejným metrem.

"Připouštím, že jsem tady po celou dobu jednání nebyl a Sněmovnu řídil Vlček, a proto jsem slyšel jen závěr Rathova projevu. Poslechl jsem si ale celé jeho vystoupení ze záznamu. Zjistil jsem, že výrazy vůči vládě, které použil Rath, jsou stejné jako výrazy, které použil Topolánek včera vůči ČSSD," obhajoval se Zaorálek.

Opozice má nárok na silné výrazy, tvrdil dále Zaorálek. Musí ale respektovat jisté principy a limity. Ty podle místopředsedy Rath během odpoledního projevu respektoval, Langer nikoli.

Rath chtěl podle Zaorálka od vlády vysvětlení ke kauze Dalík a Wolf, Langer ale zareagoval nepřiměřeně. "Toto je pouze rétorické cvičení, když se tady člověk na něco ptá, protože odpověď nedostane," ukončil své vystoupení Zaorálek.

Estébácké techniky a stalinistické metody

O slovo se přihlásil i ministr financí Miroslav Kalousek, který se vrátil k původnímu tématu sněmovní rozpravy - kauze Dalík a Wolf. "Vy jste řekl, že premiér nabízel ČT kompromitující materiály na šéfa koaliční strany, to už není chlívek, ale estébácké techniky, omluvte se předsedovi vlády a všem slušným lidem, v opačném případě jste účelový lhář, kterému nelze věřit ani dnešní datum!" řekl na adresu Zaorálka Kalousek.

Dalším řečníkem byl Rath, který se vrátil k Langerově "síti". "Vyhrožuje se tady opozičnímu poslanci, že se na něj má hodit síť a že se snad má internovat do psychiatrické léčebny. Víte, kdo tyto metody před vámi užíval?" tázal se Rath. "Josif Vissarionovič Stalin," odpověděl si.

Jako poslední před další přestávkou vystoupil ve Sněmovně předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Přiznejte si to, nedokážete unést porážku," připomněl poslancům včerejší pád vlády.

"Ministr vnitra mě přesvědčil o tom, že jsme se dobře rozhodli vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. On (Langer) musí skončit, čím dřív, tím líp," dodal předseda ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue