Ptejme se, proč lyžaři závodili v Liberci, a ne v horách, vyzval Topolánek

  • 613
Lyžařské mistrovství světa v Liberci je u konce, začíná bilancování. Premiér Mirek Topolánek se ostře pustil do příprav, které učinila bývalá vláda a tým někdejšího šéfa šampionátu Romana Kumpošta. Zkritizoval i výběr místa pro mistrovství. Naopak ocenil roli prezidentky mistrovství Kateřiny Neumannové.

Předseda vlády - diplomaticky řečeno - uznal, že šampionát nebyl bez problémů. Kritiku ale namířil zejména na přípravu mistrovství, a ne na samotný jeho průběh.

"Nehovoří se o podstatě, hovoří se typicky česky, s typickou českou malostí. Jak to proběhlo všechno špatně. Přitom to byla unikátní sportovní akce, největší svého rozsahu v novodobých dějinách, kterou jsme logisticky zvládli," zlobil se Mirek Topolánek.

Mistrovství totiž v průběhu čelilo kritice například kvůli vysokým cenám vstupenek, liberečtí obchodníci si zase mohli mnout ruce ne nad zisky, ale nejvýš zimou. A ke konci mistrovství, když začala obleva a tratě změkly, už ani zimou.

ptejme se

"Je třeba se ptát, co to skupina kolem Romana Kumpošta vymyslela, proč to bylo v Liberci, a ne jinde," nastínil premiér.

"Selhaly tři skupiny lidí," vyjmenoval Topolánek. "Zaprvé skupina, co vymyslela projekt, který vyvolá výrazné investice, když třeba v Harrachově a Bedřichově jsou sportoviště připravena."

V tu chvíli Topolánek zřejmě nejednomu obyvateli Liberecka či Jablonecka mluvil z duše.

Lidé, kteří mají k běžkařskému sportu k dispozici nedalekou přírodu Jizerských hor, totiž často kritizovali výstavbu velkého areálu v libereckém Vesci, kde nebývá mnoho sněhu.

"Je třeba se ptát, co to skupina kolem Romana Kumpošta vymyslela, proč to bylo v Liberci, a ne jinde," nastínil Topolánek.

Já to sám nerozhodl, hájí se Kumpošt

Roman Kumpošt se proti jeho slovům odpoledne ohradil. "O přidělení šampionátu jsem zdaleka nerozhodoval - a ani nemohl rozhodnout - pouze já. Běžecký stadion ve Vesci byl vybrán na základě odborných studií a společného stanoviska zástupců města Liberce, Svazu lyžařů České republiky i Mezinárodní lyžařské federace (FIS)," uvedl.

"Připomínám, že se tak stalo v roce 2003, v rámci čtvrté kandidatury Liberce teprve poté, co jsme předtím třikrát neuspěli právě s Bedřichovem kvůli odmítavému stanovisku FIS i protestům ekologů kvůli kácení stromů, nízké kapacitě komunikací a strachu z devastace Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory," podotkl Kumpošt.

MS v Klasickém lyžování v Liberci - všechny články

Liberec, Jablonec, Bedřichov a Janov o šampionát několikrát usilovaly s tím, že účastníci budou závodit právě v Jizerských horách. Čtveřice měst neuspěla, nakonec prošla kandidatura samotného Liberce.

Kritika socialistů, chvála Neumannové. A své vlády

Dále podle Topolánka chybovala socialistická vláda, která o konání mistrovství rozhodla a vyčlenila na něj příliš mnoho peněz. "A třetí skupinou jsou novináři, kteří o akci ostudně informovali. Kde je nezávislost a hodnověrnost médií v tomto případě?" zeptal se premiér.

Šampionát podle něj zachránil zejména výkonný výbor kolem prezidentky mistrovství Kateřiny Neumannové, které veřejně poděkoval, a samotná Topolánkova vláda, která na něj našla peníze v době, kdy "hrozila nebývalá diplomatická, sportovní a finanční ostuda".

ŠANCE NA REPARÁT: 2013

Za čtyři roky Česko poprvé uspořádá mistrovství světa v biatlonu. Konat se bude v Novém Městě na Moravě.

"Případná trestněprávní odpovědnost (za přehmaty při organizaci mistrovství) bude řešena standardně," poznamenal bez dalších podrobností premiér. "Vláda může provést pouze kontrolní činnost čerpání veřejných prostředků a to nepochybně udělá. Za chybná rozhodnutí socialistických vlád, (lyžařského) svazu, města (Liberce) a soukromého subjektu neneseme žádnou zodpovědnost," doplnil premiér.

ODS lže, chci vysvětlení, řekl Paroubek

Lídr socialistů a expremiér Jiří Paroubek se proti Topolánkovým slovům "zásadně ohradil" a nazval je lží. Řekl, že Liberec jako dějiště šampionátu prosazovali primátor města pod Ještědem Jiří Kittner, exhejtman Pavel Pavlík a šéf Senátu Přemysl Sobotka (všichni tři jako členové ODS). A dodal, že do příchodu pravicové vlády "nebyla na účel zajištění mistrovství čerpána ze státního rozpočtu ani koruna".

Paroubek také doplnil, že bude od zástupců vlády žádat vysvětlení, "kde došlo k finančním ztrátám a kdo ze současné vlády za ně může".

"Vláda ČSSD následně na žádost organizátorů schválila garance pro konání mistrovství světa, a to na základě příslibu tehdejších organizátorů, že si pořádání tohoto mistrovství nevyžádá žádné prostředky z rozpočtu," dodal Paroubkův kolega a ministr financí z let 2002-2006 Bohuslav Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video