Sparta - Zlín: hostující Rachůnek při potyčce se sparťanskými hokejisty. | foto: Michal Šula, MF DNES

Výborný s Brošem táhli Spartu za první čtvrtfinálovou výhrou

• 35
Hokejisté Sparty vstoupili do čtvrtfinále hokejového play-off výhrou 4:2 nad Zlínem. Dvěma góly se na tom podílel kapitán týmu David Výborný, tři body za gól a dvě asistence nasbíral jeho parťak v útoku Michal Broš. Série pokračuje v úterý znovu v Praze.
Zlínští hokejisté odhodláni ukončit nezdary na ledě Sparty v play off, kde
v předešlých pěti sériích ani jednou nevyhráli, začali aktivně.

Více práce než Sedláček tak měl v úvodu Přikryl, který dostal na pozici jedničky Sparty přednost před Pöpperlem. V první větší příležitosti se ocitl Látal, junior v brance hostů byl ale pozorný.

Zápas jsme sledovali v on-line reportáži

Do vedení se nakonec dostali hosté. Záhorovský přihrál Kollárovi, na
kterého obrana Sparty zapomněla, a Zlín vedl.

Domácí dostala do hry série přesilových her. Úvodní dvě ještě nevyužili, ale třetí již ano. Sedláčka překonal střelou "z první" Ton. Nedisciplinovanost soupeře pomohla Spartě i do vedení. Na trestné lavici seděl Rachůnek, Vykoukalovu střelu tečoval Broš a bylo to 2:1.

Ideální šanci na vyrovnání měli Zlínští při čtyřminutovém vyloučení Koreise, bránící čtveřice domácích ale ve spolupráci s Přikrylem vše vyřešila k radosti domácích fanoušků.

Náladu více než osmi tisíců diváků v Tesla areně ještě zlepšil Výborný, který ve 25. minutě překvapil Sedláčka střelou z úhlu a zajistil Spartě dvoubrankové vedení.

Na ledě se následně přiostřilo a hra byla plná důrazných střetů a následných vyloučení. Hra v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě více svědčila Pražanům. Čtvrtý gól přidali v přesilové hře pět na tři, kterou jim nabídl nesmyslným atakem na Přikryla Balaštík.

O gól se po spolupráci s Tonem a Brošem postaral opět kapitán Výborný. V pokračující klasické výhodě mohl o výhře domácích definitivně rozhodnout Gulaši, v dobré pozici ale přestřelil.

Šanci alespoň trochu zdramatizovat duel měl ve 44. minutě Ondráček v
početní výhodě, Přikryl však hokejkou dokázal zabránit prakticky jistému
gólu. Zlínští vědomi si toho, že v sezoně Spartu třikrát porazili, se snažili ještě se zápasem něco udělat.

Domácí dlouho odolávali, ale v 55. minutě se podařilo Noskovi snížit a Zlín ucítil šanci. Tři minuty před koncem se kouč Venera rozhodl odvolat brankáře, snížit ale hosté už nedokázali.

František Výborný (Sparta): "Chtěli jsme být aktivní od začátku, Zlín ale po naší chybě dal gól a vedl 1:0. Nám se ale poté podařilo skórovat v přesilových hrách, což bylo důležité. Za stavu 4:1 jsme utkání chtěli zbytečně pouze dohrát a naše aktivita nebyla taková. Po individuální chybě jsme dostali gól na 4:2 a utkání se zdramatizovalo. Důležité ale je, že jsme vyhráli."
Rostislav Vlach (Zlín): "Zápas byl ze začátku vyrovnaný, ale pak si myslím, že jsme bohužel kvůli vyloučením dostali góly, což dnes rozhodlo. Série ale teprve začíná a my se z toho poučíme. Zítra se budeme chtít představit v daleko lepším světle."

Sparta - Zlín 4:2

Branky a nahrávky: 15. Ton (Netík), 18. Broš (Vykoukal, Pilař), 26. D.
Výborný (Broš), 39. D. Výborný (Broš, Ton) - 5. Kollár (Záhorovský,
Rachůnek), 55. Nosek (Rachůnek, Kollár). Rozhodčí: Minář, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:11, navíc Köhler, Balaštík (oba Zlín) oba 10 min. Využití: 3:0. Diváci: 8474. Třetiny: 2:1, 2:0, 0:1. Stav série: 1:0.

Sparta: Přikryl - Pilař, Gulaši, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, S. Hudec - Kratěna, D. Výborný, Broš - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Hrdel - Látal, Podlešák, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Míka, Kučný, Bořuta, Linhart - Balaštík, Leška, Köhler - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - J.
Ondráček, Balán, Andrašovský - Kubiš, Rom. Vlach, Mokrejš. Trenéři: Venera, Rost. Vlach a Hrazdíra.