Z kotle sparťanských fanoušků vylétl těsně před koncem zápasu dělobuch. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Chlapec zraněný na Spartě je doma, rowdies necítí odpovědnost

  • 142
Třináctiletý podavač míčů Jindra, v jehož blízkosti vybuchla při pondělním utkání Sparty s Brnem silná petarda, už je z nemocnice doma. Absolvoval několik vyšetření v Motole a poté si ho matka odvezla domů. Policisté teď zjišťují, kdo dělobuch na hřiště hodil.

Chlapce, který sám hraje fotbal na pozici brankáře, zasáhla podomácku vyrobená dýmovnice. "V první chvíli po výbuchu si stěžoval na bolesti hlavy, ovšem celou dobu komunikoval a byl při vědomí," uvedl lékař Sparty Petar Novák, který chlapce ošetřoval.

"Chlapec byl kolem 19. hodiny ambulantně ošetřen. Nejednalo s o vážné poranění, šlo hlavně o úlek a bylo nutné zjistit, zda ho nezranila tlaková vlna, která ho porazila," řekla iDNES.cz mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová.

O incident se zajímá policie. "Už nyní máme velké množství záznamů z bezpečnostních kamer, které vyhodnocujeme," řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policisté už také začali vyslýchat první svědky. Jsou to především pořadatelé, kteří jim označují "známé firmy" mezi výtržníky.

Na Spartě má kamery jak klub, tak policie. Některé monitorují jen sektor, kde se shromažďují radikální fanoušci. Všechny záznamy předala ráno Sparta policii. Policisté také požádali o znalecký posudek na použitou petardu. Právě na odpovědi znalců záleží, zda bude věc vyšetřována jako výtržnictví, nebo nedovolené ozbrojování a obecné ohrožení. Expertizy budou podle Hulana trvat asi tři týdny.

spotter

Policista poskytující operativní informace, rozbíjející anonymitu rizikových fanoušků a později poskytující důkazy při správním nebo trestním řízení. (zdroj: časopis Policista)

Cenné informace mohou přidat i policejní spotteři, kteří byli v hledišti.

Podle starší informace se Spartě ještě včera večer přihlásil svědek, který údajně viděl, kdo petardu házel. Podle policie i mluvčího klubu Ondřeje Kasíka šlo ale jen o prvního z vyslýchaných, který mluvil s policií a tak přesné informace rozhodně neměl.

Dělobuchy jde běžně koupit ve specializovaných prodejnách a stojí maximálně několik desítek korun. "Legálně se ale mohou prodávat od 18 let a návod rozhodně nedoporučuje, aby je lidé házeli kolem sebe v davu," řekl iDNES.cz prodavač v jednom z obchodů s pyrotechnikou. Návody na výrobu petard a dělobuchů lze ale najít i na internetu.

Rowdies necítí odpovědnost

K incidentu se na svých internetových stránkách vyjádřili radikální fanoušci z klubu Ultras Sparta. "...šlo o čin jednotlivce a jako skupina za tento čin necítíme odpovědnost. Upozorňujeme, že námi používaná pyrotechnika po svolení a nahlášení klubu je bezpečná a za dobu komunikace s vedením klubu nikdy nedošlo k žádnému zranění," píšou fanoušci.

Jak dodávají, věří, že chlapec nebude mít žádné následky a co nejdříve se vrátí na fotbalový stadion. 

Kvůli vhozenému dělobuchu nešel tým po skončení utkání poděkovat k sektoru vlajkonošů, jak to má obvykle ve zvyku.

"Trenér nám přišel říct, že odvezli mladého kluka do nemocnice a že nepůjdeme poděkovat. Kdyby lidé fandili normálně, nic by se nestalo. Nešli jsme jim poděkovat proto, že zranili malého kluka, který za nic nemůže," vysvětloval krok týmu Jiří Kladrubský. - čtěte O takové fandy nestojíme, řekl přesvědčeně Kladrubský

"Chtěl bych hrozně poděkovat Marku Kuličovi a Jaromíru Blažkovi, kteří hned duchapřítomně zasáhli," oceňuje pomoc hráčů Ivo Hein, trenér mladého brankáře, na oficiálních stránkách klubu. Jaromír Blažek také chlapci poslal svůj dres s věnováním.

Jinak proběhl včerejší zápas mezi pražskou Spartou a Brnem poměrně klidně. Na pořádek před utkáním a po něm dohlížely stovky policistů. "Pro nás je teď hlavní, že chlapec je zdravý," řekl iDNES.cz mluvčí Sparty Ondřej Kasík.


Nejlepší videa na Revue