Fotografii zastřeleného japonského novináře získaly tiskové agentury z videonahrávky Democratic Voice of Burma. | foto: Profimedia.cz

Jak kluci z filmu Barmský VJ určovali obsah malého českého deníku

  • 0
Film Barmský VJ je jedním z divácky nejúspěšnějších snímků festivalu Jeden svět. Hlavní hrdinové dokumentu "vyzbrojeni" kamerami spoluvytvářeli v září 2007 zpravodajství největších světových médií. Kromě BBC a CNN určili titulní stranu jednoho českého deníku a my byli přitom.

Je 22. září 2007 a v Barmě už pátý den probíhají největší demonstrace proti vládě vojenské junty od roku 1988. Místní lidé, které svírá režim generálů od roku 1962, cítí po devatenácti letech šanci na změnu represivního režimu a pod vedením buddhistických mnichů vyrážejí masově protestovat do ulic.

Šance je to i pro média, která mají příležitost po letech ukázat, jaký je režim generála Šwe doopravdy. Novináři tuší, že i propracovaná vojenská diktatura dělá chyby, obrátila zbraně proti lidem a neváhá je použít.

Stále naléhavěji tak zní otázka. Jak to dokázat? Hranice země jsou pro západní novináře neprodyšně uzavřené a vláda nepouští za zdi pevnosti, které se říká Barma, žádné informace.

První důkazy o zlovůli generálů

Sedím v redakci malého českého deníku a pátrám po fotografii z místa nepokojů. Na stránkách britské BBC po chvíli objevuji jeden z prvních snímků z povstání, které si podle rouch buddhistických mnichů rychle získalo přezdívku Šafránová revoluce.

Fotografii zastřeleného barmského mnicha získaly tiskové agentury z videonahrávky Democratic Voice of Burma

Snímek zastřeleného barmského mnicha získaly tiskové agentury z videa Democratic Voice of Burma.

V popisku fotografie jsou na místě autora jen tři písmena - DVB. Internetový vyhledávač pod nimi okamžitě odhalil webové stránky Democratic Voice of Burma. Není jednoduché se se na ně dostat. Proč pochopím o chvíli později, když se mi web této exilové skupiny sídlící v Oslu konečně otevírá.

DEMOCRATIC VOICE OF BURMA

Podívejte se na stránky organizace, která přinášela zpravodajství z nepokojů v Barmě

Na stránkách jsou k vidění desítky důkazů o zvůli barmských generálů. O čtyři dny později se právě tady objeví fotografie, které vojenskou vládu definitivně usvědčí ze střílení do lidí. Rychle pochopím, že právě tuto stránku využívají i velké světové agentury. Jde totiž o jediný proud nezávislých informací ze země, kterou generálové rychle obehnali neprodyšnou informační zdí.

Barma na titulku? Jedině s fotkou

Události v Barmě eskalují 27. září. Den předtím přicházejí informace o prvních obětech. Generálové utahují smyčku a už dva dny v Barmě platí zákaz shromažďování a noční zákaz vycházení.

Nikdo už nepochybuje o krutosti, s jakou se generálové snaží potlačit zárodky povstání. Na poradě se snažím prosadit události v Barmě na titulní stranu novin. V dnešní době ale bez fotografie není zpráva. Od šéfredaktora se přesně podle tohoto pravidla dovídám, že to půjde jen pokud bude dobrá fotografie.

Fotografii zastřeleného japonského novináře získaly tiskové agentury z videonahrávky Democratic Voice of Burma

Snímky zastřeleného japonského fotografa získaly tiskové agentury z videa Democratic Voice of Burma.

Na startovní čáře v souboji zpráv o titulní stranu mám silného pomocníka. Ze stránek Democratic Voice of Burma se v tu chvíli stává nenahraditelný zdroj a druhý den ráno se mohou tisíce českých čtenářů podívat, co se děje v zemi, kde generálové například už 13 let drží vůdkyni opozice Su Ťij v domácím vězení.

Už tehdy mě napadlo, kdo asi stojí za těmi odvážnými snímky a jak se dostávají ze země? Autoři kvůli nim riskují život. Kompletní odpověď mi dal až film Barmský VJ, který zahajoval letošní ročník festivalu o lidských právech Jeden svět.

Barmští VJové jsou tvůrci zpráv

Snímek ukazuje vznik unikátních videonahrávek. Skupina mladíků pod vedením Joshuy "vyzbrojených" malými kamerami zachycuje kruté praktiky vojenského režimu a pak je pomocí internetu posílají do centrály Democratic Voice of Burma v norském Oslu. Odtud se poté dostávají do zpravodajství největších světových televizních stanicí a tiskových agentur.

Fotografii zastřeleného japonského novináře získaly tiskové agentury z videonahrávky Democratic Voice of Burma

Generálové, kteří čtyřicet let systematickým terorem dusí jakékoli snahy o demokratické změny v zemi, se najednou začínají bát. Velmi rychle totiž zjistili, že pár mladíků s kamerami může vážně ohrozit desítky let trvající tuhou diktaturu.

Nervózní vojenští vládci okamžitě vypínají internet, mladíky prohlašují za nebezpečné sabotéry a zatímco zbraněmi tlumí revoluční náladu v zemi, po skupině nenáviděných videozpravodajů tvrdě pátrají.

Šedesát let vězení pro videozpravodaje

Tajná policie nakonec vystopovala jejich utajované sídlo, tři členy skupiny zatýká. Všichni dostávají kolem šedesáti let vězení. Další barmští VJové se dodnes ukrývají.

Během prvního výročí šáfránové revoluce v září 2008 už se generálové snaží vyvarovat chyb. Poučení nenadálou mediální "popularitou" ze září 2007 svoje kroky cílí naprosto přesně.

Jakoby náhodou hlásí Democratic Voice of Burma v září 2008 opakované útoky hackerů na svoje stránky. Kyberútoky jsou koordinované z Ruska, ale nikdo nepochybuje o tom, odkud pocházejí doopravdy.