Kromě odtávajícího sněhu mohou situaci na Moravě zhoršit i očekávané přeháňky. Ilustrační foto.

Kromě odtávajícího sněhu mohou situaci na Moravě zhoršit i očekávané přeháňky. Ilustrační foto. | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

Podívejte se, jak stoupá Dyje, k vyhlášení třetího stupně zbývá málo

  • 4
Tající sníh přinesl na jih Moravy hodně vody. Nejvážnější je situace v horním Podyjí, v Podhradí na Znojemsku zbývá k vyhlášení třetího stupně jen 9 centimetrů.

V Podyjí platí druhý povodňový stupeň ještě v Nových
Mlýnech, v Ladné u Břeclavi a ve stanici Vranov-Hamry. První stupeň je kromě Dyje vyhlášen na Moravě, Svratce a Křetínce.

"Tání sněhu v Rakousku urychluje i proudění teplého vzduchu, hladiny řek se budou zvyšovat, hlavně v nižších polohách," řekl Tomáš Kříž z dispečinku Povodí Moravy.

Na Dyji voda stále stoupá

Nejvážnější je situace na řece Dyji. Vodohospodáři zde proto od uplynulého víkendu výrazně snižují hladinu Vranovské přehrady na Znojemsku a vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku. Nyní jsou připraveny zachytit větší množství vody z tání.

Dnes vodohospodáři odpouštěli kolem pětadevadesáti kubíků za vteřinu. "Hladinu vodních toků to navýší asi o patnáct centimetrů," poznamenal Kříž.

Přesto například obci Podhradí nad Dyjí vážně hrozí, že se řeka Dyje vylije ze břehů a zatopí tamní usedlosti. Od dnešní noci tam platí druhý stupeň povodňové aktivity a voda stále stoupá.

Dyje v Podhradí nad Dyjí je stále ve svém korytě, v noci ale čekají třetí stupeň povodňové aktivity

Obec čeká, že třetího stupně, tedy stavu ohrožení, řeka dosáhne ještě dnes. Místo, odkud přitéká hlavní voda do Vranovské přehrady, přitom vážně postihly povodně v posledních letech hned několikrát. Obec patřila mezi jednu z nejvíce poničených.

"Na dnešek jsem nespal. Nevíme, co udělá navezená hráz, kterou tady udělali z dřívějších nánosů v řece. Ona ta voda bude výš jak okolí, tak nevím, jestli to nebude prosakovat," uvedl dnes ráno starosta obce Petr Čálek.

Problémy jsou i na Břeclavsku

Voda už zaplavila prostor ochranného pásma mezi řekou a obcí Jevišovka na Břeclavsku. Voda sem pronikla dírou v poškozené hrázi na levém břehu. Domy ohrožené nejsou.

Na problémy mají však Jevišovičtí zaděláno i v případě, že by se hladina už nezvedla. V létě je čekají mračna komárů ze záplavových lagun. "Voda nemůže odtékat, stojí tu vždy dva až tři měsíce, než se vsákne. Mezi mračny komárů, kteří se ve stojaté vodě vylíhnou, se nedá ani posedět venku," má zkušenosti místostarosta Jevišovky Jan Tičer. - čtěte Jevišovka je proti velké vodě stále bezbranná

Obec by chtěla vybudovat odvodňovací kanál, má však problém. Soukromý majitel pozemků s tím nesouhlasí. Řekou se vrací "zpětná voda" z Dyje, která se nad obcí potkává s menším tokem Jevišovky. Před třemi lety tu došlo při jarních záplavách k velkým, až statisícovým škodám.

"Ve čtvrtek se výrazně oteplilo. Sníh začal rychleji odtávat, což způsobilo zvýšení průtoků," řekl ČTK mluvčí podniku Povodí Moravy Milan Blažek. V nejbližších hodinách se navíc očekávají přeháňky, které by mohly současnou situaci zhoršit. - čtěte více o počasí: Záplavy se blíží, pršet bude až do neděle

Strmě nahoru jde i hladina řeky Moravy. Od rána překročila v Lanžhotě dvaapůlmetrovou hranici stupně bdělosti o téměř dvacet centimetrů. Půlmetrový skok zaznamenala od rána také hladina Svratky. Těsně před 18:30 se přehoupla z prvního do druhého stupně povodňové aktivity.

Aktuální mapa srážek

"Potřebujeme hráz"

Vedení Podhradí nechystá žádná zvláštní opatření. Při třetím stupni se očekává zatopení zahrad, do domů prý ještě téct nebude. Žádné pytle s pískem místní stavět k vodě nebudou.

"Říkám to už řadu let: Pokud nebude postavena protipovodňová hráz, tak nemá cenu nic dělat," dodal starosta. Obci nyní dělají vrásky prognózy počasí. Tající sníh a očekávaný déšť budou totiž do Podhradí přinášet stále více vody.

Dělníci zbavili koryto řeky v Podhradí mezi horním a dolním splavem nánosů před dvěma roky. Ze dna vyhrabali přes tři tisíce kubíků nánosů.

Vakový splav

Vakový splavKolmý jez, který má na koruně nízkého betonového stupně kovovou lištou upevněný vak ze silné gumy, vyztužené textilní tkaninou. Tvoří kapkovitý profil, který svou spodní stranou leží na betonové ploše.

Velkým pomocníkem ve zkrocení vodní masy však má být až "vakový splav". Mají jej vybudovat na dolním jezu řeky, v místě, kde Dyje protéká kolem lidských obydlí.

Přijde-li velká voda, spustí splav dolů, a za malou chvíli tak prudce sníží hladinu řeky. Rovněž však je nutné ohradit pravý břeh řeky, tedy břeh, na němž leží i vesnice.

Hráze nejsou vysoké

Na zdravý rozum a ohled vodohospodářů spoléhají také v Drnholci na Břeclavsku, který leží u toku Dyje. Nedávno tu začaly práce na zpevňování a zvyšování hrází, kvůli nepříznivému počasí se ovšem zastavily v nejméně vhodnou dobu.

Hráze jsou nižší. Dělníci museli jejich část napřed odstranit, dál se už však nedostali.

"Dnes ráno nám vodohospodáři oznámili, že budou upouštět Vranovskou přehradu, s ohledem na stav našich hrází tak ale prý učiní nadvakrát, aby zvýšený průtok udrželi v korytě," informovala Jiřina Zvonková z městyse Drnholec.

Drobné potíže museli hasiči řešit právě na Hodonínsku. Jak uvedli na svém webu, vyjížděli do Nové Lhoty, kde voda z potoka ucpala propustě sněhem a listím. V Jevišovce zase mikulovští hasiči likvidovali strom, který se zachytil o pilíř mostu.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

,