V Atlantiku se srazily britská a francouzská jaderná ponorka

  • 244
Počátkem února hrozila ve vodách Atlantského oceánu katastrofa. Během plnění svých úkolů se pod mořskou hladinou srazily britská a francouzská ponorka na jaderný pohon. Obě plavidla přitom měla na palubě desítky atomových zbraní. Při srážce mohlo dojít k úniku radioaktivity.

Britská ponorka HMS Vanguard a francouzská Le Triomphat se podle dostupných informací srazily v noci ze 3. na 4. února v hlubokých vodách Atlantiku.

Francouzská ponorka Le TriomphantLe Triomphat, jedna ze čtyř francouzských strategických ponorek, se vracela ze své sedmdesátidenní mise, když se k ní začala přibližovat ponorka HMS Vanguard. Sonary by měly blížící se ponorku bez problému rozpoznat, členové posádky ale tvrdí, že "nic neviděli ani neslyšeli".

Nehodu, o které jako první informoval britský deník The Sun, dnes potvrdil i nejvyšší velitel britského námořnictva admirál Jonathan Band. "Stroje se střetly v malé rychlosti a jaderným hlavicím na palubách nehrozilo žádné nebezpečí. Při kolizi nebyl nikdo zraněný," prohlásil admirál na tiskové konferenci v Londýně.

Srážku ponorek v malé rychlosti pak potvrdilo i francouzské námořnictvo. Úřady obou zemí kolizi svých plavidel tajily a odmítaly poskytnout bližší informace.

Britové i Francouzi o nehodě mlčí

Britský ministr obrany odmítal jakkoliv komentovat ponorkové operace. Jeho mluvčí ale ujistil, že "britská odstrašovací kapacita nebyla v žádném okamžiku dotčena a jaderná bezpečnost nebyla ohrožena".

PONORKY V AKCI

HMS Vanguard je jednou ze čtyř jaderných ponorek tohoto typu, jimiž disponuje britské válečné námořnictvo. Do výzbroje každé z nich patří 16 střel Trident. Ponorka je 150 metrů dlouhá a na palubě může být až 135 členů posádky.

- Francouzská ponorka Le Triomphant je 138 metrů dlouhá a disponuje šestnácti střelami typu M 45. Patří ke klíčovým jaderným silám Francie. Na její palubě může být až 111 členů posádky.

Kolizi obou ponorek se snažilo zahrát do autu i francouzské námořnictvo. Jeho mluvčí oznámil, že "kolize nezpůsobila žádná zranění členům posádky a ani na vteřinu neohrozila jadernou bezpečnost".

Odborníci ale naznačují, že nehoda nemusela být tak nevinná, jak tvrdí úřady. Nejmenovaný vysoký zdroj z britského námořnictva podle listu The Sun řekl: "Potenciální následky jsou nepředstavitelné. Je velmi nepravděpodobné, že by mohla nastat jaderná exploze - únik radioaktivity byl ale možný. A co je ještě horší, mohli jsme ztratit posádku a raketové hlavice. To by byla národní katastrofa," uvedl zdroj britského listu. "Linky mezi Londýnem a Paříží byly rozžhavené," dodal.

Podobný názor zastává i šéfka hnutí za jaderné odzbrojení CND Kate Hudsonová. "Kolize dvou ponorek s jadernými reaktory a jadernými zbraněmi na palubě mohla vyústit v rozsáhlý únik radiace a rozházet po mořském dně množství jaderných hlavic," prohlásila Hudsonová.

Podle oficiálních zpráv byla britská ponorka se 135 muži na palubě po incidentu odvlečena k opravě do skotského přístavu Faslane, francouzské plavidlo se 101 námořníky zase skončilo v domovském přístavu Ile Longue. Podle britského listu The Daily Telegraph obě země incident vyšetřují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video