Spoluhráči z New Jersey gratulují Martinu Brodeurovi, který vychytal 551. vítězství a vyrovnal se Patricku Royovi. | foto: Reuters

Plekancův gól nezabránil Brodeurovi vyrovnat rekord NHL

• 2
Z třinácti sobotních zápasů hokejové NHL byla v zámoří nejvíce sledována konfrontace Montrealu s New Jersey. Gólman hostujícího celku Martin Broduer atakoval vyrovnání rekordu soutěže v počtu výher, což se mu po triumfu 3:1 také podařilo. Podstatnou roli v duelu hráli i Češi. Gól Canadiens dal Tomáš Plekanec a za Devils bodoval (1+1) Patrik Eliáš.

Ve vyprodané aréně Bell Centre v Montrealu byl při utkání s New Jersey osobně přítomen také legendární brankář Patrick Roy, jenž v dresu Canadiens posbíral řadu ze svých 551. triumfů.

Po konečné siréně však mohl potleskem pouze ocenit výkon svého krajana Martina Brodeura, který vyrovnal jeho rekordní zápis v počtu vychytaných výher.

"Jsem rád, že jsem tu dnes mohl být. Nic proti Montrealu, ale byl to skvělý hokejový zážitek. Jsem si jistý, že Marty si to užil, vždyť nastoupil v rodném městě před zraky své rodiny," řekl zámořským novinářům Roy.

Devils zvítězili zaslouženě 3:1 poté, co svého soupeře přestříleli 48:23. Do vedení hosty poslal už v 6. minutě přesilovkovou bombou Patrik Eliáš. Lídr českých hokejistů v NHL se asistencí podílel i na druhé trefě v síti Jaroslava Haláka po střele Briana Rolstona.

Zahajovací gól utkání z hole Eliáše, pro kterého to byl jubilejní 700. bod kariéry v NHL:

V 13. minutě sice snížil svou 20. brankou Tomáš Plekanec, to bylo ovšem ze strany Montrealu v zápase vše. V závěrečné třetině pak ještě pojistil výhru New Jersey kapitán Jamie Langenbrunner.

Podívejte se na závěr utkání a bouřlivý aplaus diváků pro Martina Brodeura:

Pittsburgh opět neuspěl v nájezdech

Po sérii sedmi výher v řadě padli o play-off bojující hokejisté Pittsburghu už ve druhém utkání za sebou, když obě partie ztratili v penaltovém rozstřelu.

Nejprve Penguins vychytal nováček v dresu Columbusu Steve Mason, načež napodruhé si finalisté posledního Stanley Cupu vylámali zuby na ottawském Brianu Elliottovi. Na aktuální jedničku Senators si v nájezdech z pěti střelců domácích přišel pouze Sidney Crosby.

Za hosty byli naopak úspěšní dva exekutoři v osobách kapitána Daniela Alfredssona a autora vítězné trefy Mikea Comrieho, jenž v páté sérii předčil Chrise Kunitze.

V řádné hrací době Pens po 40. minutách vedli už 3:1. Nick Foligno a Chris Phillips však góly z 52. a 54. minuty poslali utkání do prodloužení a následných nájezdů.

Do sestavy Pittsburghu se po zranění ramene vrátil uzdravený Petr Sýkora. Své střelecké konto však nerozšířil, přičemž úspěšný nebyl ani ze samostatného nájezdu:

Stamkos překonal Vokouna a rozhodl nájezdy

Stejně jako v Pittsburghu se o vítězi utkání rozhodovalo také na Floridě v derby mezi Panthers a Lightning. Zisk druhého bodu nakonec slavila hostují Tampa díky trefě nováčka Stevena Stamkose, který byl jediným úspěšným exekutorem rozstřelu.

Gólman Tomáš Vokoun si poradil s nájezdem Vincenta Lecavaliera a řádné hrací době včetně prodloužení kryl dalších 24 pokusů soupeře. V boji o play-off se však tentokrát musel spokojit pouze s jedním bodem.

Perfektní výkon podal také další Čech v dresu Panthers, nováček Michael Frolík. Kladenský odchovanec byl v řádné hrací době u dvou ze tří branek domácích, když nejprve vsítil svou 18. branku a následně přihrál na zásah Davida Bootha.

Za Tampu se jedním bodem za asistenci připomněli Václav Prospal a Lukáš Krajíček. Finský forvard Floridy Ville Peltonen se nepohodl s urostlým Rusem Jevgenijem Arťuchinem, který jej následně rychle poslal k ledu:

Boston potvrdil roli favorita

Dvě branky ze zahajovací třetiny rozhodly o vítězství Bostonu v domácím utkání proti Islanders.

Skóre otevřel ve 4. minutě svou 30. trefou sezony americký reprezentant Phil Kessel. Uběhlo pouhých 65 vteřin a na 2:0 zvyšoval Marc Savard.

Ostrované, kteří s 54 body platí za nejslabší celek celé soutěže, již dokázali pouze zkorigovat skóre zásluhou švýcarského obránce Marka Streita. Nejlepší hráč New Yorku se prosadil v 31. minutě.

Boston výhra naopak na chvíli osamostatnila na čele NHL, když díky se díky dvoubodovému zisku s celkovým součtem 99 bodů odpoutal od Detroitu. Obhájci Stanley Cupu však o pár minut později dotáhli do vítězného konce svou návštěvu v St. Louis a opět se s Bruins vyrovnali.

Philadelphia přehrála Rangers

V souboji mezi Philadelphií a Rangers vsítil hostující celek první a také závěrečný gól utkání. Z vítězství se ale neradoval.

Mezi trefy New Yorku se totiž vešly čtyři gólové akce domácích Flyers, pod které se podepsali Scott Hartnell, Mike Richards a autor dvou zásahů Arron Asham.

Branky Rangers, kteří svým zaváháním dali šanci v noci hrajícím celkům Caroliny a Floridy nahradit je na postupových příčkách do play-off, obstaraly posily Nik Antropov a Sean Avery.

Pěstní výměna názorů mezi Riley Cotem a Coltonem Orrem:

Philadelphia - New York Rangers 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
46. a 55. Asham, 17. Hartnell, 27. Richards - 4. Antropov, 57. Avery. Střely na branku: 28:41. Diváci: 19.836.

Boston - New York Islanders 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
4. Kessel, 5. Savard - 31. Streit. Střely na branku: 25:22. Diváci: 17.565.

St. Louis - Detroit 2:5 (1:0, 1:4, 0:1)
15. Oshie, 30. Woywitka - 25. a 40. Dacjuk, 25. Kopecký (Hudler), 26. Lebda, 59. Zetterberg. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19.250.

Pittsburgh - Ottawa 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:0, 0:2 - 0:0)
7. Godard, 26. Crosby, 39. Kennedy - 9. Campoli, 52. Foligno, 54. Phillips, rozh. nájezd Comrie. Střely na branku: 30:39.

Buffalo - Atlanta 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0)
34. Paille, 37. D. Roy, 39. Afinogenov - 20. Vjačeslav Kozlov, 54. Reasoner, 60. T. White, rozh. nájezd Sterling. Střely na branku: 37:32. Diváci: 18.690.

Toronto - Calgary 8:6 (3:3, 2:1, 3:2)
11. a 60. Grabovskij, 9. Finger, 11. J. Blake, 28. Hamilton, 33. Mitchell, 42. Kuljomin, 47. Mayers - 12., 39. a 58. O. Jokinen, 18. Phaneuf, 20. Glencross, 51. Iginla. Střely na branku: 30:35. Diváci: 19.356.

Montreal - New Jersey 1:3 (1:2, 0:0, 0:1)
Branky: 13. Plekanec - 6. Eliáš,
12. Rolston (Eliáš), 53. Langenbrunner. Střely na branku: 23:48. Diváci: 21.273.

Washington - Carolina 5:4 po sam. nájezdech (2:1, 2:2, 0:1 - 0:0)
22. a rozh. nájezd Sjomin, 11. M. Green, 19. Ovečkin, 33. Bäckström - 10. Cole, 26. E. Staal, 40. Ray Whitney, 51. Wallin. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.277.

Florida - Tampa Bay 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 1:2 - 0:0)
38. a 46. Booth (na druhou Frolík), 16. Frolík - 39. Murphy, 54. St. Louis (Krajíček), 57. Halpern (Prospal), rozh. nájezd Stamkos. Brankář Tomáš Vokoun odchytal celé utkání, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Střely na branku: 37:27. Diváci: 17.734.

Dallas - Minnesota 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
2. a 21. Ott, 63. Grossman - 33. M. Koivu, 34. Brunette. Střely na branku: 29:30. Diváci: 18.584.

Edmonton - Colorado 2:3 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
4. Nilsson, 55. Souray - 16. Tucker, 45. Stastny, 61. Liles. Střely na branku: 20:30. Diváci: 16.839.

Phoenix - Nashville 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
35. Dumont, 60. Legwand. Střely na branku: 18:33. Diváci: 13.197.

San Jose - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. M. Michálek,
rozh. nájezd Cheechoo - 21. Simmonds. Střely na branku: 39:24. Diváci: 17.496.