Mirek Topolánek a prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet | foto: ČTK

Finanční trh potřebuje vyšší dozor, shodli se lídři evropských ekonomik

  • 16
Představitelé Evropské unie, kteří se dnes sešli na summitu v Berlíně, se shodli na přísném dozoru nad všemi finančními trhy a produkty včetně takzvaných hedgeových fondů. Vyzvali také k zavedení sankcí proti daňovým rájům. S tímto předstoupí na londýnský summit G20.

"Jsme přesvědčení, že tuto krizi můžeme vyřešit jen v případě, že budeme spolupracovat," uvedla německá kancléřka Angela Merkelová, která dnešní summit uspořádala ve svém berlínském sídle.

"Naším cílem je znovu nastolit důvěru v trhy, což se zatím ještě nestalo. Chceme využít příležitosti, abychom z této krize vyšli posíleni novou finanční architekturou," uvedla Merkelová.

"Všichni máme, pokud jde o Londýn, velké ambice. Nemůžeme dopustit, aby zde opatření propadla," uvedl k summitu G20, tedy dvacítky nejdůležitějších vyspělých a rozvojových ekonomik francouzský prezident Nicolas Sarkozy a zopakoval slova Merkelové, že v opatřeních budou lídři EU postupovat společně. "Summit G20 bude historický," dodal Sarkozy.

"Opět jsme dnes zdůraznili přesvědčení, že všechny finanční trhy, produkty i účastníci musejí podléhat odpovídajícímu dozoru a regulaci, a to bez výjimek a ohledu na stát, odkud pocházejí," tvrdí lídři EU. 

Dohlížet nad trhy má Mezinárodní měnový fond. Tím podle Merkelové vznikne instituce globálního nadnárodního dohledu.

Ze sedmibodového plánu, jenž vzešel z berlínské schůzky, kromě toho také vyplývá, že prostředky MMF mají být zdvojnásobeny tak, aby mohla být zemím, které budou mít potíže s platební bilancí, poskytnuta rychlá a pružná pomoc. MMF má také spolu s Fórem pro finanční stabilitu dohlížet na naplňování závěrů světového finančního summitu G20 z loňského 15. listopadu, kdy se státy zavázaly dát světu nový finanční pořádek.

"Při řešení krize použijeme opatření, která nezkreslí ekonomiku. A nechceme se uchylovat k protekcionismu," dodala Merkelová.

Právě z protekcionismu byl před berlínskou schůzkou obviňován Nicolas Sarkozy. Právě s ním se hodlá odpoledne po skončení společného summitu Topolánek rovněž sejít i bilaterálně.

Dnes se berlínského summitu kromě šéfů vlád evropských mocností jako jsou Velká Británie, Itálie, Nizozemsko či Španělsko účastní také ministři financí včetně českého ministra Miroslava Kalouska, předseda Evropské komise José Barroso, šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet, lucemburský premiér a šéf rady ministrů hospodářství a financí eurozóny Jean-Claude Juncker.

Pět miliard eur z unijního rozpočtu

Topolánek, jenž se účastní jakožto předseda Rady EU, se ještě před summitem stačil narychlo setkat s Trichetem a Angelou Merkelovou.

S Merkelovou Topolánek podle jeho mluvčího pro EU Jiřího Potužníka hovořil mimo jiné o unijním plánu obnovy evropské ekonomiky a unijním příspěvku do něj. Podle návrhu Evropské komise by z unijního rozpočtu mohlo plynout pět miliard eur (téměř 145 miliard korun) na okamžitou pomoc pro rozvoj energetiky, venkova či podporu širokopásmového internetu.

Merkelová a Topolánek se zmínili také o ratifikaci lisabonské smlouvy a integraci západního Balkánu do EU. Ta je jednou z priorit českého předsednictví. Oba se údajně například shodli, že jejich podporu má při integračním úsilí Černá Hora.

S Trichetem Topolánek hovořil hlavně o problémech finančního sektoru a jejich obtížné předvídatelnosti.

Sedmibodový plán

1. Mezinárodní měnový fond (MMF) a Fórum pro finanční stabilitu (FSF) mají být pověřeny k dohledu nad naplňováním akčního plánu z loňského summitu G20 ve Washingtonu.

2. Všechny finanční trhy, produkty a účastníci trhů, včetně hedgeových fondů a jiných soukromých investičních společností, z nichž může vzejít finanční riziko, musí být podrobeny přiměřenému dozoru a regulaci.

3. Je třeba vyvinout sankční mechanismy k lepší ochraně proti nebezpečí, jež vyplývají z nekooperativních soudních systémů, včetně daňových rájů.

4. Banky by měly v dobrých časech vytvářet dodatečné kapitálové nárazníky, aby byly v budoucnu lépe vyzbrojeny na špatné časy.

5. Na londýnském summitu je třeba aktivně podporovat rozhovory o globální Chartě pro udržitelné hospodaření, které spoléhá na tržní síly, ale zamezuje excesům. To nakonec povede k vytvoření globálního rámce.

6. Je třeba přijmout taková opatření k překonávání akutních krizí, která deformují konkurenci v co nejmenší míře. To účastníci berlínské schůzky očekávají i od dalších členů G20. Dále se zavázali, že nebudou přijímat protekcionistická opatření a že se budou zasazovat o rychlý průlom v jednáních Světové obchodní organizace (WTO) o liberalizaci v rámci katarského kola.

7. Prostředky MMF musí být navýšeny na dvojnásobek, aby mohl svým členům při potížích s platební bilancí rychle a pružně pomoci.

,