VIDEO: Žraloci v Čechách a na Moravě

  • 7
Potápění v exotických destinacích si zdaleka nemůže dovolit každý, možnost chovu žraloka je dokonce dostupná jen hrstce vyvolených. My ostatní můžeme žraloky obdivovat přes sklo mořského akvária za cenu lístku do kina.

Základní podmínkou pro chov žraloka je dostatečně velké mořské akvárium, což už je samo o sobě splnitelné jen za cenu vysokých finančních nákladů. Protože takové akvárium musí udržet obrovskou masu vody, je bezpodmínečně nutné, aby jeho stavba byla opravdu důkladná a bez profesionálů to nejde. Jeho vybudování ve vlastním domě si tedy mohl dovolit třeba miliardář Radovan Krejčíř, běžně se s ním ale při návštěvách přátel nesetkáte.

Mořská voda se v akváriu musí neustále udržovat v optimálním stavu, což je při chovu žraloků hodně obtížné. Protože žralok žere maso, a hodně masa, potřebujete na filtraci vody speciální výkonné filtry, biologické i mechanické. To s sebou nese horentní náklady na každodenní údržbu akvária, ke které neodmyslitelně patří i provoz celé řady dalšího technického zařízení.

Jaké druhy lze chovat
Žralok černocípý v akváriu pražského Mořského světa.Potenciální  chovatel má na výběr z několika menších druhů. Patří k nim máčky, dobré zkušenosti jsou i s chovem žraloka kobercového. Poměrně ideální je i žralok černocípý, nesmíte však v akváriu zapomenout vybudovat napodobeninu korálového útesu, která mu bude simulovat jeho přirozené prostředí.

Vlastní nákup tohoto druhu vyjde zhruba na 25 tisíc korun, pokud ovšem přežije transport. Většina žraloků se totiž potřebuje neustále pohybovat, jinak se udusí, protože proudění vody přes žábry zajišťuje pouze pohyb této paryby vpřed. Jen tak se voda dostane do ústní dutiny a štěrbinami žaber zase ven. Proto se žralok při chycení do sítě většinou udusí. Žraloci se z tohoto důvodu přepravují ve speciálních kontejnerech, ve kterých neustále proudí voda. Přesto může svoji negativní roli při přepravě sehrát i stres, kterému je živočich vystaven.

Pokud byste pošilhávali po větším a nebezpečnějším druhu, jako je například žralok písečný, pak vás jen žralok samotný přijde zhruba na 700 tisíc. Tento dravec bývá uváděn jako třetí nejobávanější žraločí druh, protože už má na svém kontě přes desítku napadených. Bez zbytečných obav si ale tento ozubený kolos, plovoucí se stále otevřenou tlamou, můžete prohlédnout z bezprostřední blízkosti v pražském Mořském světě v Holešovicích.

Čím zaplašit hlad žraloka

Hejno karibských útesových žraloků slídících za potravou.V akváriu žralok potřebuje zajistit v podstatě stejný jídelníček jako v moři, tedy mořské ryby, sépie, chobotnice, případně i krevety. Pohled na krmení žraloků je úchvatný a bez diskusí je to nezapomenutelný zážitek. Můžete si ale být jisti tím, že budete schopni svému náročnému žraločímu mazlíčkovi dopřát po celý jeho život dostatek takové výživné potravy? Je to další nekonečná položka pro každého potenciálního chovatele.

Chovat, či nechovat

Možnost prohlédnout si žraloka z bezprostřední blízkosti přes sklo akvária je nezapomenutelným zážitkem pro děti i dospělé.Zajistit žralokovi veškeré životní potřeby s výhledem na roky dopředu je velmi obtížné. Dokládá to i příběh žraloka černocípého, kterého si pořídil právě Radovan Krejčíř. Sice se mu před jeho útěkem do zahraničí podařilo zajistit, aby žraloka převezli do akvária kavárny v obchodním centru v pražských Butovicích a starali se o něj titíž lidé jako u něj doma, žralok si tam ale poklidně moc dlouho nepoplaval, ačkoliv měl jeho původní majitel představu, jak si ho časem nechá dopravit do svého nového domova. Návštěvníci kavárny si dopřávali pohled na něj zhruba jen nějaký rok a půl. Potom paryba bohužel uhynula. Příčiny takového úhynu se zjišťují jen těžko. Jisté ale je, že zajistit žralokovi ideální podmínky pro život v zajetí prostě není v žádném případě jednoduché.

Snad je proto i nejlepší nechat chov žraloků na odbornících. Ti se jejich chovu věnují opravdu profesionálně a s vědomím veškeré zodpovědnosti. A zatoužíme-li si prohlédnout tohoto mořského predátora zblízka, můžeme si to díky nim téměř kdykoliv dopřát.

Kde můžete v ČR vidět žraloky:

Žralok dogovitý obývá mělké vody v okolí Austrálie, dorůstá až 1,5 m. Prohlédnout zblízka si ho můžete v pražském Mořském světě v Holešovicích. 1/ Bezkonkurenčně největší nádrž se žraloky v ČR najdete v Mořském světě v pražských Holešovicích, má objem 100 tisíc litrů. Tváří v tvář tu pohlédnete do očí a do tlamy nejen žralokovi písečnému, který je pro potápěče třetím nejobávanějším druhem - na svém kontě má přes desítku napadených lidí. V pražském Mořském světě v Holešovicích si tento ozubený kolos pohybující se po akváriu se stále otevřenou tlamou můžete prohlédnout bez obav z bezprostřední blízkosti. Stejně tak tu můžete obdivovat i žraloka černocípého, bělocípého, dogovitého a kobercového.

Žralůčka perského lze v zajetí úspěšně odchovat. 2/ Další veřejně přístupnou nádrž se žraloky najdete v olomoucké zoologické zahradě. V akváriu o obsahu 42 tisíc litrů se tu prohánějí dva žraloci útesoví a jeden bělocípý. V Olomouci chovají také jeden menší druh, žralůčky perské (= máčky arabské), které se jim dokonce úspěšně daří i odchovávat.