Policejní účet za baníkovce je 80 tisíc korun, dalších 350 tisíc půjde z daní

  • 185
Policejní zásah na stadionu 1. FC Brno proti rozvášněným fanouškům ostravského Baníku stál 80 tisíc korun. Policie se ale ještě nerozhodla, zda náklady brněnskému fotbalovému klubu naúčtuje. Dalších 350 tisíc, které půjdou ze státního rozpočtu, stálo nasazení stovek policistů v ulicích.

Podle náměstka ředitele jihomoravské policie Jaroslava Vaňka jsou v oznámené sumě započítány náklady na zásah, policisty spotřebovaný materiál i škody, které fanoušci policii způsobili.

Řádění fanoušků na stadionu před zápasem 1 FC Brno a Baník Ostrava

"Ve škodách jsou jen poškozené uniformy, ve spotřebovaném materiálu také jen drobnosti - obvazy, jednorázová pouta a podobně. Většinu tvoří náklady na policisty zasahující po vniknutí fanoušků na stadion. Poprvé to bylo 155 policistů a zásah trval 11 minut, podruhé 113 policistů zasahovalo 15 minut. Náklady na jednoho na každou započatou hodinu jsou 275 korun," popsal Vaněk.

Daňové pokladníky přitom zásah stál daleko víc. Do ulic vyšlo 400 policistů, další stovka zajišťovala logistiku. Polovina z tohoto počtu byla nasazena nad běžnou službu. Náklady na ně se pohybují kolem 350 tisíc, které policisté nikomu neúčtují.

Jestli brněnský fotbalový klub zaplatí zásah přímo na hrací ploše, zatím jasné není. "Účet máme udělaný. Zatím jsme ho neposlali. Řešíme totiž, zda pořadatelé udělali maximum, co mohli. Do čtrnácti dní by mělo být jasno," doplnil Vaněk s tím, že se bude posuzovat třeba technické zajištění vylomené branky.

Pokutu pořadatelé platit nebudou, podle policie totiž neporušili nový zákon a povinnosti, které jim stanovuje. Ministr vnitra Ivan Langer přitom již dříve prohlásil, že organizátoři situaci podcenili, a náklady by proto měli zaplatit oni.
 
Fotbalový klub se přesto brání. Platit nechce. "Pokud nám účet pošlou, souhlasit s tím asi nebudeme. Udělali jsme maximum pro to, abychom zabránili problémům, myslím, že jsme nic nepodcenili. Řešili bychom to po dohodě s našimi právníky," reagoval Karel Jarůšek, předseda představenstva 1. FC Brno.

Policisté se i se strážníky na stadion do Srbské ulice v neděli vypravili na výzvu organizátorů. Několik fanoušků Baníku totiž vběhlo na hřiště a odmítalo se vrátit do sektoru diváků.

Ředitel jihomoravské policie Jaroslav Vaněk (vlevo) za účasti Karla Jarůška (předseda představensva 1. FC Brno) a Radka Běláka (sportovní ředitel 1. FC Brno) ohlásil, kolik stál zásah proti chuligánům Baníku Ostrava
 
"Zraněno bylo deset osob z pořadatelské služby, jeden městský strážník i tři policisté z pořádkové jednotky," uvedla po utkání brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková.
 
Ostravští fotbaloví chuligáni již za řádění v Brně dostali tresty. Soud rozhodoval v takzvaném zkráceném řízení. Tři nejagresivnější fanoušci Baníku se zapojí do obecně prospěšných prací, dva na 250 hodin, třetí na 400 hodin. Po dobu trestu také nesmí na žádný oficiální fotbalový zápas v Česku. Čtvrtý - Polák - byl vyhoštěn ze země, zákaz pobytu má na pět let. Pátý se trest dozví zítra u brněnského městského soudu.