Navzdory diplomatům visí tibetská vlajka u ministerstva i ve Sněmovně

  • 804
U budovy ministerstva životního prostředí povlává od rána tibetská vlajka. Přestože se v Praze chystá summit Unie s Čínou, která je na takovou formu protestu extrémně citlivá, ministerstvo zde vlajku nechá po celý dnešek. Vlajka visí také z oken poslaneckého klubu Strany zelených ve Sněmovně.

"Zatímco my dnes předsedáme Evropské unii a slavíme dvacáté výročí demokracie, v Tibetu jsou nadále porušována občanská a lidská práva, jako je svoboda slova, tisku a pohybu nebo právo na spravedlivý soud," vysvětluje ministr životního prostředí Bursík, proč se on osobně i jím řízený úřad k této symbolické akci již pravidelně připojují.

Šéf zelených se včera zúčastnil vernisáže fotografií z Tibetu ve Sněmovně a dnes se chystá na demonstraci před čínskou ambasádou.

Tibet v okně poslaneckého klubu

Zelení vyvěsili tibetskou vlajku také z oken svého poslaneckého klubu směrem na Malostranské náměstí. "Připojujeme se tak k celosvětové akci Vlajka pro Tibet, čímž vyjadřujeme solidaritu s jeho lidem. Ve jménu humanity je naší povinností postavit se na stranu pravdy a zachránit Tibet," zdůvodnila předsedkyně parlamentní Skupiny přátel Tibetu Kateřina Jacques.

Tibetskou vlajku vyvěsila Strana zelených i na Sněmovně. Na snímku Kateřina Jacques.
Tibetskou vlajku vyvěsila Strana zelených i na Sněmovně. Na snímku Kateřina Jacques.

O stažení vlajky ze Sněmovny ihned požádal kancléř Sněmovny; předseda Miloslav Vlček je na služební cestě v zahraničí. "Žádost jsme vzali na vědomí," sdělil iDNES.cz šéf klubu zelených Přemysl Rabas s tím, že vlajku poslanci nesundají.

Podle Rabase má strana k dispozici právnický výklad, podle něhož stačí, aby na vlajce bylo navíc logo Strany zelených. To má zabránit spojení aktivity se Sněmovnou. "Je to iniciativa Strany zelených, ne parlamentu," zdůvodnil Rabas.

Loni v březnu zelení vyvěsili vlajku Tibetu z oken svého parlamentního klubu, ale šéf Sněmovny Miloslav Vlček jim to zakázal. S tím, že nemá nic proti podpoře Tibetu, ale že pro vyvěšování vlajek v této budově existují jistá pravidla. Letos zelení zatím nepotvrdili, že se o něco podobného opět pokusí. - čtěte Tibetská vlajka v oknech Sněmovny rozlítila jejího předsedu Vlčka

Zruší Číňané účast na pražském summitu?

Diplomaté před protestním vyvěšením vlajky varovali. Loni totiž Čína odřekla naplánovaný summit ve francouzském Lyonu. Právě proto, že si politici EU, včetně francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, naplánovali schůzky s tibetským dalajlamou. Francie tehdy stála v čele EU, stejně jako nyní Česko.

Bloger:

Lepší blbá výmluva než kopanec do břicha

"Nikdo sice nikomu nic nenařizoval, protože to ani nejde, ale upozornili jsme některé úřady, že vyvěšování tibetských vlajek v době přípravy summitu by mohlo být z čínské strany vnímáno negativně," řekli MF DNES diplomaté, kteří summit v Praze připravují.

Starosta Prahy 13 David Vodrážka vyvěšuje na budově úřadu tibetskou vlajku. (10. března 2009)
Tibetské vlajky vyvěsila řada radnic, například v Chrudimi, Zlíně, Jihlavě či Liberci. K protestům se připojila i městská část Praha 13, kde vlajku vyvěsil starosta David Vodrážka (ODS).

Ministerstvo životního prostředí ale nemíní ustoupit. "Bude tam viset celého 10. března, nikdo nás nedonutí ji sundat," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Premiér Topolánek v tom žádné riziko nespatřuje. Vyvěšením vlajky svět připomíná výročí krutého potlačení protičínského povstání Tibeťanů. Letos již popadesáté.

Demonstrace kvůli "peklu na zemi"

Protesty proti čínské nadvládě nad Tibetem v nepálském Káthmándú (10. března 2009)Tisíce Tibeťanů a jejich stoupenců protestují v Asii a Austrálii proti čínské nadvládě. "Čína udělala z Tibetu peklo na zemi," prohlásil duchovní vůdce dalajlama. Při povstání přesně před 50 lety, které Peking tvrdě potlačil, musel uprchnout do exilu. - více čtěte zde

"Úsilí exilové tibetské vlády vést dialog s Čínou se nedaří, apely demokratických zemí nepřinášejí ovoce. To ale neznamená, že bychom na Tibet měli zapomenout," doplnil Bursík v rozhovoru pro iDNES.cz. - celý rozhovor s ministrem Bursíkem čtěte zde

Je možné, že se nějaké protesty objeví i v době summitu, tedy v druhé polovině května. Dorazit by na něj měl kromě sedmadvaceti evropských vůdců i čínský premiér Wen Ťia-pao. K protestům během konání summitu se však už zelení přidat nemíní. "Máme před sebou velmi důležitá a seriózní jednání o ochraně klimatu a happening není v souvislosti se summitem na místě," řekl Bursík.

Ředitel městských kin Josef Korvas věší vlajku Tibetu na kino Hvězda v Uherském Hradišti (10. 3. 2009)

Na připomenutí výročí protičínského povstání vyvěsilo tibetskou vlajku také přes 350 českých radnic, krajské úřady se k akci nepřipojily.

Vlajka ale přesto krátce zavlála nad jihočeským krajským úřadem, kde ji v noci vyvěsil jeden z obyvatel Českých Budějovic. Pracovníci úřadu ji však ráno z žerdi opět spustili.

Objevila se i na budově královéhradeckého hejtmanství. Kraj se sice odmítl připojit k celosvětové akci, vlajku ale z okna své kanceláře vyvěsil hejtmanův náměstek Vladimír Derner (KDU-ČSL).

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video