Škoda Superb: jezevčík, co umí zabrat všemi čtyřmi

  • 157
Předchozí superb a předchozí octavia, to byl při usazení do kterékoliv sedadla rozdíl světelného roku. Nabídkou prostoru i pocitu "něčeho lepšího" tahle auta opravdu dělila třída. Když teď do nového superbu přestoupíte z octavie, pocitově si moc nepolepšíte.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Škoda můžete koupit
na www.automodul.cz

A vlastně ani technicky. Superb i octavia mají původ v platformě VW Golf, čímž si prémiová značka škodovky proti předchůdci s komplikovanou víceprvkovou přední nápravou a archaickou vlečenou nápravou se zkrutnou příčkou vzadu polepšila.

Nový superb se také chlubí výborně fungujícím pohonem všech kol, stejný má ale i octavia. Jediný rozdíl tedy najdeme v nejsilnějším turbodieselu, který do octavie pořídíte jen ve verzi RS.

Dohromady to však technice v superbu šlape dobře. Mezinápravová spojka Haldex, posílající sílu na zadní kola, umí se 170 koňmi a 350 krouticími newtonmetry hospodařit na jedničku.

Plechový jezevčík

Zepředu vypadá superb skvěle, zadek je kulatější a docela odvážně tvarovaný. Když probíráte superb po částech, není mu co vytknout. Celé dohromady to ovšem ladí trochu míň.

Jezevčíkovitost superbu se projevuje i uvnitř. Do délky vám centimetry chybět nebudou snad nikdy, do šířky to je ve srovnání s tím horší. Vlastně stejné jako v octavii, jenže tady jsme o třídu výš, ve které konkurence hýčká posádku viditelněji.

Když se posadí dopředu řidič 175 centimetrů vysoký, je vzadu až trochu neútulno. Cestující tam mají na nohy snad půl metru místa.

Pohodlným a dobře tvarovaným předním sedadlům není co vytknout, zato z těch zadních budete po delší cestě trochu dřevění. Vinen je krátký sedák a sklon opěradla, který nesedí každému.

Na palubě našeho superbu nás přivítala kombinace šedých a černých plastů a imitace dřeva. Černé plasty jsou měkčené, šedé vůbec, což ve třídě, kam chce superb patřit, není obvyklé. Interiér je dobře odhlučněný. Nebude vás rušit klapající turbodiesel ani aerodynamický hluk.

Kufr toho spolyká spoustu, je i dobře přístupný. Jeho dvojité otevírání je dobrý vynález, jen trochu komplikovaná obsluha dává prostor pro zlepšení. Čudlíkem na dálkovém ovladači otevřete jen plechové víko. Když chcete otevřít celou záď, musíte vždycky zmáčknout tlačítko napravo, které skoro nikdy napoprvé pod chromovou lištou nenajdete, potom počkat, až si to komplikovaný mechanismus přebere, rozsvítí se prostřední brzdové světlo a teprv pak otevíráte.

Nakonec největší problém pocítíte, pokud jste mrňaví a máte vylovit něco z konce 565litrového kufru. Přes docela vysokou nákladovou hranu to jde těžko a musíte si ještě dávat pozor na kalhoty, které se špiní o nárazník.

Moderní turbodiesel umí být úsporný

Vrcholová turbodieselová nabídka pro superb má dva litry objemu a 125 kW výkonu, což je postaru 170 koní. Commonrailový motor je pod kapotou uložený napříč, v minulé generaci superbu byl podélně.

Škoda Superb 4x4

Dvoulitrové TDIčko spolupracuje s manuální šestistupňovou převodovkou bezchybně. Nástup síly je lineární, kopanec od turbodmychadla, které právě začalo pracovat kolem 1 500 otáček, vás nečeká.

Když plně naloženým superbem plujete po švýcarských dálnicích, kde je předepsaná stodvacítka, dokáže superb jet se spotřebou 5,6 litru. Po dietních třech stovkách kilometrů jsme na zpáteční cestě z ženevského autosalonu pospíchali přes Německo dalších 350 kilometrů stoosmdesátkou, to pak stoupla celková průměrná spotřeba k osmi litrům. Po dalších dvou stovkách kilometrů po českých dálnicích ukazoval palubní počítač 7,2litrovou spotřebu.

Suma sumárum, se dvoulitrovým stosedmdesátikoňovým superbem 4 x 4 se vejde do osmilitrové spotřeby snad každý. Nějakou "decku" srazíte už jen tím, že budete sledovat, jak vám superb na palubním počítači v přístrojovém štítu radí, jak řadit, aby byla jízda co nejekonomičtější.

Všechna čtyři v akci

Předchozí superb jste s pohonem všech kol nepořídili, to je velká novinka. Protože se do platformy golfu, na které nový superb stojí, turbodieselový šestiválec nevejde, musí pohon všech kol, obstarávaný mezinápravovou spojkou Haldex čtvrté generace, vystačit se čtyřválcem. Tenhle vynález funguje tak, že využívá pohon zadní nápravy, když se kola na té přední dostanou do úzkých. Když elektronika zjistí, že dochází k prokluzu předních kol, přenese více síly na zadní nápravu, která auto ustabilizuje. I za normálních podmínek ale něco ze síly motoru přenáší k zadním kolům.

Pohon všech kol funguje skvěle, bez prodlevy, zadní kola začnou pracovat dřív, než se začne auto hrnout zatáčkou, kam nemá. Že se mezinápravová spojka rozhodla využít naplno i pohon zadní nápravy, pocítíte hlavně na zadních sedadlech, musíte se ale soustředit, mít citlivé pozadí a čekat to. Z uživatelského hlediska vám neviditelná síla pomáhá tak, že o tom ani nevíte. Řidič prostě jen dravě řídí a elektronika mu pomáhá.

haldex

Při rozjezdu a zrychlování je nejefektivnější pohon zadní nápravy. Proto v těch chvílích systém přenáší maximum točivého momentu na zadní nápravu.

Pro rychlou jízdu je na zadní nápravě naopak potřeba pouze malý točivý moment.

Při brzdění není zapotřebí přenášet točivý moment na kola zadní nápravy, v tu chvíli tedy haldex zadní nápravu odpojuje.

Při jízdě na klouzavém povrchu se síla mezi kola přerozděluje dle potřeby.

Při prokluzu kol přední nápravy se spojka Haldex naplno sepne a o pohon se starají zadní kola.

Protáčí-li se jedno kolo na přední nápravě, elektronika přibrzdí protáčející se kolo. Točivý moment se přenese na druhé kolo na nápravě a zároveň mezinápravová spojka Haldex pošle více točivého momentu na zadní kola.

Haldex 4. generace

Haldex pomáhá řidiči i při zdánlivě banálních situacích, jako je rozjezd, kdy se necitlivá práce se spojkou u "dvoukolky" jinak projevuje "hrabáním".

Při normální jízdě se projeví tvrdší naladění podvozku vlastní všemu, co pochází koncernu VW. Napravit se to dá ráfky s menším průměrem a pneumatikami s větším profilovým číslem.

Cestovatel

Revírem superbu jsou hlavně dálnice. Hodně centimetrů délky v poměru k šířce se projevuje negativně na okreskách, kde má v rychle projížděných zatáčkách tendenci se sklápět kolem podélné osy a lehce se rozhoupe ze strany na stranu.

Při kriminálních rychlostech kolem dvoustovky, jako by se trochu suverenita a klid vytrácely. Máte prostě pocit, že musíte auto trochu víc řídit.

Škoda Superb 4x4

Při brzdění je třeba šlapat na prostřední pedál razantněji. Ne že by superb nebrzdil - jen naladění je jiné, než bývá dnes obvyklé. Místo jedovatosti na dotyk je tu celá činná dráha chodu pedálu k dávkování. Nesmíte se bát na něj dupat.

Všem se bude líbit funkce, která podrží auto zabrzděné ještě chvíli po uvolnění prostředního pedálu při rozjezdech do kopce. Samozřejmě, v autoškole se pro tyto situace učí kvalitní práce se spojkou, ale kdo z nás není tak trochu lenoch...

Octavia pro dlouhány

Za týden se superbem se potvrdilo, že umí fungovat dobře jako pracant, který naloží i basketbalisty. Nelze se ale zbavit dojmu, že octavia je jeho moc blízká příbuzná.

Když se vrátíme k počátečnímu srovnání: starý superb působil oproti první novodobé octavii festovněji, honosněji a mohutněji. Dnes to máte vlastně nastejno.

Pokud je vaše posádka pro superb vytáhlá víc než obvykle, jděte do něj. Za nejlevnější superb s pohonem pouze předních kol a motorem 1,4 TSI pod kapotou zaplatíte 570 tisíc, nejlevnější čtyřkolka bude mít motor 1,8 TSI a bude za 689 900 Kč a testovaný turbodiesel bude za 744 900.

Škoda Superb 4 x 4 2.0 TDI CR 125 kW v číslech
Motor vznětový, přeplňovaný turbodmychadlem
zdvihový objem (ccm) 1968
výkon (kW/koní) 125/170
krouticí moment (Nm) 350
zrychlení 0-100 km/h (s) 9
max. rychlost (km/h) 219
průměrná spotřeba (l/100 km) 6,4
délka x šířka x výška x rozvor (mm) 4 838 x 1 817 x 1 462 x 2 761
objem kufru (l) 565-1 670
základní cena (Kč) 744 900

Poznámka: hodnoty udávané výrobcem