ČSSD má zatím největší šanci uspět, rebelové ale mohou kvůli českému předsednictví vládu podržet. | foto: Koláž iDNES.cz

Rebelové napínají vládu, tají, jak budou v úterý hlasovat o nedůvěře

  • 105
Den před hlasováním o nedůvěře vládě rebelové zarytě mlčí. Poslanci, kteří mají ve svých rukou osud Topolánkova kabinetu, nechtějí prozradit, jak se zítra zachovají. Váhá i lidovec Ludvík Hovorka. Pražští poslanci kolem Pavla Béma naopak vládu podpoří.

Aby levicová opozice se svým pátým pokusem vyslovit vládě nedůvěru uspěla, potřebuje ke svým 97 hlasům získat ještě čtyři hlasy z koaličního tábora.

Ty by mohl dodat Vlastimil Tlustý a jeho lidé. Tlustý v neděli připustil, že se pokusí své nespokojené kolegy přemluvit, aby hlasovali společně a vládě hlas nedali. - o Tlustého postoji k vládě čtěte zde

Den před hlasováním však většina z nich nebere telefon, nebo jej mají vypnutý. To je případ jak Tlustého, tak Juraje Ranince, Jana Klase a Libora Ježka (všichni ODS). Jako jediný je ochoten mluvit Jan Schwippel (ODS), i on ale hovoří opatrně: "Se všemi argumenty Vlastimila Tlustého souhlasím, ale stále své stanovisko zvažuji," řekl.

Nechtěl ani komentovat, zda se už s Vlastimilem Tlustým sešel, nebo zda schůzka proběhne až v úterý, jak Tlustý v neděli naznačil v televizi.

Schwippel zároveň odmítl scénář ČSSD, podle kterého by po případném pádu vlády Topolánkův kabinet dovládl v demisi do konce českého předsednictví. Je to pro něj nepřijatelné, premiér by se měl změnit hned, řekl.

Naopak Alena Páralová (ODS), která často s rebely hlasuje, vládu podpoří. "Ani na chvíli jsem neuvažovala o opaku," řekla iDNES.cz.

Stejný postoj doporučil předseda českolipské ODS Petr Skokan Juraji Ranincovi. "Vyslovení nedůvěry vládě by v tuto chvíli poškodilo především ODS." vzkázal poslanci.

Klíčový bude i postoj vyloučených poslankyň Zubové a Jakubkové. Věra Jakubková (nezařazená) ale také nechce prozradit, jak bude v úterý hlasovat. "Prosím o respektování strategie, kterou jsem zvolila při hlasování o nedůvěře. Nechci o tom hovořit, protože jsou stále nové informace a nechtěla bych se ukvapit," odpověděla. "Nerada bych přispívala k hysterii, která se kolem rozhodujících hlasů rozpoutala," vysvětlila.

Podobně odmítá odkrýt karty poslankyně Demokratické strany zelených Olga Zubová. Tvrdí pouze, že bude aktivně hlasovat, což je oproti poslednímu hlasování o nedůvěře změna - tehdy se jej neúčastnila a opustila sál. V neděli na představení své nové strany řekla, že bude spolu se svými kolegy vše pečlivě zvažovat. Chápe, že Česko předsedá Unii, to ale nemůže být zástěrkou pro různé přehmaty vlády, řekla.

Hovorka se rozhodne podle postoje vlády k zdravotní reformě

Jistá si vláda nemůže být ani lidoveckým poslancem Ludvíkem Hovorkou. Toho stále trápí zdravotnické zákony a je připraven se na toto téma premiéra před úterním hlasováním ptát. Jeho podpora vládě závisí na tom, jak se premiér k jeho dotazu postaví. "Chci slyšet nejprve odpovědi pana premiéra k postupu se zdravotnickou reformou, protože se už rok a půl snažím něco vysvětlovat, dali jsme celou řadu připomínek a zatím je snaha neustále to válcovat dál," řekl iDNES.cz.

"Je to pro mne hodně důležité," řekl pak na otázku, zda by při neuspokojivé odpovědi byl ochoten hlasovat s opozicí.

Bývalý poslanec ČSSD Evžen Snítilý zřejmě opozici nepomůže, stejně jako Petr Wolf (nezařazený), který má navíc silný důvod vládu podpořit, aby ustál kauzu s podvodným čerpáním dotací. Jistá si může být vláda i hlasem Miloše Melčáka (nezařazený), který patří tradičně k nejvěrnějším Topolánkovým podporovatelům.

Premiér se tentokrát nemusí obávat ani pražských poslanců kolem Pavla Béma. Poslance Jana Bürgermeistera (ODS) se dotaz na zítřejší postoj při hlasování dotkl. "Jsou to hloupé otázky řečnického typu. Zeptejte se Pavla Béma, zda by dal vládě hlas," řekl nejasně.

Jeho kolega Jiří Janeček (ODS) otevřeně přiznal, že vládu podpoří. "Byla by to ostuda, kdyby vláda padla," řekl v souvislosti s probíhajícím předsednictvím.

Sociální demokraté vyhlásili útok na vládu minulý týden, prý kvůli kauze Petra Wolfa a Marka Dalíka. Dalík totiž naléhal na reportéra ČT, aby nepracoval na reportáži o Wolfovi.

Na víkendovém sjezdu pak socialisté mobilizovali síly. Prezident Václav Klaus, který přijal na sjezd pozvání, ve svém projevu ale nezmínil, jak by se při pádu vlády zachoval. Socialisty nepřímo vyzval, aby nezneužívali téma ekonomické krize, řekl ale, že běžný politický boj mezi pravicí a levicí by měl pokračovat. "Nevolám po tom, aby bylo v naší zemi po dobu hospodářské recese nebo po dobu českého předsednictví Evropské unie omezeno či dokonce zastaveno běžné politické zápolení," řekl.

Naopak ekonom Jan Švejnar, který promluvil v neděli, nabádal socialisty, aby zvážili možné dopady pádu vlády z hlediska jejího evropského angažmá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video