Plzeň - Slavia: hostující Jaroslav Bednář uniká plzeňské obraně.

Plzeň - Slavia: hostující Jaroslav Bednář uniká plzeňské obraně. | foto: Jaromír Pech, MF DNES

Obhájce titulu dělí od finále extraligy jedna výhra: Plzeň - Slavia 1:6

• 163
Hokejisté Slavie mají na dosah postup do finále extraligy. Obhájci titulu s přehledem uspěli i ve druhém semifinálovém duelu na ledě Plzně a po výhře 6:1 vedou v sérii už 3:1 na zápasy. Pátý duel se hraje v pátek v Praze.
Úřadující mistr a vítěz základní části rozhodl o úspěchu v první třetině,
kdy třikrát překonal brankáře Jana Cháberu. Dvakrát dokonce ve vlastním oslabení. Dvakrát se mezi střelce zapsali Lukáš Endál a Michal Vondrka.

Utkání jsme sledovali on-line

Hosté se na západě Čech museli obejít bez útočníka Tomici, který se zranil v předešlém duelu. Příliš jim to ale nevadilo a dokonce se bez jednoho z klíčových hráčů na oslabení obešli i v této herní variantě.

Hned při první přesilovce Plzně udeřili, když po deseti vteřinách ukázkově zakončili Bednář s Vondrkou přečíslení dva na jednoho. V pokračující výhodě mohl vyrovnat Vostřák, ale neuspěl stejně jako následně Cartelli.

Pražané působili mnohem živějším dojmem a měli rychlý přechod do útoku. O jejich druhý gól se ale efektní samostatnou akcí postaral Endál, jenž se proháčkoval plzeňskou obranou, překonal Cháberu a ve svém 15 zápase v nejvyšší soutěži vstřelil druhý gól, první v play off.

Západočeši poté mohli snížit ve dvou přesilových hrách pět na tři, 73 ani
28 vteřiny dlouhé výhody ale nevyužili. Ve 14. minutě navíc sami opět při
vlastní přesilovce inkasovali, když Červenka s Vondrkou opět předvedli
rychlý brejk a následné přečíslení pomalých plzeňských hráčů.

Přesné Vondrkovo bekhendové zakončení zároveň ukončilo duel pro Cháberu, kterého nahradil Francouz.

Vydařená dvacetiminutovka dodala Slavii klid na hokejky, hosté se vyrovnali i s výrazně zvýšeným důrazem domácích. Ve 28. minutě se ale Lasselsbergu podařilo snížit, když uzdravený Smrek překonal Furcha a potvrdil svou potřebnost pro přesilové hry Plzně.

V následném tlaku Západočechů mohli duel ještě více zdramatizovat Vostřák se Strakou, juniora v brance Slavie ale nepřekonali. A hosté je za to v závěru druhé třetiny potrestali, když pět vteřin po skončení početní výhody domácích zvýšili na 4:1.

Puk se za Francouzova záda odrazil od Čakajíkovy rukavice. Gól byl připsán Vondrovi, i když podle všeho se jako poslední slávista dotkl puku Hruška.

Ve 43. minutě mohl šance domácích na případný obrat zvýšit Adamský, Furcha ale nepřekonal. O dvě minuty později již nebylo o výhře Slavie pochyb.

Chybu Plzeňských v obranném pásmu potrestal Endál a hosté vedli 5:1. V 55. minutě inkasoval Francouz ještě jednou, opět po střele Vondrky, a Slavia tak potvrdila, že se jí v Plzni daří. V základní hrací době zde prohrála naposledy na začátku prosince 2004. Domácí mohlo těšit alespoň to, že je vyprodaný stadion na závěr odměnil bouřlivým potleskem.

Hlasy trenérů po utkání:
Pavel Hynek (Plzeň):
"Připravovali jsme se na to, že na Slavii vletíme, ale bohužel ten náš nástup byl hodně bezhlavý. Slavia nás dokázala vybrejkovat, dvakrát jsme inkasovali v naší přesilovce, což se nám nemůže stát ani v přípravě na sezonu. Myslím si, že utkání mělo dva zlomové momenty. Když jsme za stavu 0:2 měli ještě přesilovku pět na tři a mohli jsme třeba ještě jít do kontaktu, pak v polovině zápasu, když jsme za stavu 1:3 Slavii mačkali, ale nedali jsme ani nejvyloženější šance a v závěru jsme inkasovali v oslabení na 1:4 a bylo po zápase. Chtěl bych poděkovat divákům. Přestože jsme inkasovali šest branek, tak nám vytvořili skvělou atmosféru. To se vidí málokde, že by na konci a ještě po zápase takto poděkovali oběma mužstvům za výkon. Jsme zápas od vyřazení a chtěli bychom přivést ještě jednou sérii do Plzně, abychom se o play off ještě jednou mohli s fanoušky podělit."
Jiří Kalous (Slavia): "O vítězství jsme rozhodli de facto v první třetině,
kdy jsme očekávali velký tlak domácích a spoléhali se na rychlé brejky.
Povedlo se nám proměnit rychlé protiútoky, vytvořili jsme si dostatečný
náskok k tomu, abychom utkání dotáhli do vítězného konce, za což jsme moc rádi."

Plzeň - Slavia 1:6

Branky a nahrávky: 28. Smrek (Vostřák, Vlasák) - 6. Bednář (Vondrka,
Kadlec), 9. Endál (Kadlec), 14. Vondrka (Červenka), 40. D. Hruška (Beránek, Drtina), 45. Endál (Jelínek), 55. Vondrka. Rozhodčí: Hodek, R. Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8, navíc Matějovský (Plzeň) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 7860. Stav série: 1:3.