Akce neonacistů v Ústí je zatím povolena, pochod by mohlo zmařit rozhodnutí správního soudu. Ilustrační foto. | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Ústí chce přivítat pochodující neonacisty zesměšněním a nezájmem

  • 37
V Ústí nad Labem roste odpor vůči neonacistům a jejich příznivcům. Ti chtějí 18. dubna pochodovat městem pod záminkou uctění památky obětí spojeneckého bombardování v roce 1945. Autonomní nacionalisté opsali scénář z Drážďan, kde v únoru radikálové "uctili" oběti bombardování města.

Občanská iniciativa nazvaná "V Ústí neonacisty nechceme" ve spolupráci s humanitární organizací Člověk v tísni společně s řadou osobností chystají akce proti pochodu, například koncert kapely Pražský výběr II s ministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem.

Radikály by měly zesměšnit různé happeningy. Vše, co odpůrci pochodu podniknou, oznámí zítra na tiskové konferenci.

Pochod dnes také jednomyslně odsoudilo ústecké zastupitelstvo, výjimečně se dohodly strany v čele města s opozicí. Akce v centru Ústí je však momentálně povolena. Naopak ústecké obvodní radnice zakázaly nacionalistům průchod čtvrtí Střekov a Severní Terasa s tím, že zde probíhají stavební práce a byl by omezen provoz na důležitých komunikacích.

Podle primátora Kubaty se město ještě pokusí obrátit na správní soud, aby byl stejně zakázán už povolený pochod v centru. Podle neoficiálních informací se chtěli radikálové dostat na Střekov i kvůli tomu, aby zde mohli pochodovat před Kubatovou vilou a demonstrovat svou sílu.

Pochodně s sebou, pro větší dojem

"Náckové" se zatím svolávají přes své weby. Kromě diskusí o hrozbě židovské světovlády a nadějích vkládaných do národního socialismu tu lze najít instrukce, jak se na ústecký pochod vybavit.

Souvěrcům tu radí přijít na pochod v tmavém sportovním oblečení, ne však v typických bundách bombrech a kuklách. S sebou si mají vzít pochodně, aby udělali větší dojem. Kdyby někdo po louči toužil a neměl ji, pořadatelé slibují, že ji zapůjčí.

Výročí Hitlera, nebo uctění památky obětem bombardování?

Odpůrci pochodu na svém webu vustineonacistynechceme.cz poukazují na možnou souvislost pochodu se 120. výročím narození Adolfa Hitlera (20. dubna 1889).

Podle informací MF DNES probíhají vyjednávání iniciativy odpůrců pochodu s některými levicovými organizacemi. Podle zdroje, který si nepřeje být jmenován, chtějí odpůrci dosáhnout toho, aby nedošlo ke konfrontaci mezi neonacisty a jejich levicovými nepřáteli. "Jde o to, aby náckové viděli, že vůbec nikoho nezajímají, prošli pod dozorem policie a zmizeli, nechceme žádné bitky," uvádí zdroj MF DNES.

Nálety amerického letectva 17. a 19. dubna 1945, které měly vyřadit zdejší železniční uzel, zcela zničily 165 domů, zahynulo zřejmě 512 lidí. Připomínkou náletu je dodnes o dva metry vychýlená věž kostela Nanebevzetí Panny Marie.


Nejlepší videa na Revue