Poslanci vykázali kamery z kuloárů, čelili za to hněvu novinářů

  • 55
Získat na kameru reakce poslanců po hlasování nebo před ním je komplikovanější než dosud. Novinářské štáby ode dneška nemohou natáčet zákonodárce přímo v předsálí Sněmovny, ale v takzvaném atriu o patro níže. Novináři s kamerami se zlobí, že nemohou pracovat naplno jako kolegové z tisku.

Od 16. března - respektive od začátku dnešní schůze - platí nařízení, které umožňuje přístup do kuloárů jen redaktorům bez kamer. Novináři mohou politika oslovit, ale rozhovor si musí domluvit v takzvaném atriu, tedy tiskovém středisku o patro níže. Další možnost skýtá kinosál.

"Máme nové, moderní tiskové středisko, které poskytuje komfortní přístup k informacím. Záměr byl vytvořit rovné podmínky. Pro nás je prioritní jednání Sněmovny, dosud měla luxusní postavení Česká televize... Byly vytvořené poměrně komfortní podmínky, přibude zřejmě třeba tiskových konferencí," řekl iDNES.cz Roman Žamboch z tiskového oddělení Sněmovny.

Novináři ale Žambochův optimismus příliš nesdílejí. "Dříve jsem třeba sháněla nějakého ministra, když jsem viděla, že vycházejí, tak jsme se domluvili, natočili jsme vyjádření a bylo hotovo. Teď ho ale musíme oslovit a přimět, aby s námi šel o patro dolů a zase nahoru. Když potřebuju názory od pěti stran, tak to nejde," stěžovala si reportérka iDNES.tv. A nebyla sama.

"Je tu živá debata a hluk. Poslanci se snaží prodrat skrz novináře, jsou tu tedy jen redaktoři. Kamery jsou odstřihnuté od práce. Předseda komise Lubomír Suk prošel a s arogancí sobě vlastní řekl, ať pracujeme, ale dole," snažila se telefonicky překřičet hlomoz z místa po čtrnácté hodině, tedy v době začátku schůze Sněmovny.

Žamboch o dvě hodiny dříve řekl, že změnu nepovažuje za výraznou komplikaci. "Nedovedu si představit, že by politici nechtěli mluvit s médii," řekl iDNES.cz.

Hlasování o zákazu nicméně bylo "bylo bouřlivé", řekl Zbyněk Novotný z komise pro kontrolu Kanceláře Poslanecké sněmovny, která zákaz vydala, "a bylo to bouřlivě schváleno". Novotný nicméně dodal, že přednese argument, proč píšící novináři nejsou v práci omezeni a štáby s kamerami ano.

Jsme překvapeni, zkusíme to změnit

Eva DundáčkováModerní atrium se líbí i poslankyni ODS Evě Dundáčkové, nemyslí si ale, že by kamery měly opustit kuloáry.

"Atrium stálo nemalé peníze, bylo udělané pěkně, ale domnívám se, že by novináři neměli přestat stát přímo u sálu," řekla. "Kdyby je museli žádat telefonicky, tak třeba politici nebudou chtít na všetečné otázky reagovat," vysvětlila.

"Neumím si představit, že bychom chtěli omezit bezprostřední možnost toho politika oslovit, když se děje něco zásadního. V atriu by se mohly konat třeba delší domluvené rozhovory," míní překvapeně.

paroubekPodobně mluvil i šéf socialistů Jiří Paroubek. "Myslím si, že to není vhodné rozhodnutí. Myslím si, že spolupráce mezi novináři a politiky, to jsou dvě strany jedné mince, politici potřebují novináře a novináři potřebují politiky. Podíváme se na to, co v tom je a jestli to půjde změnit," řekl.

Paroubek pak žertem dodal, že ačkoliv to "pro něj nebo Zdeňka (Škromacha) bude těžší běhat dolů do atria", budou se o to snažit.

"Několik schodů nahoru dolů je dobré v rámci toho sezení," přidal se Škromach. O nějaké přímé akci by se podle něj mělo "aspoň diskutovat" podle toho, jaké důsledky bude změna mít v praxi.

Ve stálé komisi pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny pracuje pět poslanců ODS, čtyři sociální demokraté a komunistka Jiřina Fialová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video