Ohnivá koule nad Texasem

Ohnivá koule nad Texasem | foto: CNN, Technet.cz

VIDEO: Na Texas dopadla ohnivá koule. Trosky družic to nebyly

  • 86
V neděli mohli účastníci maratonu ve státě Texas v USA pozorovat ohnivé divadlo. Z oblohy nad Austinem se zřítila obří hořící koule. Podle NASA to byl přirozený meteorit.

Bill Cooke z oddělení meteoroidů NASA analyzoval hořící objekt a došel k definitivnímu závěru, že jde o asteroid velikosti několika metrů. Na zem se zřítil rychlostí 20 kilometrů za sekundu.

Odborníci předtím spekulovali, zda mohlo jít o trosky satelitů, které se srazily minulý týden nad Sibiří. Asi 800 kilometrů nad zemským povrchem se střetly americký satelit komunikačního systému Iridium a nefunkční ruská vojenská družice Kosmos - více o havárii naleznete v článku Ve vesmíru se srazily satelity, po družici Iridium zbyl „mrak trosek“.

.

"Nejsem přesvědčen, že jde o úlomky družic," měl od začátku jasno odborník na kosmonautiku Antonín Vítek.

Svědek incidentu, Max Lyon, popisuje let ohnivé koule takto: "Byl to zářící objekt vejčitého tvaru s oranžovým jádrem, směrem ke krajům blednoucí, s bílostříbrným ohonem. Ohon byl homogenní po několik sekund, pak se rozpadl na drobné části. Později se hořením na jednotlivé díly rozpadl i hlavní objekt. Bílá stopa za objektem zůstala viditelná zhruba deset minut, pomalu se rozpouštěla a mizela."

Austin, Texas
Místo dopadu ohnivé koule

Po hořícím objektu zatím nebyly nalezeny žádné stopy, ačkoliv byl do předpokládaného místa dopadu vyslán pátrací vrtulník.

.
Podle Federálního úřadu pro letectví dostali piloti letadel již dříve varování před troskami ze srážky družic.

Šéf ruského střediska řízení kosmických letů Vladimir Solovjov tvrdí, že trosky satelitů mohou obíhat kolem Země až deset tisíc let. Ohrožují tak ostatní satelity a kosmické lodě. I ty nejmenší fragmenty totiž mohou představovat pro vesmírné lodě, vyrobené z lehkých slitin, vážné nebezpečí. Další podrobnosti naleznete v článku Trosky ze srážky satelitů mohou ohrožovat kosmické lodě tisíce let.

,