Jako první využili nabídky vrátit se za letenku a 500 eur do vlasti Mongolové, kteří odletěli 19. února z pražského ruzyňského letiště. | foto: MF DNES

Langer chce cizince vrátit domů, Bublan by je nechal i zametat a vyučit

  • 265
Co si počít s tisícovkami cizinců, kteří přišli v Česku o práci? Ministr vnitra Ivan Langer věří v účinnost programu dobrovolných návratů, v rámci něhož stát rozdává letenky a 500 eur. František Bublan z ČSSD navrhuje zavést imigrační úřad, cizince nechat vykonávat veřejně prospěšné práce nebo vystudovat učební obor.

"Způsob řešení odchodu cizinců pomocí letenek a bonusu není špatný, ale obávám se, že nebude plně využit," řekl František Bublan v diskusním pořadu České televize.

Domnívá se, že ho využijí Mongolové, Uzbeci, možná někteří Ukrajinci, ale mezitím přijde dalších dvanáct až patnáct tisíc cizinců v Česku o práci. "Takže ty stovky, možná dva tisíce lidí, kteří toho využijí, je skutečně málo," uvedl stínový ministr vnitra za ČSSD. Program dokonce označil za marketingový tah, který problém nevyřeší.

Langer oznámil, že za první týden si podalo žádost o dobrovolný návrat 270 cizinců, odcestovalo jich 56. První fáze programu navíc pomůže s návratem do vlasti nejvýše dvěma tisícům lidí. Stát to přijde na šedesát milionů. "Pokud se ukáže, že ten zájem je větší, budu přesvědčovat kolegy ve vládě, že se vyplatí rozšířit ten projekt," ujišťuje Langer.

Podle něj se tento projekt vyplatí všem. "Veškeré finanční náklady jsou podstatně nižší, než kdybychom museli jít cestou nucených návratů, bezpečnostní rizika, která tímto omezujeme, jsou další přidanou hodnotou," vyjmenoval ministr vnitra.

Dle jeho představ budou navíc vrácení cizinci působit i jako prevence mezi krajany. "Vrátí se domů a řeknou: v Česku, tam je to špatný, tam nejezděte," popsal Langer.

"Vrátí se domů, dobrovolně, či nedobrovolně"

K současné neutěšené situaci podle něj přispěly předchozí vlády, když z Česka udělaly "montovnu". Velké továrny potřebovaly množství nekvalifikovaných pracovních sil. Bublan zase naznačil, že se do země dostalo mnoho Vietnamců zřejmě díky korupci na příslušných zastupitelských úřadech. Doložil to čísly z minulého roku.

"Loni k nám přišlo dvaadvacet tisíc Vietnamců, z toho šestnáct tisíc dostalo vízum pro podnikání, což mě zaráží. Většina z nich přitom nepodniká. Obávám se, že hodně těchto lidí skončí u organizovaného zločinu, ve výrobnách pervitinu, marihuany a podobně," řekl Bublan.

Navrhl proto jiné řešení, jak bezprizorní cizince zaměstnat. "Dalo by se uvažovat o tom, že by část z nich vykonávala veřejně prospěšné práce a vydělala si na cestu domů. Část z nich by se mohla vyučit. Většinou jsou to lidé, kteří nejsou ničím vyučeni, nic neumí, neumí česky."

Bublan nicméně uznal, že ani podobné programy nejsou samospasitelné, stejně jako dobrovolné návraty, ale mohly by pomoci většímu počtu lidí. Langer vidí jediné řešení v jejich odjezdu do vlasti. "Vrátí se domů, a to buď dobrovolně, nebo nedobrovolně," prohlásil.

Podle Langera udělali sami chybu, když se s obrovskými náklady vydali do Česka, aniž si spočítali, že svým výdělkem tu stěží pokryjí životní náklady. "Je mi těch lidí líto, ale oni nesou svá rizika a já mám za povinnost minimalizovat rizika pro české občany."

Langer si posvítí na pracovní agentury

Oba politici se shodli na tom, že je nezbytné zpřísnit dohled nad agenturami, které cizincům zprostředkují práci. Langer slibuje jejich rozsáhlou kontrolu: "Hýbe mi žlučí, že na tom vydělaly obrovské peníze a teď se od toho odtahují. (...) Půjdeme po nich, už po nich jdeme."

Stínový ministr vnitra za ČSSD a předseda sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan se v Otázkách Václava Moravce vyslovil také pro zřízení imigračního úřadu, který by řešil komplexně a s ohledem na aktuální vývoj na trhu práce otázku imigrace do Česka.
 
Podle sociální demokracie by sjednotil dosud roztříštěný postup jednotlivých úřadů při řešení problému přistěhovalectví. Zároveň by působil preventivně v zemích, kde je dlouhodobě největší problém s nekontrolovaným přistěhovalectvím do Česka.

Ivan Langer je přesvědčen, že to dostatečně zvládá cizinecká policie a ministerstvo vnitra. "Nevěřím v nové instituce," uvedl v Otázkách na ČT.

Jak pomoci nekvalifikovaným cizincům, kteří ztratili práci v ČR?

celkem hlasů: 8159

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 8. března 2009. Anketa je uzavřena.

přispět jim na návrat domů
přispět jim na návrat domů 6362
vyškolit je a zaměstnat
vyškolit je a zaměstnat 1223
jiné řešení
jiné řešení 574

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue