VIDEO: Podívejte se, jak se vyrábí starorežná

  • 41
V Čechách tuto kořalku moc neznají, v zahraničí už vůbec. Starorežná je moravskou specialitou, která má skoro pětisetletou tradici. Její výroba trvá tři roky a je chloubou Palírny u Zeleného stromu.

Za zdmi nenápadné budovy v centru Prostějova se vyrábí sedmdesát druhů alkoholu. Kromě českých variant sladkých likérů Baileys a Carolans se zde pálí konzumní lihoviny jako tuzemský rum nebo borovička a také likéry na zakázku.

Palírna u Zeleného stromu.Specialitou Palírny u Zeleného stromu je ale režná a starorežná. Postup výroby je podobný, obě kořalky se ale liší směsí použitých bylin a dobou staření, neboli zrání. Starorežná obsahuje 40 procent alkoholu, obsahuje jedenáct bylin (divizna, badyán, anýz, koriandr a další) a zraje tři roky v dubových sudech.

"Dubový sud je pro staření nejlepší," říká obchodní náměstek palírny Leopold Binko. Dodává, že urychlit staření příliš nejde. Nějaké pokusy sice byly, například s navyšováním teploty, ale jen s nepatrnými úspěchy.

Režná, mladší sestra starorežné, obsahuje jen sedm bylin, třicet pět procent alkoholu a staří se tři měsíce. Základ ale mají stejný - obilný líh ze žita (moravsky rýž, odtud režná).

Pětinu produkce firma vyveze

Palírna líh nevyrábí, ale kupuje od lihovaru a skladuje jej v kamenných nádobách. Do něj sype byliny a v místnostech prosycených příjemně opojnými vůněmi roztok extrahuje a destiluje. Pálenka odtud míří do sklepů, kde zraje.

Palírna u Zeleného stromu.Pak už následuje jen plnění do lahví a finální balení. Výrobní linka je schopna naplnit tři až čtyři lahve za sekundu.

Starorežná a režná se na rozdíl od jiného alkoholu z Palírny u Zeleného stromu nevyváží, míří pouze na tuzemský trh. Jinak je ale export pro firmu poměrně důležitý.

"Narůstá nám každým rokem. Z celkové výroby dvacet procent vyvážíme, včetně Slovenska. To dřív bralo tak dvanáct procent, teď se dovozu brání," řekl Binko. Nejvíce firma vyváží absint.