VIDEO: Papoušek ara jako inteligentní společník, který vás přežije

  • 18
Ara ararauna je velký, nádherně barevný a velice inteligentní papoušek. Snadno se naučí mluvit a dokáže být skvělým společníkem. Jeho chov ale rozhodně není jednoduchý, proto si řádně rozmyslete, zda si ho opravdu chcete pořídit.

Každý ara podléhá registraci

Velkých druhů arů v jejich přirozeném prostředí za poslední roky velice ubylo. Loví se pro vývoz, jako potrava a kvůli barevnému peří. Proto jsou ohroženými druhy na seznamu CITES II. (Cites je smlouva regulující obchod s ohroženými druhy divoké fauny a flóry, která určuje pravidla komerčního a nekomerčního obchodu.)

Česká republika tuto dohodu podepsala v roce 1993, v roce 1997 byl přijat zákon o podmínkách dovozu a vývozu ohrožených druhů volně žijících živočichů. Proto každý ara (i odchovaný v zajetí) u nás podléhá registraci a musí mít na noze kroužek, na kterém jsou uvedeny jeho identifikační údaje.

Možná vás papoušek ara nadchl v zoo nebo ve zverimexu. Než se ale pevně rozhodnete pro koupi velkého papouška, měli byste vědět, že jeho výchova je hodně náročná a vyžaduje znalosti a zkušenosti. Navíc je to rozhodnutí na celý život, protože arové se dožívají až 80 let. Připravte se na to, že papoušci umějí být velice hluční, a když vyžadují pozornost, hlasitě křičí. Nejprve tedy navštivte chovnou stanici a informujte se o všem, co jeho chov obnáší.

Vybírejte u chovatele

Pokud jste pro koupi už rozhodnuti, pořiďte si v zajetí odchovaného a ručně krmeného papouška. Nejlépe přímo od chovatele, i když dnes už je seženete i ve zverimexu. Jak poznáte, že je papoušek odchovaný v zajetí a ručně krmený?

Dovezení a odchycení zřídkakdy mívají dobré opeření, často mají zastřižené jedno nebo obě křídla. V zajetí odchovaný pták by měl mít dokonalé opeření s dominující žlutooranžovou barvou na celé spodní straně těla. Na křídlech a zádech pak převažuje modrá, hlavu lemuje černý límec. Zobák robustní stavby má černý.
 
Papoušek ara by se měl denně prolétnout.Ara je poměrně velký papoušek, rozpětí křídel dosahuje 90 centimetrů. Proto potřebuje i dostatečně velikou a prostornou  klec. Jako u většiny papoušků, i u ary platí pravidlo, že by ve své kleci měl být schopen roztáhnout naplno křídla a nedotýkat se přitom ani na jedné straně stěn. Čím větší klec, tím lépe. Klec může mít například rozměry 150 x 150 cm a 200 cm na výšku. A pokud máte dost prostoru na zahradě, postavte papouškovi dostatečně velkou voliéru, kde se může proletět od jara do podzimu.

Čím krmit, čím naopak nekrmit

Ara je šťastný, když může louskat ořechy.Někteří chovatelé krmí papoušky granulemi, obsahujícími vše potřebné, ale chovatel Martin Ekl doporučuje pestřejší stravu: "Držením arů v zajetí jim upíráme radost vybírat si v hustém porostu pro ně atraktivní kousky k jídlu. Žádná průmyslově vyráběná granule nemůže papouškovi ara poskytnout potěšení, jaké prožívá, když mu dáte celý ořech, který se obtížně louská a papoušek se do něj sám s radostí dostane."

Ara si rád pochutná i na pomeranči.Vhodnou  potravou je tedy ovoce, zelenina a ořechy. Z ovoce se doporučují jablka, hrušky, pomeranče, hrozny, banány, mango, broskve a jahody. Nezapomínejte ale, že například jádra pecek broskví jsou jedovatá, takže papouškovi můžete dát jen dužinu. Také mají rádi divoké šípky, bobule hlohu i černého bezu. Ze zeleniny jim uděláte radost klasem kukuřice, hráškem v lusku, paprikou, mrkví, rajčetem apod. Pozor ale na avokádo, to je pro ary smrtelně jedovaté a nesmíte jim ho dát. Zato ořechy se arovi zavděčíte, ať vyberete jakýkoliv druh. Milují mandle, lískové, vlašské i další ořechy.

Ara potřebuje společnost

Arové jsou ptáci velice inteligentní, kteří potřebují a mají rádi společnost. Bez soužití s jedincem vlastního druhu to pro ně není ideální, pokud nemají vazbu na svého majitele, kterého pak ovšem považují za partnera.
Nejlépe je papouškům, kteří žijí v páru.Ara vyžaduje každý den alespoň na půl hodiny pustit z klece a v té době by se mu měl majitel plně věnovat. Nechat ho, aby si sedl na rameno, na klín, drbat ho na hlavě a šimrat po křídlech. Když mu nebudete věnovat pozornost, ara se vám sám připomene štípnutím. Když mu domů pořídíte partnera stejného druhu, bude maximálně spokojen.

Když domů přinesete mládě

- Když si koupíte aru, musíte se mu od začátku věnovat. Zpočátku nedovolte, aby byl hned zatěžován pozorností všech členů rodiny. Dokud si nezvykne, je lepší, aby se o něj staral pouze jeden nebo dva lidé. Umístěte jej do nejrušnější místnosti domu nebo bytu, nejlépe do výšky očí nebo výš, abyste mu umožnili poznávat lidi, aniž by ho někdo zlobil. Měli byste na něj mluvit co nejčastěji a třikrát nebo čtyřikrát denně mu dávat pamlsky.

- Pravidla od počátku nastavte tak, jak si vaše budoucí soužití představujete i dále. Nenoste denně papouška dvě hodiny na ruce, pokud v tom nehodláte pokračovat neustále. Pokud mu pak věnujete méně času, bude se cítit zanedbávaný – pak bude reagovat vřískáním, což by mohlo další soužití s ním úplně znemožnit. Také vaši sousedé by neměli radost z neustálého vřískání papouška.

Neopeřené mládě.- Ručně dokrmené mládě ary ararauny je velice přizpůsobivé a snadno si zvyká na nové lidi i nové situace. Protože je jeho socializace maximálně důležitá, od malička ho zvykejte například na jízdu autem, návštěvy známých nebo veterinární prohlídku.

- Arové jsou velice hraví a mají potřebu neustále něco okusovat. V jeho kleci by tedy měl být vždy dostatek hraček v podobě kousků dřeva nebo čerstvých čistých větviček, nejlépe z ovocných dřevin.

- Nikdy papouška nenechávejte doma mimo klec bez dozoru.

- Ara se učí mluvit velice rychle a zvládá nejen slova, ale i celé věty. Nejlépe se papouškům "vyslovují" slova s "r", jako například "nazdar", "dobré ráno", "Rozárko" anebo bohužel taky "prdel". Musíte si tedy dávat pozor, jaký slovník před ním používáte.

- Také si uvědomte, že při troše štěstí bude tento pták ve vaší péči mnoho příštích let. A vzhledem k tomu, že jsou arové dlouhověcí, měli byste na něj pamatovat i ve své závěti. Abyste měli jistotu, že váš ara přejde k zodpovědnému člověku nebo do rukou odborníků.