Vzpoura pohraničníků v Bangladéši je u konce, na rebely platily až tanky

  • 7
Bangladéš si může oddychnout, vzpoura příslušníků pohraniční stráže skončila. Pohraničníci se vzdávají a odevzdávají zbraně. Místní vláda rozbroje utnula za pomoci tanků, kterými obklíčila velitelství rebelů v metropoli Dháce. Při vzpouře zemřelo až padesát důstojníků.

Pohraniční stráž

Polovojenské jednotky pohraniční stráže v Bangladéši mají asi tři až čtyři tisíce mužů. Jejich hlavním úkolem je střežit státní hranice. Často však bývají povoláváni i na pomoc armádě či policii.

Zpráva o konci nepokojů přišla z oficiálních míst poté, co vláda vyslala k dháckému ústředí rebelů tanky a několik pancéřových vozidel.

Krize je u konce, prohlásil vládní mluvčí poté, co se vzbouřenci vzdali a složili zbraně. Současně vyzval pohraničníky bojující mimo hlavní město, aby učinili to samé.

Boje začaly ve středu, kdy Bangladéšské pušky (Bangladesh Rifles - BDR), jak se příslušníci pohraniční stráže oficiálně nazývají, vtrhly do Dháky a obsadily generální štáb. V důsledku střelby zemřelo až padesát důstojníků, kteří ve stráži plní roli velitelů.

Vzpoura pohraničníků v Bangladéši

Rebelové poté jednali s premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou o platech a lepším vybavení pro svou práci. Ministerská předsedkyně jim nabídla amnestii výměnou za to, že složí zbraně. - čtěte Pohraničníci v Bangladéši zajali důstojníky a stříleli. Prý kvůli platům

Zhruba po půlnoci se začala část povstalců vzdávat. Po klidné noci se zdálo, že boje v hlavním městě jsou u konce, ráno se však Dhákou rozezněla další střelba.

Ministerská předsedkyně později vystoupila s projevem v televizi. "Pokud se vzbouřenci okamžitě nevzdají, tvrdě proti nim zasáhneme," varovala. "Nenuťte mne zakročit a nenapínejte mou trpělivost za únosnou hranici," pohrozila Vadžídová. Zapůsobila; po odvysílání plamenného projevu střelba v Dháce ustala.

Boje se rozšířily do pohraničí

Boje se ale mezitím přemístily do pohraničních měst. Ke vzpouře se připojili pohraničníci nejméně ve dvanácti hraničních okresech. Příslušníci BDR také zablokovali dálnici spojující kraje na severu země.

Těla pohraničníků po rozbrojích v bangladéšské metropoli Dháce

V zemi od začátku vzpoury nefungovaly mobilní telefony. Příkaz utnout mobilní sítě vydala vláda, aby zkomplikovala organizaci pohraničníků a předešla mylným informacím, které se od operátorů šířily.

Příčinou vzpoury Bangladéšských pušek byly neshody kolem platů pohraničníků, jejich vybavení a dalších výhod. Požadovali prý také lepší stravování a možnost účastnit se mírových misí OSN, které jsou dobře placené, uvedla ČTK.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue