Řádění fotbalových chuligánů na stadionu na Srbské v Brně před zápasem 1. FC Brno a Baník Ostrava | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Policie sčítá škody po řádění baníkovců, brněnský klub vinu odmítá

  • 407
Kdo zaplatí zákrok těžkooděnců v zápase Brna s Ostravou, zatím není jasné. Policie počítá náklady, výsledek oznámí za týden. Sportovní ředitel 1. FC Brno Radek Bělák říká, že klub udělal pro bezpečnost vše, co bylo možné, a chybu hledá v legislativě. Brněnští strážníci však souhlasí jen z části.

"Řekněte mi, co ještě jsme měli udělat? Nic víc totiž udělat nejde," zlobí se Bělák. "Klub najal tři sta příslušníků bezpečnostní agentury, zaplatil dopravu třinácti set fanoušků hostů přes město, vybavení stadionu je zcela nové a stejně příznivci Baníku vylomili zábrany," vypočítal.

Sportovní šéf brněnského klubu tvrdí, že náklady spojené s bezpečností půjdou do statisíců. "Ještě jsme nedostali všechny faktury, ale dá se to předpokládat," řekl iDNES.cz.

Chuligáni viděli naši sílu, říká bezpečnostní manažer

Bělák považuje za nesmyslné, aby klub platil náklady spojené s policejním zásahem. "Policie musela zakročit až poté, co byl dav naprosto nezvladatelný. Z dohody mezi ní a fotbalovým svazem vyplývá, že pokud udělá klub maximum, nic platit nemusí. A to se stalo. Tak co máme hradit?" ptal se Bělák.

Zásadní problém podle něj tkví v zákoně. "Nikdo není vycvičený tak jako Policie České republiky, aby zvládl podobně náročný zákrok, a nikdo nemá její kompetence. Městská policie nemá kapacity," myslí si Bělák.

Ochranka byla profesionální, ale...

S tím částečně souhlasí brněnští strážníci. "Při podobně rizikových duelech se vždy počítá s oběma složkami, tedy státní i městskou policií. Pracujeme potom v součinnosti," přiblížil mluvčí Městské policie Brno Zdeněk Novák.

Je však přesvědčen, že je v silách bezpečnostní služby taková klání zvládnout. "Velmi důležité jsou množství a kvalita lidí z ochranky. Musí odpovídat množství a nebezpečnosti fanoušků," upozornil Novák.

Domnívá se, že se ochranka na brněnském stadionu zachovala správně. "Byli to profíci, dělali, co mohli. Jenomže jich bylo málo a zvládnout to bylo nad jejich síly."

Poukazuje na jiné sportovní a kulturní akce, kde k podobným incidentům nedochází. "Vezměte si desetitisícové koncerty nebo třeba zápasy v Rondu, kam chodí přes sedm tisíc diváků. Bezpečnostní agentura tam funguje výborně, navíc dobře komunikuje s námi i s Kometou."

Policie posoudí videozáznamy

Sama policie nyní zvažuje, jak s celým incidentem naloží. "Je to úplně čerstvá záležitost, dejte nám ještě týden, abychom se s ní vypořádali," žádala mluvčí brněnské policie Andrea Procházková.

Počítání škod bude podle ní trvat nejméně týden. Za stejnou dobu už by mohlo být jasné i to, kdo náklady zaplatí. "Nyní budeme vyhodnocovat videozáznamy, celou událost je potřeba pečlivě prozkoumat," vysvětlila mluvčí.

Spekulace o tom, z čí kapsy půjdou peníze na policejní zákrok, se začaly množit ještě před vypuknutím utkání na brněnském městském stadionu v Srbské ulici.

Tou dobou fanoušci Baníku vylomili zábrany a začali tlouct bezpečnostní službu pořadatelů.

Na stadion proto musela vstoupit policie. Členové bezpečnostní agentury se útoku opilých chuligánů nedokázali ubránit a nakonec se dali na útěk. Celkem přišlo ke zranění přibližně deset lidí, většina právě z řad ochranky.