Bangladéš odkryl další hromadný hrob a vyhlásil smutek

  • 2
Bangladéš vyhlásil smutek. V Dháce byla objevena těla dalších obětí vzpoury pohraničníků, celkový počet mrtvých se už včera přehoupl přes osmdesátku. Osud dalších asi 70 lidí, které vzbouřenci vzali jako rukojmí, není znám. Armáda, která je v Bangladéši velmi vlivná, vyslovila podporu vládě.

"Našli jsme další hromadný hrob. Tenhle je v zahradě. Je v rohu, velmi dobře skrytý," uvedl šéf hasičů Šajch Mohammad Šahjalal podle BBC. "Zrovna jsme začali kopat a vyzvedli dvě těla. Jsme si ale jisti, že jich je tam víc. Nevíme přesně kolik," uvedl.

Podle ČTK se v hrobě se nacházelo deset těl. Hledání dalších případných obětí vzpoury pokračuje. Mezi těmi, jejichž totožnost už byla ověřena, je i velitel pohraničníků generál Šakíl Ahmad.

V Bangladéši byl vyhlášen smutek a vlajky jsou spuštěny na půl žerdi. Truchlení potrvá až do neděle, uvedla BBC. Situace v ulicích hlavního města Dháky je podle agentury AP normální.

"Bangladéšská armáda stojí za vládou," prohlásil v pátek večer po schůzce s ministerskou předsedkyní Šajch Hasínou Vadžídovou náčelník generálního štábu Moín Ahmed. Zároveň vyzval ke klidu. "Pokoušíme se situaci řešit s přispěním všech," prohlásil.

Vzbouřenci se vzdali ve čtvrtek, když jim předsedkyně vlády slíbila amnestii. Asi 300 z nich bylo ale zatčeno a ti, kdo jsou podezřelí z účasti na zmasakrování rukojmích, mají být postaveni před zvláštní soud.

"Budou potrestáni rychle a exemplárně," citovala BBC prohlášení jednoho z armádních velitelů. "Mučedníky pohřbíme se státními poctami," dodal.

Důvodem vzpoury byly hlavně mzdové požadavky sboru pohraničníků, který nese název Bangladéšské pušky. Jejich platy se pohybují kolem sta dolarů (2 200 korun) měsíčně.

Vzpoura znovu ozřejmila křehkost vztahů mezi civilní vládou a ozbrojenými silami a celkovou vratkost situace v zemi, která patří mezi nejchudší na světě. Bangladéš byl od vyhlášení nezávislosti na Pákistánu v roce 1971 dějištěm řady státních převratů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue