Topolánek: Nechte Dalíka, zajímejte se o zmanipulovanou volbu prezidenta

  • 2869
Premiér Topolánek vysvětloval ve Sněmovně kauzu Wolf. Hájil svého známého Dalíka, který se pokoušel zabránit odvysílání televizní reportáže o poslanci Wolfovi. Sněmovna by se podle něj měla zaměřit na kauzy v režii socialistů. Má prý důkazy o manipulování loňské volby hlavy státu.

Topolánek prohlásil, že důkazy rád předloží na uzavřeném jednání poslanců. "Doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání Sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo," prohlásil.

Zopakoval svá starší slova, že "celou věc" řídili a organizovali někdejší šéf české rozvědky Karel Randák a Petr Dimun, nyní odpovědný za marketing opoziční sociální demokracie.

Na Topolánkova slova záhy zareagoval šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. "Vyšetřit okolnosti prezidentské volby by bylo určitě dobré, například zjistit, proč do té doby oddaný sociálnědemokratický funkcionář Evžen Snítilý změnil názor," připomněl.

Topolánek také řekl, že na pondělním jednání vlády ministři projednají tajnou zprávu o pozadí schůzky kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v hotelu Savoy, která údajně mohla ovlivnit loňskou volbu prezidenta.

V materiálu jsou informace policie i civilní rozvědky a kontrarozvědky. Topolánek už dříve slíbil, že zprávu zveřejní, později to ale odmítl. Kvůli úniku nahrávky zachycující schůzku byli obviněni dva lidé - bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák.

Topolánek: Neudělal jsem nic špatného

Přímo ke kauze Wolf se premiér odmítl vyjádřit s odůvodněním, že nebyl u jejího vzniku ani u jejího vyšetřování a nemá nic společného s její medializací.

Topolánek zopakoval, že opravdu požádal svého přítele Marka Dalíka, aby Petru Wolfovi pomohl s takzvanou krizovou komunikací. "Aby mu pomohl pracovat s médii, protože tu zkušenost nemá. A ta štvanice na něj posledních měsíců je evidentní."

"Dalík neměl žádné pověření, nikam jsem ho neposlal, žádné materiály neznám. Doporučil jsem Petru Wolfovi a Marku Dalíkovi, ať připraví mediální strategii proti připravované štvanici, kterou nemůže organizovat nikdo jiný než ten, kdo na ní má zájem," uvedl Topolánek.

Premiér dodal, že tím neudělal nic špatného nebo nemorálního. "Dokonce nic špatného a nemorálního neudělal ani Marek Dalík. (...) Nikomu nevyhrožoval, nikoho nevydíral, nikoho neuplácel, dokonce odmítl nabídku dát úplatek," řekl předseda vlády.

Paroubka prý Topolánkovo vystoupení ubezpečilo o tom, že rozhodnutí poslaneckého klubu ČSSD usilovat o vyslovení nedůvěry této vládě je správné. "Taková by vystoupení předsedy vlády být neměla. Předseda vlády by měl umět zachovat dekorum, pokud ví, co to je. Vystoupení považuji za nedůstojné," uvedl šéf socialistů.

Během svého vystoupení také připomněl nejnovější průzkum volebních preferencí agentury STEM, podle něhož vede ČSSD téměř o osm procentních bodů. - čtěte Oranžových poslanců 92, modrých 69. Tak by dopadly předčasné volby

"ČSSD tedy nemá být z čeho nervózní, snad jen z toho, že chce tato vláda pokračovat ve svých reformách," je přesvědčen Paroubek. "Pokud jste čestný muž, měl byste odejít. Čím dříve, tím lépe pro tuto zemi," vyzval Topolánka v závěru své řeči.

Prezident Václav Klaus řekl, že se k otázce, zda byla jeho volba zmanipulovaná, nehodlá vyjadřovat. "Ať si to odehrají pánové předsedové mezi sebou," doporučil šéfům stran.

Rath navrhl rezignaci premiéra

Sněmovna by podle opozice měla vyzvat premiéra k rezignaci na vládní funkci. Usnesení v tomto duchu navrhl dnes odpoledne poslanec ČSSD David Rath a předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

K hlasování o jejich návrzích se ale poslanci sejdou na žádost ČSSD až příští týden ve středu. Premiér totiž odpoledne kvůli nadcházejícímu summitu EU v Bruselu ve Sněmovně chyběl a ODS hlasování i dalšímu jednání dolní komory zabránila.

Opozice má ve Sněmovně převahu

Na program jednání dolní komory se kauzu Wolf podařilo prosadit díky současnému poměru sil ve Sněmovně, kde jsou nyní strany vládní koalice pod tlakem a opozice má faktickou většinu.

Vládě dnes chybí hlasy nemocného poslance Tomáše Kvapila a Vladimíra Hinka, který měl dopravní nehodu. Chybí i členové vlády: ministr vnitra Ivan Langer, životního prostředí Martin Bursík, práce a sociálních věcí Petr Nečas a ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Poslanci se sešli již v úterý, vládní koalici ale chyběly hlasy, zvolila zdržovací taktiku a na nezbytné hlasování o programu se už nedostalo. Řádná březnová schůze tak mohla začít až dnes ráno po schválení programu. - čtěte Levice válcovala oslabenou koalici, ta alespoň zablokovala schůzi

Opozici se podařilo prosadit do dnešního programu také zproštění mlčenlivosti bývalého policisty Karla Tichého, který působil jako detektiv protikorupční policie a pracoval na spisu Krakatice.

Spis Krakatice mapoval aktivity zastřeleného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Sněmovna by měla rozhodovat také o zřízení vyšetřovací komise, která se bude touto kauzou zabývat.

Oba tyto body předložil Sněmovně bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). Vzešly z jednání bezpečnostního výboru minulý týden, kde je podpořil i ministr vnitra Ivan Langer (ODS), o němž se ve spisu také hovoří. - čtěte Bezpečnostní výbor požádá poslance, aby nechali promluvit autora Krakatice

Na návrh předsedy komunistů Vojtěcha Filipa budou poslanci rozhodovat také o zřízení dočasné komise pro otázky posouzení nezávislosti výkonu a budoucího uspořádání české justice.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue