Zelení vyloučili ze svých řad čtyři rebely, na Bursíka létala vejce

  • 1105
Republiková rada zelených vyloučila ze strany Věru Jakubkovou, Olgu Zubovou, Danu Kuchtovou a Martina Čáslavku. Čtyři rebelové pykají za založení frakce Demokratická výzva. Pouštěli se také do ostré kritiky Martina Bursíka. Na předsedu zelených dokonce někdo hodil během tiskové konference syrová vejce.

"Je to velký zlom," uvedla Jakubková. "Tento den se zapíše do historie jako den, kdy skončila demokracie ve Straně zelených," komentovala rozhodnutí republikové rady Zubová.

"Nabídli jsme Martinu Bursíkovi kompromisy. Nabídli jsme, že nebudeme používat logo zelených na stránkách frakce demokratický výzva, že stanovíme pravidla frakcí, že budeme uznávat republikovou radu, ale odmítl," uvedla po hlasování rady Dana Kuchtová.

on-line rozhovor

Zubové a Jakubkové se ptejte v pondělí 9. března ve 14:00

Nejdříve se hlasovalo o tom, že by straničtí rebelové dostali pouze napomenutí. To ale podpořili pouze dva z 25 členů republikové rady. Následovalo proto tajné hlasování o vyloučení rebelů.

Martin Bursík na zasedání Republikové rady Strany zelených (8. března 2009)"V parlamentu vystupují proti klubu strany a také proti ministrům za Stranu zelených, vystupují v rozporu se stanovami jako poslankyně frakce," zdůvodnil Bursík vyloučení. Připomněl také, že Zubová s Jakubkovou se údajně snažily lobbovat, aby "jejich lidé" získali křesla na ministerstvu dopravy a obrany.

"Pro nikoho z nás to nebyl příjemný moment, snažili jsme se tomu do poslední chvíle vyhnout, ale Strana zelených jede dál," dodal Bursík.

Zubová i Jakubková budou i bez stranických legitimací dále vykonávat poslanecký mandát v souladu se svým svědomím a i nadále se hodlají hlásit k Demokratické výzvě.

Je to strana vyžírků, kritizovala Jakubková

Do nejostřejší kritiky zelených se během jednání republikové rady pustila poslankyně Věra Jakubková. "Je tady konečná! Pro mě v zelených a obávám se, že pro zelené ve sněmovně. A to nepodmiňuji svým členstvím volební úspěch zelených. Toho mohou zelení dosáhnout pouze dodržováním a prosazování programu, ctěním pravidel a dohod, názorovou pestrostí a otevřeností, stálým kontaktem s realitou," uvedla v úvodu svého projevu před republikovou radou Jakubková.

nadávky, pískot, syrová vajíčka

Rozbitá vajíčka, která mířila na Martina Bursíka po zasedání republikové rady Strany zelených (8. března 2009)Jednání republikové rady zelených na pražské Novotného lávce bylo velmi bouřlivé. Ozývaly se i nadávky či pískot. "Sama se až stydím, jak je to vulgární," řekla iDNES.tv Kateřina Jacques. Další člen předsednictva Ladislav Vrchovský označil atmosféru jako "vzedmuté emoce, které brání racionálnímu úsudku." Na zasedání dorazili sympatizanti rebelů, kteří s sebou přinesli transparent "Bursík = konec zelených v Čechách". Tisková konference vedení zelených po jednání rady se odehrávala za pískotu a cinkání klíči příznivců vnitrostranické opozice. Na předsedu dokonce mířilo několik syrových vajíček a když mluvil k novinářům, tak se ozývalo bučení.  

Tyto atributy ale podle ní současná Strana zelených postrádá. "Strana zelených se postupně mění na chráněnou rezervaci pro Bursíkovy straníky, úředníky a poradce, placené z veřejných prostředků. Kolik jich vlastně je? Desítky, stovky?," ptala se poslankyně. 

"Martin Bursík ovládl Stranu zelených, včetně kontrolních mechanismů a hospodaření, podvodem na teplickém sjezdu. Nejen ‘čunkiádou’ vyvolal u veřejnosti dojem, že je stranou vyžírků uprdelených na teplé sesli," dodala Jakubková.

Kuchtová dostala u Bursíka šanci. Odmítla

Podle předsedy strany Martina Bursíka se poslankyně vyloučily v podstatě samy. Kuchtové předseda nabídl ještě poslední šanci. Pokud by přistoupila na jeho podmínky, mohla ve straně zůstat.

Bursíkovy podmínky pro Kuchtovou

1) Oznámí, že zruší Demokratickou frakci, která je založena v rozporu se stanovami.
2) Zaváže se nevystupovat v médiích, protože k tomu nemá stranický mandát.
3) Vyjádří respekt k výsledkům sjezdu a k demokraticky zvoleném vedení strany.
4) Bude respektovat vyloučení poslankyň, které se vyloučily ze SZ samy vystoupením z klubu a samostatným vystupováním.
5) Bude se distancovat od zakládání nové strany.
6) Vyzve formou dopisu spolustraníky k zapojení se do společné práce ve prospěch SZ.

"V případě dvou poslankyň má republiková rada jasno. Ony se v podstatě vyloučily samy tím, že odešly z klubu Strany zelených, i tím, jak vystupují. Myslím, že tady veliká diskuse nebude," řekl v ČT Bursík. Poté učinil "ještě jeden vstřícný krok" a dal Kuchtové poslední šanci zůstat, pokud splní šest bodů.

Kuchtová jeho návrhy odmítla. "I kdybyste mě dnes vyloučili... já se do Strany zelených vrátím. A se mnou přijde právo," řekla během zasedání rady Kuchtová. Její slova odměnili příznivci Demokratické výzvy potleskem.

"Odmítla ukončit členství ve frakci, odmítla zrušení frakce, čímž popřela rozhodnutí revizní komise. Také zpochybnila existenci republikové rady. Je mi to velmi líto, myslím, že moje nabídka byla poctivá," uvedl Bursík.

Poslankyně počítaly s vyloučením

Zubová a Jakubková, které kvůli neshodám před nedávnem opustily poslanecký klub zelených, přišly na jednání republikové rady přesvědčené, že je širší stranické vedení vyloučí. Popírají, že by porušovaly stanovy strany.

"Nejsme si vědomy žádného porušení stanov ani žádného provinění, za které bychom měly být ze strany vyloučeny. Naopak vnímáme naprosté nedodržování programu Strany zelených u členů vlády a poslaneckého klubu," shodují se poslankyně.

"V radě převládá názor, že od vyděračského způsobu, jakým se ve sněmovně chovají, je třeba se distancovat," komentoval dnešní jednání poslanec Strany zelených a ministr školství Ondřej Liška.¨

Zůstanou koaličními poslankyněmi

Vyloučení prý obě poslankyně "nevrhá do náruče opozice". "My jsme i nadále koaličními poslankyněmi," uvedla Olga Zubová. Je prý však na vládě samotné, zda bude mít i nadále zájem o spolupráci.

Poslankyně (zleva) Věra Jakubková a Olga Zubová a bývalá ministryně Dana Kuchtová na zasedání Republikové rady Strany zelených (8. března 2009)Premiér Topolánek a ministři by ale podle ní měli popřít Bursíkova slova v médiích, že poslankyně "drží vládu pod krkem". "Pokud by tak neučinil, byl by to pro mne samotnou důvod, abych přemýšlela o tom, zda vyjádřit nedůvěru této vládě. Nepotřebuji k tomu žádnou opozici, žádné další rady," zdůraznila Zubová.

"Měli byste se ptát Martina Bursíka, Mirka Topolánka, proč dochází ve Straně zelených k vylučování za vlastní názory," zdůraznily poslankyně.

Premiér Mirek Topolánek na otázku, zda vyloučení dvou poslankyň z řad nejmenší vládní strany zkomplikuje jeho koaličnímu kabinetu život, reagoval slovem "naopak".

Vztahy se vyhrotily kvůli eurokandidátce

Demokratická výzva vznikla koncem ledna a sdružuje vnitrostranické kritiky předsedy strany Martina Bursíka. - čtěte Kuchtová vyděsila Bursíka a založila uvnitř zelených kritickou frakci

Demonstranti na zasedání Republikové rady Strany zelených (8. března 2009)Podle revizní komise strany Jakubková, Zubová, Kuchtová a mluvčí frakce Martin Čáslavka porušili stanovy svou činností ve frakci, a to mimo jiné tím, že vystupovali na veřejnosti, používali znak strany a založili vlastní webovou stránku. Vztahy mezi vedením Strany zelených a členy frakce se vyhrotily před týdnem při schvalování evropské kandidátky.

Bursík opakovaně zdůraznil, že ve vztahu je "stranickým rebelům" učinil několik pokusů o smíření. "Já jsem udělal několik pokusů a výzev, aby tohle zhojili, aby rozpustili tenhle spolek a zapojili se do společné práce," podotkl.

Mluvčí Demokratické výzvy Čáslavka, který je také navržen na vyloučení, tvrdí, že od vedení strany obdrželi členové frakce nabídku, že pokud ji zruší, mohou doufat v zisk předních míst na kandidátce. Protože ale neustoupili, nikdo z frakce neuspěl.

Schvalujete, jak se Bursík vypořádal s oponenty ve straně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 23. března 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 10597

ANO
ANO 5604

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue