Nechceme skončit jako chovatelé prasat, bouřili se farmáři

  • 39
Ministerstvo zemědělství obléhaly tisíce farmářů. Vyhrožovali likvidací dojného skotu a bouřili se proti dotační politice EU. Kvůli nízkým výkupním cenám mléka údajně přišli o sedm miliard korun. Farmáři nyní za litr mléka dostávají o třetinu méně než před rokem.

Na nízké ceny mléka tlačí podle farmářů obchodní řetězce skrze mlékárny. Cena za litr mléka se stále snižuje i proto, že v Evropě je suroviny nadbytek.

Například na Šumpersku dostávali farmáři začátkem loňského roku za litr mléka deset korun, koncem roku to bylo až o tři koruny méně. Takové tržby nepokryjí mnohým farmářům ani náklady na výrobu. Na každém litru tratili loni v listopadu farmáři ze zmíněného regionu asi 1,7 koruny. Chtějí proto, aby stát chovatele dojného skotu podpořil.

Biofarmář o problémech zemědělců

Demonstrace je socialistická metoda, říká biofarmář z Vysočiny - rozhovor čtěte zde

Koncem loňského roku zemědělci varovali, že ještě horší časy nastanou letos. Nyní jsou výkupní ceny údajně o třetinu nižší než před rokem a zemědělci vyhrožují dokonce likvidací skotu.

Nechceme dopadnout jako chovatelé prasat

"Jsme tu, aby nám vláda pomohla. Nechceme, abychom dopadli jako chovatelé prasat, kteří dnes mají poloviční stavy," řekl iDNES.cz Karel Horák, předseda Svazu chovatelů holštýnského skotu.

Farmářům, kteří přišli demonstrovat, také vadí, že část zemí EU dostává na zemědělství vyšší dotace. Objem přidělovaných peněz se má srovnat v roce 2013, farmáři nejen z Česka ale chtějí, aby to bylo dříve.

"Jako předsednická země EU máme výjimečnou šanci podmínky do roku 2013 narovnat. Bude to těžký boj, Francouzům se snížení dotací líbit nebude," řekl dnes ministr zemědělství Petr Gandalovič u řečnického pultu.

SLEDUJTE PROTEST ZEMĚDĚLCŮ ON-LINe zde

Prezident Agrární komory ČR Jan Veleba kritizoval podmínky, které s Unií vyjednal český eurokomisař Vladimír Špidla. "Kdybychom věděli, že po pěti letech budeme vyrábět polovinu, nepodpořili bychom to," řekl před davem tří a půl tisíce lidí. Veleba chce nové podmínky už od roku 2010 a tvrdí, že má podporu prezidenta Václava Klause.

Demonstranti se na dnešní akci vyzbrojili transparenty. Jejich hlavní motivy shrnují hesla "Požadujeme rovné podmínky" nebo "Výroba mléka za almužnu".

Zemědělci podojili ve městě krávy a po projevech se chystají ke smutečnímu průvodu směrem k pražskému hotelu Marriot, kde se setkají s eurokomisařkou pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischer Boelovou. Slibují si její podporu. - více o průběhu demonstrace čtěte zde

Rozdílné dotace

Zavedly se v roce 2002 z podnětu Francie. Měly se týkat nově příchozích členů, tedy například devíti států, které o dva roky později vstoupily do Unie. Souhlas s rozšířením EU Francouzi dokonce podmínili rozdílnými dotacemi. Hlavním důvodem Francouzů byl a je strach z konkurence.

Objevil se i názor, že společnou zemědělskou politiku EU po rozšíření Unie o deset států nebude možné financovat. Obzvláště kvůli tomu, že do EU vstoupilo s dalšími státy i Polsko, kde zemědělství tvoří velkou část tamní ekonomiky.

Dotace pro zemědělce z nových států byly v roce vstupu do Česka 25 procent běžných dotací, o tři roky později 40 procent. Od té doby se každoročně zvyšují o deset procent a v roce 2013 mají být srovnatelné s dotacemi pro staré členy.