V karibském Guadeloupe hoří barikády, Sarkozy odmítá ustoupit

  • 70
Mají jedno z nejkrásnějších moří na světě, a přesto se bouří. Na karibském souostroví Guadeloupe, zámořské součásti Francie, hoří barikády, vitríny obchodů jsou vybité a skácené kokosové palmy přetínají hlavní silnice. Už skoro měsíc tam lidé protestují proti drahému životu. A vlastně i proti Francii. Protesty už mají prvního mrtvého.

Barikády z pneumatik, ohořelých aut, popelnic a dřevěných beden zablokovaly přístupové cesty do guadeloupského správního centra Pointea-Pitre. Ostrovy jsou jedním ze čtyř francouzských zámořských krajů, od Evropy jsou vzdáleny sedm tisíc kilometrů. Mají necelý půlmilion obyvatel a platí eurem.

Místo, kde je celý rok průměrná teplota kolem 25 stupňů, však své obyvatele doslova dusí. Jsou tam vysoké ceny.

Nepokoje na souostroví Guadeloupe

Co se DĚje NA GUADELOUPE

- Na karibském ostrově už druhou noc zuří zatím největší nepokoje od zahájení stávky před měsícem. V ulicích opět hořela auta a noci řinčelo sklo rozbitých výloh.
- Násilnosti už také mají prvního mrtvého. Je jím člen místních odborů, kterého zastřelili mladíci u barikády, když jim patrně šel domlouvat. Úřady hlásí, že při přestřelce s demonstranty bylo zraněno nejméně šest policistů.
- Naplnily se obavy francouzské vlády, že se do čela protestů postaví mladí radikálové. Paříž proto vyzvala ke klidu.
- Francouzský prezident Sarkozy se má odpoledne sejít s předáky odborů, aby s nimi projednal možné úlevy pro zaměstnance.

Lidé začali mít pocit, že jejich platy rostou pomaleji než ceny jídla a energií. Chtějí, aby zejména těm s nízkou mzdou francouzská vláda přidala 200 eur a snížila ceny vody a energií. Někteří lidé začali během nepokojů krást benzin. Nikdo nevyváží odpadky. Supermarkety a školy jsou většinu času zavřené.

Každým dnem se situace vyhrocuje a důvodem pro demonstrace už nejsou jen peníze, ale i národní hrdost. Francie poslala na Guadeloupe více než stovku policistů. Ti zatkli desítku demonstrantů. "Francouzský stát postupuje tradiční cestou: zabít Guadeloupany – jako obvykle," reagoval podle agentur na přílet policistů vůdce stávek Elie Domota.

Dvaačtyřicetiletý Kreolan má na tričku dvě data. Rok 1802 připomíná dobu, kdy Napoleon udělal z obyvatel otroky, a rok 1967 zase demonstraci dělníků stavební firmy BTP, při které francouzská armáda zabila více než stovku z nich. A zaníceně mluví o "důstojnosti po 400 letech ponižování" a zdůrazňuje, že Guadeloupané nechtějí "jen hrát fotbal, basketbal a dělat atletiku, ale chtějí pořádnou práci".

O tom, že by lidem poslala vláda peníze na platy, nechce francouzský prezident Nicolas Sarkozy ani slyšet. Vyjednavačům se zatím nedaří dospět k příměří.

Na deset tisíc turistů zrušilo dovolenou. Ti, kteří přijeli, užívají samotu na plážích, ovšem s minimálními službami hotelů. Přitom z cestovního ruchu ostrovy žijí. Ne však dostatečně. Ostrovy Guadeloupe patří dlouhodobě mezi regiony EU s nejvyšší nezaměstnaností, dosahující kolem 25 procent. A úplně nejvyšší je tam nezaměstnanost mladých. Nepracuje 56 procent z nich.

Podle odhadů bude měsíční zastavení ostrovního života drahé, mnozí podnikatelé vyhlásí bankrot. O práci tak může přijít každý osmý člověk.

Mapa Guadeloupe

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video