Komentátor oscarového večera Tomáš Baldýnský prozrazuje, jaké zajímavosti se nevešly do přímého přenosu z udílení cen.

Komentátor oscarového večera Tomáš Baldýnský prozrazuje, jaké zajímavosti se nevešly do přímého přenosu z udílení cen. | foto: Petr TopičiDNES.cz

Komentátor Oscarů Baldýnský: Nestihli jsme probrat Pittovy levisky a čivavu

  • 1
Televize HBO svým divákům pravidelně nabízí oscarovou show v přímém přenosu. Několik let ke galavečeru neodmyslitelně patří komentáře Tomáše Baldýnského a jeho kolegů Františka Fuky a Saši Michailidise. První zmíněný si krátce po skončení přenosu našel chvilku a udílení cen exkluzivně pro iDNES.cz okomentoval.

Tomáš Baldýnský z Budapešti

Oscar 2008 - úvodní ceremonieNevím, jak letošní Oscaři vypadali v Praze, ale z ministudia HBO v Budapešti opravdu velmi dobře – už po prvních pěti minutách nám bylo jasné, že můžeme zahodit desítky hodin přípravy, smazat sofistikovaně strukturovaný dokument se všemi možnými zajímavostmi o všech nominovaných a jen se snažit, aby nám neujel vlak.

Letošní oscarový ceremoniál dostal na starosti nový autorský tým, Billa Condona a Laurence Marka (natočili spolu Dreamgirls), Baze Luhrmanna (režíroval Moulin Rouge!) a Judda Apatowa (natočil Zbouchnutou) a tempo bylo k nepřežití.

Oscar 2008 - úvodní ceremonieON-LINE REPORTÁŽ

Udělování Oscarů portál iDNES.cz sledoval minutu po minutě


Oscar 2008 - Indická radost při vítězství snímku Milionář z chatrčeOSCARY OBRAZEM

Indové, mrtvá čivava a muži s aktovkami


Oscar 2008 - Penelope Cruz, vítězka kategorie nejlepší ženská vedlejší roleSOUHRNNÝ ČLÁNEK

Více z výsledků a průběhu večera

Oscar 2008 - Britský režisér Danny Boyle s Oscarem za film Milionář z chatrčeVěděli jste například, že soupeři v kategorii o nejlepší režii Danny Boyle a Stephen Daldry spolu pracovali ve stejném divadle a že Danny – vítěz letošních Oscarů – byl tehdy Stephenovým poskokem? Nevíte, co?

A díky tempu a nabitosti oscarového ceremoniálu, kde nebyla žádná pauzička, žádný delší příchod ze zadní řady, žádná dlouhá objetí, jste se to ani v našem komentáři dozvědět nemohli.

Že Brad Pitt v roli Benjamina Buttona nosil oblečení vyrobené v době, kdy se film odehrává, takže natáčel ve sto let starých leviskách. Vysvětlit, proč se komik Ben Stiller při vyhlašování ceny za nejlepší kameru potácel s přilepeným vousem a nesrozumitelně blábolil, se nám podařilo jen útržkovitě (parodoval pozoruhodné pominutí smyslů, které v posledních měsících postihlo slavného herce a držitele Oscara Joacquina Phoenixe, vyhledejte si na Youtube "Joacquin Phoenix went mad", ten příběh je tak složitý, že se nevejde ani na iDNES.cz) a bohužel Loki, čerstvě zesnulé fence Mickeyho Rourkea, jíž herec věnoval svou cenu BAFTA a jistě by ji vzpomněl i ve své děkovací řeči (vyhrál však Sean Penn, herec a osobní přítel Huga Cháveze), jsme mohli věnovat méně, než jsme plánovali.

Herce Mickeyho Rourkea doprovodil na předávání benátských Zlatých lvů jeho pes Loki

Loki se tohoto ceremoniálu bohužel nedočkala. Jistě by se jí líbil. Ale když Mickey při přebírání BAFTA pronesl nesmrtelnou větu: "Někdy, když je muž sám, je jeho pes to jediné, co má," neměl úplnou pravdu.

Jak se mohli přesvědčit tisíce Čechů, kteří s námi v nočním tichu sledovali 81. oscarovou noc, někdy člověku zbývají jen filmy. Což zrovna letos – s Milionářem z chatrče, Mužem na drátě a VAL-Im – nebylo tak málo...

OSCAR - Speciál k cenám Americké filmové akademie