Soud s Fritzlem začal. Tyran přiznal incest, vraždu novorozence odmítl

  • 128
(Od zvláštní zpravodajky MF DNES) V Rakousku začal soud s Josefem Fritzlem. "Tyran z Amstettenu" podle obžaloby 24 let věznil a znásilňoval ve sklepě svého domu dceru Elisabeth. Zplodil s ní sedm dětí. V úvodu procesu se přiznal k incestu a znásilňování. Obvinění z vraždy novorozeněte odmítl. Hrozí mu doživotí.

Přelíčení, které rakouská média překřtila na "soud století", začalo v poklidném St. Pöltenu ve spolkové zemi Dolní Rakousko v půl desáté ráno.

"Fritzl se objevil na chodbě v šedém obleku s modrými deskami před obličejem. Média si ho mohla asi pět minut fotit a natáčet. Novináři z rakouské veřejnoprávní televize ORF se mu snažili položit několik otázek, ale neodpověděl," popsala reportérka MF DNES.

Josef Fritzl se před soudem zakrýval modrými deskami

Začátek přelíčení byl veřejný. Soudní síň se zaplnila do posledního místa. Dovnitř se dostalo 95 novinářů, více než stovka jich musela zůstat venku. "V místnosti nás nechali hodinu a půl," uvedla reportérka MF DNES.

Krátce před jedenáctou soudkyně Andrea Hummerová nařídila, aby lidé síň opustili. Vrátit se budou moci až na rozsudek, který se čeká ve čtvrtek nebo v pátek, informace budou novináři dostávat každé odpoledne na tiskové konferenci.

Čtěte v úterní MF DNES

Exkluzivní reportáž MF DNES ze setkání s Fritzlem

.

Fritzl se přiznal k incestu, vraždu odmítl

Po zahájení procesu nejprve dostala prostor obžaloba, následně se představila osmičlenná porota, promluvila obhajoba a hovořil i sám Fritzl. "Působil klidně, mluvil jasně. Vypadalo to, jako by byl u obchodního jednání," popsala reportérka.

Přiznal se k incestu, nedovolenému nátlaku, omezování osobní svobody a částečně také ke znásilňování. Důrazně ale odmítl obvinění ze zotročování dcery Elisabeth a zabití jednoho z novorozenců, které s ní zplodil. Právě za ně mu hrozí doživotí.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vše důležité o případu Josefa Fritzla

"Měl jsem velmi složité dětství," prohlásil "tyran z Amstettenu" v soudní síni. "Moje matka mě měla ve 42 letech a byl jsem nechtěné dítě. Podle toho se také chovala, bila mě."

Případ Josefa Fritzla otřásl Rakouskem. Dnes třiasedmdesátiletý muž skoro čtvrtstoletí věznil ve sklepě svého domu na Ybbské ulici 40 v Amstettenu vlastní dceru Elisabeth. Za tu dobu ji podle soudních znalců asi 3000krát znásilnil a zplodil s ní sedm potomků. Tři z nich žili s matkou v podzemním labyrintu a nikdy nespatřili sluneční světlo.

INFOGRAFIKA: VĚZENÍ V AMSTETTENU

Podívejte se, jak Josef Fritzl věznil své oběti

Teď je Josef Fritzl obžalován z incestu, vraždy, znásilnění, zotročování, omezování osobní svobody a těžkého donucování. Hrozí mu až doživotní vězení, což je v rakouském právním řádu nejvyšší trest. Fritzl by ho mohl dostat právě za vraždu jednoho z novorozenců.

Podle žalobců ji spáchal, když dítě v roce 1996 odmítl odvézt do nemocnice. Novorozenec zemřel a Fritzl tělíčko spálil.

Obhájce Rudolf Mayer, stejně jako sám Fritzl, obvinění z vraždy odmítá. Nicméně už naznačil, že se jeho klient na svobodu nikdy nedostane. Otázkou zůstává, zda zbytek života stráví ve vězení, anebo v zařízení pro duševně nemocné, což navrhuje žalobce.

O Fritzlově vině rozhoduje osmičlenná porota vybraná ze seznamu rakouských voličů. Na výši trestu se dohodne s tříčlenným soudním senátem.

PŘÍPAD TYRANA Z AMSTETTENU

Vše o případu Josefa Fritzla čtěte zde

Soud provázejí přísná bezpečnostní opatření. Provoz v soudní budově úřady omezily a Fritzlův případ by měl být jedinou trestní kauzou, kterou se bude zemský soud v Sankt Pöltenu tento týden zabývat. U budovy soudu jsou uzavřené některé ulice.

Některé ulice v okolí soudní budovy v Sankt Pöltenu jsou kvůli přelíčení s Fritzlem uzavřené

Některé ulice poblíž soudu v Sankt Pöltenu policie kvůli projednávání případu Fritzl uzavřela.

Uzavřen bude do pátku i vzdušný prostor nad soudní budovou a jejím okolím. Důvodem jsou obavy z toho, že by přelíčení mohl rušit hluk vrtulníků, z nichž by se fotografové a kameramani snažili získat cenné záběry. (více o mediálním šílení kolem případu v infoboxu)

Úřady se snaží ochránit především oběti Fritzlova duševního vyšinutí. Nyní dvaačtyřicetiletá Elisabeth žije se všemi dětmi na tajném místě pod novou identitou. Před začátkem procesu se podle rakouských médií vrátila na kliniku, kde se zotavovala po odhalení případu. V soudní budově se Elisabeth neukáže. Její výpověď bude porota sledovat na videonahrávce.

Na případ se přišlo náhodou

Mediální šílenství se kolem případu strhlo loni 27. dubna. Případ ale vyplul na světlo díky náhodě už o osm dní dříve. Tehdy upadlo jedno z vězněných dětí, devatenáctiletá Kerstin, do bezvědomí a Fritzl je odvezl do nemocnice.

Personálu řekl, že matka dítěte je nezvěstná. Lékaři posléze prostřednictvím médií matku vyzvali, aby se jim přihlásila kvůli stanovení diagnózy. Elisabeth se o výzvě dozvěděla a začala na svého otce naléhat, aby ji odvezl za dcerou do nemocnice.

Podzemní prostory, ve který Josef Fritzl léta držel své děti

Sklepní prostory, kde Josef Fritzl věznil Elisabeth a tři děti.

Fritzl svolil a Elisabeth do nemocnice přivezl 26. dubna. Při odchodu oba zadrželi policisté. Následné vyšetřování odhalilo pozadí celého případu, který se začal odehrávat už 28. srpna 1984.

Ten den podle obžaloby Fritzl uvěznil svoji tehdy osmnáctiletou dceru ve sklepním úkrytu. Po následujících 24 let ji podle obžalovacího spisu opakovaně zneužíval a zplodil s ní sedm dětí.

Tři děti byly celou dobu vězněny v podzemí spolu s matkou. Další tři vyrůstaly v domě s Fritzlem a jeho zřejmě nic netušící manželkou. Jí i úřadům Fritzl nalhal, že děti pohodila před domem jejich pohřešovaná dcera.

MEDIÁLNÍ ŠÍLENSTVÍ KOLEM FRITZLOVA PŘÍPADU

- Od svého loňského odhalení budí případ a osud obětí velkou pozornost médií. V Sankt Pöltenu proto před budovou zemského soudu pro kamery vyrostla menší dřevěná tribuna. Novinářům má sloužit tiskové středisko, které vzniklo ve stanu. Je v něm kolem 150 míst.

Před budovou soudu v Sankt Pöltenu vyrostla tribuna pro média- Neodbytným reportérům, kteří by Fritzlovu dceru, její děti i jiné příbuzné pronásledovali, příslušné instituce už vzkázaly, že proti nim podniknou právní kroky. Za slídění neboli stalking hrozí v Rakousku až rok vězení. Loni se paparazziové snažili proniknout v přestrojení až do kliniky u Amstettenu, kde rodina pobývala. Zařízení prý hlídají strážci.

- Nápor novinářů se očekával i u domu v Amstettenu, kde se vše odehrálo. Loni se u něj na delší dobu utábořily televizní štáby. V ulici i ve městě je ale tentokrát klid. Objevilo se zde jen pár reportérů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue