Vyjdeme z krize silnější, slíbil Obama v projevu o stavu unie

  • 166
Nový americký prezident Barack Obama poprvé předstoupil před obě komory Kongresu a přednesl tradiční projev o stavu unie. Věnoval se hlavně ekonomice. "Spojené státy se zotaví. Z krize vyjdeme silnější než kdy dřív," slíbil.

Fotografie zvětšíte kliknutím.
Autor: Reuters

Obamova řeč byla tou nejsledovanější od inaugurace před pěti týdny. Prezident předstoupil před senátory a členy Sněmovny reprezentantů ve tři hodiny v noci našeho času. Mluvil asi hodinu a zvolil optimistický tón.

"Naše ekonomika může být oslabená a naše jistoty otřeseny. Žijeme ve složité a nejisté době. Ale dnes večer chci říct všem Američanům: Znovu se postavíme na nohy. Znovu se zotavíme. A Spojené státy z toho vyjdou silnější než kdy dřív," prohlásil. Přítomní zákonodárci, ministři i pozvaní hosté ho za to odměnili hlasitým potleskem.

Barack Obama přednesl svůj první projev o stavu unie. (24. února 2009)

Projev o stavu unie pronáší každý americký prezident tradičně rok co rok. Pro Obamu to byla premiéra a že se bude věnovat hlavně nejžhavějšímu problému současné Ameriky, tedy ekonomické krizi, se čekalo. Hospodářským potížím ostatně Obama věnoval většinu svého dosavadního času v Bílém domě.

"Barack Obama v projevu načrtl ambiciózní agendu pro oživení ekonomiky. Podle něj je třeba jednat odvážně a vybudovat silný základ pro dlouhodobou prosperitu," komentovala projev americká televize CNN.

Obama hovořil i o svém prvním rozpočtovém návrhu, který předloží Kongresu už zítra. V něm se prý slov soustředí na tři priority: energetiku, zdravotní péči a vzdělání.

Americká první dáma Michelle Obamová naslouchá prezidentovu prvnímu projevu o stavu unie (24. února 2009)

"Ten rozpočet je vizí pro Ameriku, návrhem pro naši budoucnost. Ale ne něčím, co vyřeší každý náš problém," řekl. Slíbil, že jeho vláda skoncuje s plýtváním peněz a investuje do programů, které pomohou dostat se ven z hluboké krize.

Amerika nikoho nemučí

Kromě ekonomiky se Obama věnoval i dalším vnitřním problémům, jako je zmíněná zdravotní péče či alternativní zdroje energie.

A na "přetřes" přišla samozřejmě i politika zahraniční. "Spojené státy zahájily novou fázi angažovanosti ve zbytku světa. Naše země nemá silnější zbraň než vlastní příklad," prohlásil.

Projev hned zvedl Obamovi popularitu

Obamův projev v Kongresu sledovala podle bezprostředních průzkumů americká veřejnost bez ohledu na politické smýšlení velmi pozorně. Už tak vysoká spokojenost s novou hlavou státu se po proslovu před zákonodárci a televizním publikem ještě zvýšila.

Průzkum televize CBS News mezi 500 diváky ukázal, že Obamova podpora se zvedla z 62 na 69 procent. Podle šetření televize CNN, v němž ale mírně převažovali příznivci Obamovy Demokratické strany, přijalo projev pozitivně 68 procent diváků a dalších 24 procent částečně pozitivně. Opačný názor vyslovilo jen osm procent dotázaných.

Prezidentovy plány na hospodářskou obnovu podporuje podle tohoto průzkumu nyní 82 procent občanů, zatímco 17
procent s nimi nesouhlasí.

(Zdroj: ČTK)

Narážel tím na svého předchůdce George Bushe, po němž zdědil války v Afghánistánu a Iráku. Obama chce po osmi letech Bushovy éry napravit pověst USA ve světě, vylepšit jejich obraz.

"Amerika nikoho nemučí," prohlásil v souvislosti s kontroverzní věznicí Guantánamo. A zopakoval slib, že vězení, kde Američané bez obvinění a nároku na normální proces zadržují lidi podezřelé z terorismu, do roka zavře. Tamním vězňům slíbil rychlou spravedlnost.

Obama také zdůraznil, že jeho administrativa hodlá pokračovat v boji s terorismem, ale novým způsobem. "Brzy ohlásím nový postup v Iráku, který zanechá zemi jejímu lidu a zodpovědně ukončí tuto válku," řekl prezident.

Čtěte také

Na Guantánamu se nemučí, tvrdí Pentagon v nové zprávě

"A spolu s našimi přáteli a spojenci vytvoříme novou a komplexní strategii pro Afghánistán a Pákistán, abychom porazili Al-Kajdu a extremismus. Protože já nedovolím teroristům, aby osnovali spiknutí proti americkému lidu ve svých bezpečných útočištích vzdálených přes půl zeměkoule," prohlásil.

Barack Obama už před volbami sliboval rychlé, ale zodpovědné stažení z Iráku a naopak posílení kontingentu v Afghánistánu, kde se poslední dobou situace rapidně zhoršuje. Taliban a Al-Kajda sílí a tamní vlády nejsou schopny si s nimi poradit. Obama už rozhodl do Afghánistánu poslat dalších 17 tisíc vojáků, což je asi polovina současného kontingentu. - přečtěte si Obama plní slib, do Afghánistánu posílá dalších 17 tisíc vojáků

Jako lístky na koncert Madonny

Obamův projev bedlivě sledovaly televizní stanice a jejich prostřednictvím miliony Američanů. Zajímavá věc se odehrála i v samotném kongresu, upozornili reportéři CNN. Někteří zákonodárci prý na Capitol Hill přišli už ráno, aby si zajistili nejlepší místa. Jeden z nich prý v sále seděl od půl deváté.

Barack Obama přednesl svůj první projev o stavu unie (24. února 2009)

"Sedl si na místo, které mu zaručilo potřesení rukou s prezidentem a pozornost televizních kamer," řekla reportérka CNN. "Copak oni nemají nic lepšího na práci než sedět několik hodin a čekat na projev prezidenta?" poznamenal moderátor Anderson Cooper. "To je, jako by čekali na lístky na koncert Madonny."

Obliba klesla jen mírně

Barack Obama nastoupil do Bílého domu 20. ledna. Od té doby sice spokojenost Američanů s ním mírně poklesla, ale přesto zůstává vysoká, ukazují průzkumy veřejného mínění.

Barack Obama přednesl svůj první projev o stavu unie. Na snímku se zdraví s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou (24. února 2009)

Podle Gallupova ústavu hodnotí prezidentovu práci kladně 63 procent občanů, což je o pět procent méně než před měsícem. Počet nespokojených se přitom zdvojnásobil na dnešních 24 procent. Podporu 63 procent Obamovi přisuzuje i průzkum deníku The New York Times a televize CBS. Z průzkumu pro televizi ABC vyplynula spokojenost 68 procent lidí.

Američané svému demokratickému prezidentovi přiznávají snahu o mezistranickou spolupráci, přičemž odpovědnost za její nezdar přičítají republikánům. Podle téměř dvou třetin Američanů republikánští zákonodárci nepodpořili při hlasování v Kongresu Obamův stimulační plán nikoli z věcných, ale z politických důvodů.

Osm z deseti lidí by uvítalo, aby republikáni v Kongresu spolupracovali s demokraty, než aby pevně lpěli na politice. Polovina Američanů také věří, že nedávno přijatý stimulační plán ve výši 787 miliard dolarů zemi pomůže.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video