Záplavy ve městě Ingham na severu Austrálie. (11. únor 2009)

Záplavy ve městě Ingham na severu Austrálie. (11. únor 2009) | foto: Reuters

Jih Austrálie napočítal už 200 obětí požárů, sever bojuje se záplavami

  • 2
Austrálie se stále nemůže vymanit z přívalu přírodních katastrof. Zatímco na jihu země záchranáři odklízejí následky nejničivějších požárů za posledních sto let a pořád nacházejí další mrtvé, část severu země zůstává zaplavena. Počet obětí požárů už stoupl na 200.

Rozvodněné řeky a přívaly srážek ve třech australských státech zastavily těžbu železné rudy a poškodily úrodu. V regionu Pilbara ve státu Západní Austrálie musela firma Rio Tinto kvůli záplavám a vydatným dešťům přerušit těžbu železné rudy a její rozvoz.

Stát Queensland se s velkými záplavami potýká již od prosince. Voda zaplavila 62 procent jeho území včetně domů a silnic. Utopily se zřejmě tisíce kusů dobytka. Úřady varovaly obyvatele, aby si dali pozor na krokodýly a hady, kteří by mohli plavat v přívalové vodě.

Bouře zasáhla také Nový Jižní Wales, kde se rozvodnily řekly a odřízly řadu měst a městeček od světa. Na některých místech meteorologové zaznamenali nejvíce srážek za posledních 20 až 30 let.

Požáry, které před několika dny poničily rozsáhlé oblasti v jihoaustralském státu Viktorie, si podle aktuálních údajů policie vyžádaly již 200 lidských životů. Toto číslo se bude zřejmě dále zvyšovat s tím, jak záchranáři budou identifikovat další lidské ostatky.

Záběr z australského města Kinglake, kudy se prohnal ničivý požár (16. únor 2009)Pohřešovaný Čechoaustralan žije, oheň se jeho domu na poslední chvíli vyhnul

Nicméně deset dní poté, co peklo ve státě Viktorie vypuklo, policisté říkají, že kvůli obtížím s identifikací ostatků nedokážou stanovit konečný počet obětí. Na několika místech státu navíc stále hoří.

Policie má podezření, že několik požárů mají na svědomí žháři. Ze žhářství a také z držení dětské pornografie byl obviněn 39letý Brendan Sokaluk. V případě prvního obvinění mu hrozí až čtyřicet let vězení. Je držen v ochranné vazbě, aby se nestal terčem pomsty. Australané totiž reagují na možnosti úmyslného zapálení požárů se zlostí.

Australským hasičům pomáhají Novozélanďané poblíž města Reefton, východně od Melbourne (17. únor 2009)

V pondělí se tisíce lidí na sociální síti Facebook přihlásily do skupin volajících po odplatě za to, co Sokaluk údajně spáchal. Policie nechala skupiny z internetu stáhnout. Podle agentury AP se ale objevují stále nové.

Sokaluk musí shořet v pekle

Na podezřelého žháře se zlobí tisíce Australanů

V jižní Austrálii se 7. února vlivem extrémního horka, sucha a silného větru rozhořelo několik stovek požárů. Plameny zničily přes 1 800 domů a sežehly kolem 3 900 kilometrů čtverečních země. Asi 7 500 lidí přišlo o své domovy, několik měst plameny vymazaly z mapy.

Austrálie trpí změnami klimatu. Podle vědců nezpůsobí jen oteplování a v důsledku toho větší sucha či více lesních požárů, ale i extrémní výkyvy počasí jako tropické bouře, které způsobují záplavy. Premiér Kevin Rudd se tak zřejmě dostane pod tlak, aby zavedl přísnější opatření na ochranu klimatu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video