ODS vyloučila „zrádce“ Tlustého z poslaneckého klubu

  • 875
Občanští demokraté vyloučili Vlastimila Tlustého ze svého klubu. Tlustý hlasoval proti vládě. Další poslanec ODS Jan Schwippel, který hlasoval s opozicí, už v klubu není.

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř na tiskové konferenci po hlasování o nedůvěře vládě řekl, že navrhnou místním sdružení, kam patří Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel, aby je vyloučili ze strany.

Vlastimil Tlustý v neděli v televizi uvedl, že hodlá k hlasování proti vládě přemluvit oba své "rebelující" kolegy z ODS, kromě Jana Schwippela také Juraje Ranince. Druhý jmenovaný však nakonec hlasoval s vládou.

"Nechci hlasovat pro nedůvěru, protože není jasný plán B, který by zajistil, že bych svým hlasováním zabránil nástupu levice k moci, a to nechci," vysvětlil Juraj Raninec. Čtěte ČSSD shání hlasy na svržení vlády, „rebel“ Raninec kabinet podrží

Podle politologa Jana Kubáčka poslanec Jan Schwippel vyslovení nedůvěry vládě zřejmě konzultoval s Václavem Klausem. "Přinejmenším o jeho krocích musel prezident vědět. A přinejmenším jim nebránil," řekl Kubáček v České televizi.

Vláda padla. Pohřbili ji Tlustý, Schwippel, Jakubková a Zubová

Vlastimila Tlustého však už jednou jeho oblastní rada ODS v Rakovníku podržela. Rozhodovala o jeho setrvání ve straně kvůli kauze Morava. - Čtěte Rakovnická ODS podržela Tlustého, má zůstat ve straně i ve Sněmovně

Domovskou organizaci Jana Schwippela zase podle některých informací řídí jeho matka.

Poslanci, kteří od voleb 2006 opustili svůj poslanecký klub

Michal Pohanka - Z klubu ČSSD a také ze strany vystoupil 25. října 2006, odchod zdůvodnil tím tlakem ze strany šéfa klubu Michala Haška. Odmítl výzvu, aby se vzdal poslaneckého mandátu, a v lednu 2007 podpořil koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) při hlasování o důvěře i v dalších klíčových hlasováních. Loni v prosinci Pohanka složil mandát.

Miloš Melčák - Klub sociálnědemokratických poslanců opustil 7. prosince 2006. Jako důvod uvedl, že v poslední době čelil silnému nátlaku a zastrašování. Také Melčák opakovaně podpořil Topolánkovu vládu. V únoru 2007 ho pak ústřední výkonný výbor ČSSD vyloučil ze strany, když to krátce předtím odmítla udělat jeho mateřská zlínská organizace.

Evžen Snítilý - Z poslaneckého klubu ČSSD byl vyloučen loni 15. února poté, co se rozhodl hlasovat v prezidentské volbě pro kandidáta ODS Václava Klause. Snítilý byl následně vyloučen ze strany, poslanecký mandát si ponechal.

Petr Wolf - Sociální demokrat opustil poslanecký klub své strany loni 21. června. O den později oznámil, že vystupuje i z ČSSD, své rozhodnutí zdůvodnil problémy v moravskoslezské ČSSD. Krátce předtím Wolf oznámil, že dostává anonymní výhrůžky kvůli svému vstřícnému postoji k americkému radaru. Poslanecký mandát si přes výzvy vedení ČSSD k odchodu ponechal.

Juraj Raninec - Poslanec ODS vystoupil z poslaneckého klubu své strany loni 15. září. Nesouhlasil totiž s tím, jak se vedení klubu spolu s většinou jeho členů postavilo ke kauze jeho stranického kolegy Jana Moravy, který údajně sbíral kompromitující materiály na některé poslance. Ve sněmovně Raninec už dříve patřil ke stranickým rebelům, nehlasoval vždy stejně jako koalice.

Jan Schwippel - Další poslanec ODS, který nesouhlasil s přístupem vedení klubu a vedení ODS k řešení takzvané kauzy Morava, opustil klub ODS loni 17. září. Stejně jako Raninec patří Schwippel k takzvaným stranickým rebelům.

Olga Zubová - Loni 22. listopadu spolu s Věrou Jakubkovou vystoupila z poslaneckého klubu Strany zelených, a to kvůli dlouhodobým sporům s vedením strany. Letos v březnu byly obě poslankyně ze Strany zelených vyloučeny, Zubová následně vstoupila do nově vzniklé Demokratické strany zelených.

Věra Jakubková - Z klubu Strany zelených vystoupila spolu s Olgou Zubovou, letos v březnu byla rovněž vyloučena ze strany.

Vlastimil Tlustý - Dlouhodobě odbojný poslanec ODS byl z poslaneckého klubu své strany vyloučen dnes poté, co hlasoval pro vyslovení nedůvěry koaliční vládě svého stranického šéfa Mirka Topolánka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video