Stoupenci Umara Bašíra v Chartúmu (5. března 2009) | foto: Reuters

Zatykač je spiknutí Západu, řekl prezident Bašír tisícům stoupenců

  • 0
Súdánský prezident Umar Bašír označil včerejší rozhodnutí haagského Mezinárodního trestního soudu vydat na něj zatykač za spiknutí. Západ prý chce jen destabilizovat Súdán a narušit mírové snahy v Dárfúru. V ulicích Chartúmu dnes znovu demonstrovaly tisíce jeho stoupenců.

V prvním prohlášení od momentu, kdy se stal soudně hledaným mužem, Bašír tvrdil, že OSN a mezinárodní organizace operující v Súdánu jsou "nástroji nového kolonialismu", které se snaží získat nerostné bohatství země.

Krátce po středečním vydání zatykače na Bašíra vykázala súdánská vláda z provincie Dárfúr deset humanitárních organizací. Prezident to odůvodnil tím, že porušovaly zákon. "Budeme jednat odpovědně a nekompromisně s každým, kdo svým postavením a přítomností v Súdánu poruší zákon, stabilitu a bezpečnost," řekl na vládním zasedání.

OSN uvedla, že vypovězení organizací z Dárfúru ohrozí humanitární práci v oblasti, a vyzvala Súdán, aby svůj krok přehodnotil. Na to však Bašír neslyšel. "V Súdánu jsme vždy byli terčem OSN a těchto organizací, protože jsme jim řekli 'ne'," prohlásil. "Řekli jsme, že súdánské zdroje půjdou súdánskému lidu." Poté promluvil k tisícům stoupenců, kteří v ulicích Chartúmu i dnes demonstrovali na jeho podporu.

Africká unie chce roční odklad

Soud vydal na Bašíra zatykač na základě obvinění z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Dárfúru, kde proti sobě od roku 2003 bojují arabské milice podporované súdánskou vládou a několik převážně afrických povstaleckých skupin. Podle odhadů OSN tam přišlo od roku 2003 o život na 300 tisíc lidí a bezmála tři miliony byly vyhnány z domovů.

Podle Mezinárodního trestního soudu je prezident podezřelý z trestní odpovědnosti za řízení útoků proti civilnímu obyvatelstvu, včetně vraždění, vyhlazování, znásilňování a mučení. Bašír je první úřadující hlavou státu, která byla před ICC od jeho založení v roce 2002 obžalována. - přečtěte si Haag poprvé vydal zatykač na úřadujícího prezidenta

Rozhodnutí ICC přivítaly západní země a organizace bojující za lidská práva. Skepticky se k němu naopak postavilo Rusko. Liga arabských států rozhodnutí odmítla a Africká unie se sešla ke zvláštnímu zasedání, na němž projednávala bezpečnostní hrozby v regionu, které prý vydání zatykače představuje. Výsledkem je rozhodnutí poslat delegaci, která bude naléhat na Radu bezpečnosti OSN, aby obvinění Bašíra o rok odložila.

Usnesení ICC kritizovala i Čína, která je jedním z hlavních dovozců súdánské ropy a na oplátku Chartúmu poskytuje zbrojní zakázky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video