Reinkarnaci dalajlamy musíme potvrdit my, varují čínské úřady

  • 41
Čínské úřady varovaly, že neuznají nástupce současného dalajlamy, pokud nebude vybrán přesně podle dosavadních tradic. Dalajlama totiž naznačuje, že by mohl vybrat nástupce mimo Čínu. Chce tak uchránit výběr od pekingského vlivu.
Nástupnictví současného dalajlamy se s jeho zhoršujícím se zdravím stává pro Tibet tíživým problémem. Laureát Nobelovy ceny naznačil, že jeho příští vtělení by se mohlo nalézat mimo území Číny, případně by o svém novém duchovním vůdci mohli demokraticky rozhodnout sami Tibeťané.

Proti tomu však protestují čínské úřady, které, zdá se, nechtějí ponechat věci náhodě. Potvrzení nového dalajlamy podmiňují oficiálním uznáním. "Výběr příštího dalajlamy musí probíhat přesně podle historických konvencí včetně stvrzení Pekingem, jinak ho Čína nikdy neuzná," řekl předseda tibetské regionální vlády.

Úterní demonstrace za Tibet

Protibečtí aktivisté přišli protestovat i v PařížiU příležitosti 50. výročí protičínského povstání, během kterého represivní složky státu zabily nejméně 80 tisíc lidí, se za svobodu Tibetu protestovalo v mnoha zemích světa. Dalajlama v projevu řekl, že Tibeťané prožívají peklo na zemi a jejich kultura je na vymření. - více čtěte zde

Dalajlamu po staletí vybírali tibetští mnichové, kteří pátrali po reinkarnacích zemřelých duchovních vůdců. Podle současných čínských nařízení však musí Peking každého nového náboženského představitele úředně potvrdit.

Dalajlama už dříve naznačil, že by svého nástupce mohl určit sám již během svého života, aby zamezil čínskému vlivu na výběr. Také Tibeťané se obávají, že snaha dodržet tradice by mohla vést ke jmenování nového vůdce čínskou vládou.

čtěte: Proč jsou vztahy s Čínou stále na bodu mrazu?

otázky a odpovědi o Tibetu

Mnozí Tibeťané se obávají, že smrt dalajlamy, který od roku 1959 žije v indickém exilu, může vytvořit vakuum, které by Peking mohl využít k tužšímu sevření neklidného himálajského regionu.

Jiní se zase obávají, že se ztrátou uznávaného vůdce by mohlo dojít k oslabení jednoty tibetského hnutí a případně vyvolat rozsáhlé etnické nepokoje v Tibetu.

Kdo je dalajlama

Dalajlama je titul nejvyššího představeného tibetské buddhistické školy Gelugpa, kterou založil učenec Congkhapa. Dalajlama je náboženským i politickým vůdcem Tibeťanů a tibetští buddhisté ho považují za vtělený projev boha soucitu. Současný dalajlama je v pořadí čtrnáctým. Dalajlamou byl prohlášen v roce 1935 ve svých čtyřech letech. Od roku 1959 žije v Indii, kam uprchl před Číňany, kteří o osm let dříve Tibet vojensky obsadili. Vzhledem k pokračující snaze Pekingu omezit vliv tradic a Tibet počínštit je případný následovník dalajlamy ohrožen. Když dalajlama v roce 1995 jmenoval jedenáctým pančenlámou (druhý nejvyšší duchovní) šestiletého Genduna Nyjmu, chlapec i s rodinou krátce nato zmizel. Čínské úřady záhy místo něj jmenovaly Gyaltsena Norbu, kterého většina Tibeťanů odmítá jako podvrh.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video