Kdo bude mít víc vůle, půjde dál, říká plzeňský kapitán Straka

• 4
Je rozhodnuto. Hokejová Plzeň musí o postup do play-off extraligy bojovat v předkole. V sérii na tři vítězné zápasy jí čeká desátý Třinec. Začne záhy, už v neděli a v pondělí se hraje v plzeňské ČEZ Areně. Po dni odpočinku se týmy přesunou na Moravu.

"Základní část skončila, teď začíná to nejdůležitější. Kdo bude mít víc vůle, půjde dál. A já doufám, že to budeme my," prohlásil kapitán Lasselsbergeru Martin Straka.

Včera ještě žila naděje, že Plzeň proklouzne do elitní šestky, která má čtvrtfinále jisté. A svou část úkolu splnila, doma porazila Pardubice 4:1. Jenže musela věřit v zaváhání Zlína nebo Karlových Varů. To se však nestalo, zůstala sedmá.

"Moc se s tím počítat nedalo. Jsou to silné mančafty a takovou šanci nemohly pustit," mínil Straka.

Proti Pardubicím byl nejvýraznějším mužem svého týmu. Ale Plzeň se hodně nadřela. Tedy přesněji - v šachu jí držel vynikající gólman Růžička. Pochytal, co se dalo. Třeba Vlasák v úvodu druhé třetiny jen nevěřícně kroutil hlavou, když pálil do odkryté části branky. Růžička stihl natáhnout ruku a puk zastavit. V 25. minutě si pak poradil i s trestným střílením Vostřáka.

"Sprostě jsem v brance nadával a říkal si, že už to tam musí spadnout, když do nich tak bušíme," popisoval plzeňský gólman Jan Chábera.

Od 14. minuty totiž domácí museli dotahovat. Před Cháberu si nabruslil Kůrka a bekhendem parádně zavěsil pod horní tyč. "Dvě třetiny jsme byli nervózní, nedali jsme ani ty nejvyloženější šance. Na nohy nás postavilo až vyrovnání Jardy Kracíka půl minuty před závěrem druhé části," mínil kouč Pavel Hynek.

Kracík předvedl výjimečný kousek. Nahození Tomase odrazil holí ze vzduchu přesně do pravého horního rohu - 1:1.

Ve třetí části už hosté vytrvalý tlak Plzně neustáli. Vlasák přesnou střelou ukončil čtyřminutovou přesilovku, zanedlouho zvýšil na 3:1 Straka. Do výstroje ho trefil puk vystřelený bekem Čakajíkem a Růžička nestačil zasáhnout. V 55. minutě pak Straka prchl do brejku, gólman jeho střelu jen vyrazil ramenem a vracející se obránce doklouzal s odraženým pukem za čáru.

"Šlape nám to. Bráníme v pěti lidech, gólman chytá super, pomáháme si všichni na ledě. Teď před sebou máme vrchol sezony, půjde o každý souboj. A my tu sérii s Třincem chceme urvat pro sebe," prohlásil Martin Čakajík.