Kápo kambodžské „Osvětimi“ stojí před soudem

  • 26
V Kambodži začal proces s jedním z nejhorších hrdlořezů z řad Rudých Khmerů a velitelem neblaze proslulé věznice S-21. Kang Kek Ieu zvaný Duch čelí obvinění ze zločinů proti lidskosti. Po 30 letech tak stanul před soudem první vysoký představitel režimu, během jehož hrůzovlády zemřelo přes 1,7 milionu lidí.

Kang Kek Ieua převezla policie z nedaleké vazební cely v neprůstřelném voze. Jeho obhájce François Roux hned v úvodu procesu vyzval soud, aby dodržoval lidská práva jeho mandanta.

Vznesl námitku proti přijetí nového spolužalobce z řad vězňů, kteří přežili. Přihlásil se totiž až po uplynutí stanovené lhůty. To podle Rouxe odporuje pravidlům procesu, dohodnutým po dlouhém vyjednávání mezi Kambodžou a OSN.

RUDÍ KHMEROVÉ

Hnutí se nadchlo pro myšlenku extrémního komunismu maoistického typu, k němuž se pokusilo "převychovat" celou zemi. Během jeho hrůzovlády v letech 1975 až 1979 zemřelo nejméně 1,7 milionu lidí.

"Obžalovaný již svou odpovědnost za S-21 veřejně přiznal. Obhajujeme člověka obviněného z těch nejhorších zločinů. Ale i ten má právo na férový proces. Práva, kterých se dožadují oběti, platí i pro obžalovaného: jsou to lidská práva," uvedl obhájce.

Kanadský spolužalobce Robert Petit naopak v úvodním vystoupení vyzval, aby soudce přijal jako vedlejšího žalobce Norng Chan Phaie. Vězení S-21 přežil jako dítě a přihlásil se o dva dny později prostě proto, že o příslušné lhůtě nevěděl.

"Soud nemá rozhodovat jen o vině či nevině obžalovaného. Odpovědností a povinností soudu je zprostředkovat Kambodžanům, co se v jejich zemi tehdy dělo," zdůraznil Petit.

V první fázi procesu jde jen o přijetí svědků a o další postup soudu. Kang Kek Ieu  zatím nebude vypovídat. Výpovědi svědků se očekávají ke konci března. V případě odsouzení hrozí Kang Kek Ieuovi doživotí. Kromě Ieua mají být souzeni ještě čtyři další vyšší představitelé Rudých Khmerů.

Kang Kek Ieu řídil věznici S-21, kde byli podezřelí nepřátelé režimu mučeni, než byli odvezeni na popravčí pole poblíž kambodžské metropole. Popravovalo se obzvlášť krutým způsobem: ubitím holemi. To totiž vyžadovalo nejmenší materiální náklady oproti jiným způsobům jako oběšení nebo zastřelení. Vězením prošlo 16 až 20 tisíc lidí a většina pobyt v něm nepřežila.

Pozůstatky umučených obětí Rudých Khmérů v severozápadní Kambodži. Podobných hromad z pozůstatků anonymních obětí režimu se v Kambodži nachází stovky.
Pozůstatky obětí Rudých Khmerů v severozápadní Kambodži. Masových hrobů se v zemi nacházejí stovky.

Hnutí Rudých Khmerů se nadchlo pro myšlenku extrémního komunismu, k němuž se pokusilo "převychovat" celou zemi. Režim se dostal k moci díky podpoře Číny a o vytvoření nové společnosti se snažil tak radikálním a krutým způsobem, jaký si Maův režim v Číně nedovolil vyzkoušet ani během Kulturní revoluce.

Někteří z politických funkcionářů Rudých Khmerů jsou součástí nynější vlády, patří k nim například i premiér Hun Sen. Objevily se obavy, že by se mohl pokoušet průběh procesu z pozadí "řídit".

O polpotovské genocidě se v Kambodži poprvé v dějinách země začne vyučovat. V únoru se v místních školách objevila učebnice s názvem Vražedná pole, která mapuje řádění Rudých Khmerů. - přečtěte si Kambodža má po třiceti letech učebnici o běsnění Rudých Khmerů

kambodžský řezník přezdívaný Duch

Mysl člověka se vzpírá byť si jen představit strašlivé hrůzy, které se odehrávaly v nechvalně proslulé věznici Tuol Sleng za vlády Rudých Khmerů. Mučili tu lidi se zvrácenou krutostí. Chladnokrevně a bezcitně. Ženy, a dokonce i děti. A trestali je... vlastně za nic.

Ze zhruba 20 tisíců těch, kteří z různých důvodů (zejména jako tzv. rozvraceči - tím se člověk stal třeba tím, že při práci nechtěně zlomil lopatu) skončili ve zdejších kobkách, jich přežilo jen devět.

Počet zdejších obětí je sice ve srovnání s milionem životů zmarněných nacisty v Osvětimi podstatně menší, přesto srovnání až tak nekulhá. Podobná byla i systematičnost zabíjení a až puntičkářská evidence.

Cela určená k mučení ve vězení Tuol Sleng. Rudí Khmérové zde mučili tisíce vězňů.

Cela určená k mučení ve vězení Tuol Sleng. Rudí Khmerové zde mučili tisíce vězňů

Dnes je v phnompenhském Tuol Slengu, který režim označoval tajným kódem S-21, Muzeum genocidy. Malé kobky improvizovaně zbudované v někdejších školních učebnách a obrazy způsobů nelidského zacházení zůstávají němými svědky krutostí iniciativně vymýšlených bývalým pedagogem.

Řeč je o Kang Kek leuovi, veliteli S-21 a podle Kambodžanů jednom z nejhorších hrdlořezů z dob Rudých Khmerů.

Ano, tenhle nenápadný mužík, který dnes stanul před soudem za podíl na "lidských jatkách“, jež organizoval, byl původně učitelem matematiky. Pak fanatickým komunistou a zabijákem. Důkazů proti němu je prý dost a dost, i díky jím pečlivě vedené vězeňské agendě.

Tento kambodžský řezník, jemuž přezdívali Duch, po pádu režimu zmizel v džungli a později konvertoval ke křesťanství. V roce 1999 ho na kambodžském venkově objevil fotograf Nic Dunlop.

Teď, 30 let od pádu Rudých Khmerů, ho konečně začnou soudit.

(Zdroj: MF DNES)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video