VIDEO: Krav Maga není sport, proto není fér

  • 53
Jeden z nejtvrdších a nejúčinnějších způsobů sebeobrany. Taková pověst provází izraelský bojový systém Krav Maga. Většině lidí u nás tato dvě hebrejská slova nic neříkají. Duchovním otcem nekompromisního systému je bývalý Bratislavan Imrich Lichtenfeld.

"Nikde se nechlubte, že Krav Maga cvičíte, konfliktu se především snažte předejít, pokud to jde, vemte nohy na ramena. Když to ale nejde jinak a agresor na vás dál doráží, bez milosti ho zlikvidujte nejrychleji, jak to jde. Pak se rozhlédněte, jestli po vás nejdou jeho kamarádi, a utečte."

To jsou ve zkratce základní pravidla sebeobranného bojového systému Krav Maga, který začal vznikat po druhé světové válce v Palestině.

Ředitel české pobočky krav maga federace Jakub Otipka s bratrem Michalem.

Přednosti krav maga

Tento bojový systém vznikl na ulici. Celý koncept stojí na boji bez pravidel. Jestliže je někdo napaden, má právo použít jakoukoliv techniku, která je nezbytná k jeho obraně. I proto se v Krav Maga nesoutěží.

Je relativně snadná na učení. Cvičí se nejúčinnější způsoby obrany. Při případných konfrontacích na ulici tak mohou být tyto techniky okamžitě využity. Krav Maga se zabývá mnoha způsoby útoků a obran.

Studenti Krav Maga jsou vedeni k neustálému improvizování. Trénují nejen fyzicky, ale i mentálně. Učí se myšlenkovými procesy ovládnout své tělo.

V Krav Maga instruktoři nekladou důraz na to, jak vysoko kopnete, ale jak účinně. Rychle roste sebevědomí.

V tréninku se klade velký důraz na fyzičku, protahování a koordinaci těla. Už rozcvička obyčejně obsahuje několik kardiovaskulárních a silových cvičení stejně jako strečink pro zvýšení ohebnosti.

Systém vymyslel Imrich (Imi Sde-Or) Lichtenfeld, jedna z hlavních postav antifašistických židovských bojovníků, kteří ve 30. letech minulého století bránili bratislavskou židovskou komunitu před partami rasistických násilníků.

Imrich Do Česka se Imiho odkaz vrátil zhruba před čtyřmi lety, kdy u nás začal Jakub Otipka pořádat první semináře. V roce 2007 pak vznikla oficiální pobočka International Krav Maga Federation.

Pod její hlavičkou k nám její ředitel Jakub Otipka pravidelně vozí izraelské instruktory speciálních jednotek armády a policie včetně prezidenta federace Eyala Yanilova, který byl Imiho blízký přítel a jeho žák.

Slovenský šampion instruktorem tajné armády

Imi Lichtenfeld systém Krav Maga doslova a do písmene vymyslel. Měl pro to dobré předpoklady: po otci zdědil výjimečné fyzické předpoklady a talent pro zápas, box a gymnastiku a v těchto sportech také získal národní mistrovské tituly. Do Palestiny přišel po dvouletém putování v roce 1942.

V šedivém tričku se při tréninku v Izraeli brání Jess Sorensen, ředitel a vrchní instruktor dánské pobočky krav maga

V šedivém tričku se při tréninku v Izraeli brání Jess Sorensen, ředitel a vrchní instruktor dánské pobočky Krav Maga.

V roce 1944 se stal instruktorem Hagany, podzemní vojenské organizace, předchůdkyně budoucí armády Izraele.

Z pouličních bojů v Bratislavě si odnesl ponaučení, že přežije jen ten, kdo se vyhýbá zranění a dokáže rychle a správně reagovat. Ze všech možných bojových umění tedy vytáhl ty nejúčinější údery a chvaty a přizpůsobil je co nejvyšší efektivitě.

Polovina Krav Maga je hlava

"Krav Maga není fér," tak zní jedno ze základních pravidel tohoto sebeobranného systému. Na ulici nejsou provazy ringu ani rozhodčí, kteří hlídají údery pod pás.

Odborníci na sebeobranu si tohoto bojového systému cení především pro vysoký stupeň účinnosti v obraně proti tyči, noži nebo z blízka mířící pistoli.

Ředitel české pobočky krav maga federace Jakub Otipka

Po odchodu z armády Imi modifikoval Krav Maga také pro civilisty. Techniky, z nichž je systém složený, se dají osvojit za relativně krátkou dobu. Neobejde se to ovšem bez fyzické a především mentální přípravy.

"Hlava je polovina Krav Maga," řekl Eyal Yanilov redaktorovi Xman.cz při své zatím poslední, lednové návštěvě Česka.

,