Sjezd ČSSD místopředsedkyni nevybral, rozhodne o ní ústřední výbor

  • 561
Sociální demokraté skončili hodinu po poledni třetí a poslední den sjezdu. Delegáti se pokoušeli zvolit novou místopředsedkyni, ale ani v nedělním druhém kole volby, kde bojovaly favoritky Marie Benešová a Kateřina Kalistová, se to nepodařilo. Účastníci sjezdu nakonec volbu přenechají ústřednímu výkonnému výboru strany.

Sociální demokracie je stále bez kompletního vedení. Delegáti ani dnes ve druhém kole nedali dostatek hlasů ženě, která by se stala místopředsedkyní ČSSD. Rozhodovalo se mezi Marií Benešovou a Kateřinou Kalistovou. První jmenovaná dostala ve druhém kole 46 procent hlasů, pro Kalistovou zvedlo ruku 43 procent delegátů.

Místopředseda Zdeněk Škromach proto přišel s návrhem, aby sjezd volbu místopředsedkyně delegoval na Ústřední výkonný výbor ČSSD. Jeho návrh prošel, odsouhlasilo ho 270 přítomných delegátů, 130 bylo proti. Tím se volební část sjezdu sociálních demokratů skončila. Zdeněk Škromach poznamenal, že volbou místopředsedkyně se bude ÚVV zabývat na nejbližším setkání.

Stejný návrh jako Škromach, přednesl už Lubomír Zaorálek. Mezi delegáty ale byla ještě ráno nálada volit místopředsedkyni přímo na sjezdu, a tak hlasovali proti návrhu. 

Jana Vaňhová na sjezdu ČSSD v Průmyslovém paláci (21. března 2009)Včera post neobhájila ústecká hejtmanka Jana Vaňhová ani ve druhém kole. - čtěte Vaňhovou delegáti nechtějí

Před prvním hlasováním o delegování volby místopředsedkyně vystoupil Jiří Paroubek. "Situace se vyvinula trochu nečekaně," přiznal do mikrofonů. Někteří delegáti se smáli a tleskali, což se Paroubka dotklo. "Jestli někdo nechce, abych hovořil, můžu jít domů," opáčil.

Staronový předseda ČSSD řekl, že ženy by měly dostat šanci představit se krajským výborům, aby se zjistilo, jaké mají před volbou šance. "Měli bychom místopředsedkyni zvolit zde, jsem ale pro, abychom to zvážili," dodal.

Hned po něm ale k mikrofonu přistoupil předseda Ústřední kontrolní komise ČSSD Martin Starec, který se proti Paroubkovým slovům ohradil. "Jsme na sjezdu. Ten rozhoduje, kdo bude ve vedení strany."

Do deseti hodin dopoledne měli delegáti možnost nominovat své kandidátky. Nakonec se sešlo sedm jmen: Marie Benešová, Anna Čurdová, Olga Hrebíčková, Kateřina Kalistová, Yvona Kubjátová, Lucie Svobodová a Dana Váhalová. Každá z nominovaných dostala prostor a přednesla krátký projev.

K favoritkám od začátku patřily Benešová a Kalistová, které také postoupily do nedělního druhého kola. Marie Benešová dostala podporu od 22 procent delegátů, Kateřina Kalistová od 22,6 procent přítomných.

O ATMOSFÉŘE NA SJEZDU ČTĚTE VÍCE ZDE

Svůj projev už před desátou přednesl Jan Švejnar. Mluvil nejen jako profesor ekonomie k hospodářské krizi, ale i v souvislosti se svou loňskou kandidaturou na prezidenta. "Je necitlivé tvrdit, že krize je chřipka, když desetitisíce lidí ztratily svá místa," řekl Švejnar, za což sklidil potlesk přítomných.

Ekonom Jan Švejnar na pražském mezinárodním Finančním fóru Zlatá korunaPodle něj je cestou z krize levý střed. "Nespadne vám ale do klína automaticky," připomněl Švejnar s tím, že nejlepšími partnery pro ČSSD jsou silné středové strany. Varoval před pokušením zavrhnout tržní ekonomiku a riskantně experimentovat. "Řešením není ani strkat hlavu do písku a čekat, až "chřipka" přejde," podotkl.

Švejnar doporučil sociálním demokratům, aby lidem vrátila důvěru ve státotvornost, aby je sjednocovala a nestavěla bariéry mezi chudými a bohatými, mladými a starými nebo zaměstnanými a lidmi bez práce. Největší důraz kladl na to, aby se zasadili o silnou Unii. Na závěr dostal kytici oranžových růží.

Během soboty delegáti sjezdu odvolili téměř kompletní vedení. Místo předsedy zůstalo již potřetí Jiřímu Paroubkovi, kterého podpořilo 74 procent přítomných svým hlasem. Jeho statutárním místopředsedou byl zvolen v tuto chvíli nejoblíbenější český politik Bohuslav Sobotka. - čtěte Paroubek obhájil post předsedy ČSSD, Vaňhovou delegáti nechtějí

Účastníci sjezdu také na místopředsednických křeslech potvrdili Milana Urbana a Zdeňka Škromacha, nově si funkci vyzkouší Lubomír Zaorálek a Roman Onderka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue