POZOR NA PALEC. Koule je vrtaná na míru, otvor na palec je těsný, | foto: Michal Šula, MF DNES

Sportovní bowling: pro začátek vyhledejte trenéra

  • 7
Možná už jste někdy v televizi viděli, jak nejlepší hráči bowlingu házejí své koule tak, že nejprve jedou rovně a pak zatočí do kuželek. Že vám to nejde? Žádný div. Tohle je excentrický (sportovní) bowling. Pokud nemáte speciální kouli a trénink, pak pravidelně, což je u bowlingu důležité, takových hodů dosahovat nebudete.

Také se vám s koulí na rovinový bowling nepodaří házet průměry, kterých dosahují excentričtí hráči.

Jen pro představu: rovináři se zaseknou na průměru 190, výš těžko půjdou. Zato excentrický hráč je schopný dosahovat průměru 220 bodů a samozřejmě i víc.

Škola bowlingu


I proto roste obliba excentrického bowlingu. Je pravda, že hrát ho stojí více peněz. Potřebujete speciální kouli, boty i doplňkové vybavení. Všechno je dražší, než když hrajete rovinou, ale je to úplně jiná hra.

Lidé to postupně zjišťují, začínají s rovinou a pak přecházejí na excentrické hraní. To je podle mě chyba. Pokud vás bowling láká, přeskočte rovinu a začněte rovnou s excentrem.

Ušetříte tak peníze, protože i na rovinu potřebujete výbavu, která vám při přechodu nebude nic platná. Navíc při rovině si zafixujete určitý pohyb, který se vám stane přirozeným, a než si zvyknete na jiný, který je potřeba při excentrickém hraní, může vám to trvat delší dobu.

S tím souvisí i to, že pokud chcete začít s excentrickým hraním, určitě využijte služeb trenéra. Toho při rovině ani nepotřebujete, stačí vám přijít do herny a házet. Hrát to může každý, třeba i s chybami.

To ale neplatí při sportovním bowlingu. Při něm se chybovat moc nemůže. Navíc má koule užší otvor na palec, a kdo ji neumí správně vypouštět, může se lehce zranit, protože koule jsou opravdu těžké.

ODHOZ. Při sportovním bowlingu se koule roztočí, jede rovně po dráze a pak zatočí do kuželek.

U excentrického hraní potřebujete kouli udělanou vám přesně na míru. Žádné takové, že si půjčíte kouli od kamaráda. Jde tam o milimetry, které hrají opravdu velkou roli.

Co je to vlastně excentrická koule? Jak už jsem zmínila, nejede proti kuželkám rovně, ale zahýbá do nich. Má vyosené jádro mimo střed, proto se může roztočit a zahýbat do kuželek ze strany.

Má to svůj důvod. Při měření na speciálních přístrojích v Americe zjistili, že stoprocentní strike je, když koule zasáhne mezi kuželky číslo 1 a 3 pod úhlem 6,8 stupně.

Tenhle úhel my nemůžeme docílit rovnou koulí, to bychom museli házet z vedlejší dráhy, proto kouli roztáčíme. Věřte mi, že excentrickému hraní se dá lehce propadnout. Za týden si o něm řekneme ještě víc.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

Témata: bowling