Čína odsoudila dražbu sporných sošek, aukční síni pohrozila „důsledky“

  • 11
Čína ostře odsoudila pařížskou aukci předmětů ze sbírky umění zesnulého módního návrháře Yvese Saint Laurenta. Vydraženy byly totiž i bronzové sošky původem z císařské Číny, na něž si Peking dělá nárok. Státní úřad, který spravuje čínské kulturní dědictví, kvůli tomu pohrozil aukční síni Christie's blíže neupřesněnými důsledky. Třídenní aukce vynesla rekordních 373,5 milionu eur.

"Státní správa kulturního dědictví rozhodně protestuje a odsuzuje prodej kulturních předmětů, které byly nelegálně vyvezeny," uvedl čínský úřad na svých internetových stránkách.

"Christie's bude muset přijmout všechny důsledky vyplývající z takového prodeje," vzkázal aukčnímu domu, který dražbu v pařížském muzeu Grand Palais zorganizoval.

Čína se dožaduje navrácení bronzové hlavy zajíce a krysy, které v roce 1860 ukradli z letního paláce čínského císaře v Pekingu britští a francouzští vojáci. Obě sošky získal včera neznámý dražitel po telefonu za víc než 31 milionů eur (necelých 900 milionů korun). To podle úřadu "poškodilo kulturní práva a národní cítění čínského lidu".

Dražba čínské sošky králičí hlavy v Paříži (25. února 2009)

Saint Laurentův partner Pierre Bergé, který spolu se slavným módním návrhářem sbírku půlstoletí sestavoval, již dříve naznačil ochotu sošky z dražby stáhnout, ale za podmínky, že čínské vedení zajistí ve své zemi dodržování lidských práv a umožní návrat dalajlamy do Tibetu.

"Jsem připraven odevzdat se Číně, i s dvěma zvířecími hlavami. Chci za to ale, aby čínská vláda začala respektovat lidská práva, dala svobodu Tibetu a přivítala dalajlámu," prohlásil. Peking to označil za provokativní vydírání.

Saint Laurent a Bergé oba kontroverzní artefakty koupili legálně. Minulý týden francouzský soud odmítl žalobu skupiny čínských právníků a umožnil je dražit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue