Vláda schválila protikrizový plán pro zdravotnictví

  • 66
Vláda dnes schválila plán ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové na opatření proti dopadům krize na české zdravotnictví. Obsahuje například navýšení plateb státu pojišťovnám za děti, studenty a důchodce. Ministři plán schválili všemi hlasy, řekla Filipiová.

Opatření by měla začít platit 1. července, trvala by dočasně do konce příštího roku, uvedla ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády. "Musíme pracovat rychle, čas je neúprosný," uvedla na dotaz, zda je reálné všechny navržené změny v termínu připravit.

Podle ministryně se už nyní vzhledem k ekonomické krizi začíná projevovat pokles peněz v balíku určeném na zdravotní péči. "Zatím můžeme jen děkovat předchozímu ministrovi, že vytvořil jakýsi rezervní fond, takže v letošním roce by pojišťovny, co se týče hrazení zdravotní péče, neměly být až v tak velkých problémech," sdělila Filipiová.

Ministerstvo zdravotnictví chce protikrizovým plánem zvládnout letošní propad ve výběru zdravotního pojištění. Podle odhadů zdravotních pojišťoven by výpadek v jejich příjmech mohl činit osm miliard korun. Díky plánovaným opatřením by mohly zdravotní pojišťovny letos získat až pět miliard korun, příští rok pak další 8,4 miliardy korun.

Zatímco v polovině loňského roku bylo na účtech zdravotních pojišťoven 20 miliard korun, v prosinci už pouze 13 miliard korun. "Tady je evidentně vidět, že dochází k poklesu," sdělila ministryně.

"Jsou to opatření, která mají eliminovat dopady ekonomické recese, samo o sobě to krizi řešit nebude," řekl k opatřením minulý týden premiér Mirek Topolánek.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka řekl, že vláda návrhem napravuje svou další chybu, kdy v rámci reformy veřejných financí zmrazila platby státu za státní pojištěnce. "To je opatření, které je v tuto chvíli naprosto nezbytné," řekl ČTK Sobotka.

Vyšší platby za studenty i přísné kontroly

Protikrizový balíček, který připravilo ministerstvo zdravotnictví spolu s ministerstvem financí, počítá například s navýšením platby za ty, za které platí zdravotní pojištění stát - tedy za děti, studenty, nezaměstnané a seniory - z měsíčních 677 na 727 korun. 

Pojišťovny nebudou také smět překročit limit, který je možné použít z fondu prevence. Razantně by se tak snížily nejrůznější příspěvky na helmy a chrániče pro děti, sluneční brýle, ozdravné pobyty, volné lístky do bazénu či solné jeskyně. - čtěte Lék na krizi pro pojišťovny: konec brýlí i lístků do bazénu zdarma

Výraznou změnou je také možnost rozdělit balení léků. Nově by pacienti mohli dostat pouze takový počet léků, který opravdu spotřebují. - čtěte Lidé by nově mohli žádat jen část balení léku. A jen tu také platit

Ministerstvo chce také stanovit úhrady zdravotních prostředků stejně, jako je tomu dnes u léků. V každé skupině by měl být jeden prostředek zcela hrazen.

Zvýšit se má i kontrola zdravotních pojišťoven - měla by být garantována dostupnost zdravotní péče pro pojištěnce, zveřejnit se mají transparentní čekací seznamy.

Ministerstvo chce také výrazně zlepšit kontrolu placení pojistného, která by měla ušetřit až půl miliardy korun. "Budeme muset připravit legislativu, která bude upravovat výběr zdravotního pojištění a jeho vymáhání," sdělila Daniela Filipiová. Každý měsíc by podle ní měla proběhnout kontrola toho, jak jednotliví plátci platí. "Například na Slovensku zvýšilo toto opatření výběr pojistného o 1,2 procenta ročně," připomněla Filipiová.

Další peníze by se podařilo ušetřit, pokud by Sněmovna přijala zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a záchranné službě. Jejich zavedení by umožnilo jasně stanovit nadstandardní péči a tím "legalizovat" část peněz, které se pohybují ve zdravotnictví.

Zrušení stropu či sloučení pojištění zatím neprošly

Minulý týden se v médiích objevily spekulace o tom, že v rámci balíčku by se měly také zrušit stropy, nad které se už neplatí zdravotní pojištění. Tuto informaci ale na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) vyloučil. - čtěte Nečas: Stropy na sociální odvody nezrušíme

Ministerstvo zdravotnictví také minulý týden avizovalo svůj plán na sloučení dvou pojišťoven, v nichž má většinový podíl stát - vojenské a ministerstva vnitra. Hlavním cílem bylo ušetření. Podle ministryně ale tento návrh "nebyl na pořadu dne". - více o návrhu na sloučení pojišťoven čtěte zde

Ministerstvo zdravotnictví připravilo vlastní protikrizový balíček, protože krizový plán NERV se tématu zdravotnictví nevěnoval.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue