Paroubek: Důchodcům chceme přidat, aby nastartovali poptávku

  • 85
Předseda ČSSD Jiří Paroubek v poslední době útočí na vládu, že přistupuje laxně k řešení ekonomické krize. Sám nabízí jako lék proti krizi například šrotovací prémii 25 tisíc korun pro toho, kdo vymění staré auto za ekologičtější vůz. Má také plán, že poptávku nastartují důchodci, když se jim přidá.

Jak mají třinácté důchody, které jsou součástí vašeho protikrizového balíčku, zachránit ekonomiku?
Jde o to, aby se nepropadla poptávka. Kromě exportu je spotřeba obyvatelstva jeden z faktorů, který ovlivňuje růst hrubého domácího produktu.

Doufáte, že důchodci svou spotřebou nastartují růst?'
Alespoň nějaké prostředky dostanou a alespoň nějaká poptávka v rozsahu miliard korun se tu vytvoří. A to je to podstatné.

Některá vaše opatření proti krizi působí populisticky. Přidáme důchodcům, dáme lidem 25 tisíc na nové auto. Mysleli jste na blížící se volby, když jste dávali dohromady svůj protikrizový plán?'
Zeptejte se pana Topolánka, kam směřují s daňovými prázdninami pro živnostníky. To by bylo třináct miliard korun, pro vaši informaci. Ta naše opatření ve vztahu k důchodcům by přišla na sedm miliard. Ti lidé pracovali celý život a já očekávám, že ty peníze utratí.

Hrály tedy volby nějakou roli?
Myslím, že hrály roli druhotnou. Prvotní je podnítit poptávku, aby neustala spotřeba obyvatelstva. Tato generační a sociální skupina obyvatel bude krizí silně zasažena.

Jak to? Vždyť důchodci nepřicházejí o práci a ceny naopak klesají.
Bylo by potřeba zeptat se důchodců, jak to hodnotí, jestli jásají dva miliony důchodců.

Všichni si myslíme, že se můžeme mít lépe.
Ale oni se mají evidentně hůř.

Dobře. Kde na to ale vzít peníze?
Kde by vláda vzala na daňové prázdniny pro živnostníky? Ty odhady jsou, že by naše protikrizová opatření přišla na dvacet miliard korun, z toho sedm miliard by šlo z dividend ČEZ.

Mnozí ČSSD vyčítají, že v dobách největší prosperity zemi zadlužovala. Byla to chyba?
Podívejte, já jsem měl to štěstí, že jsem byl premiérem ve dvou letech, kdy fiskálně došlo ke splnění maastrichtských kritérií a kdy byl plněn konvergenční program. Není tady možné vysvětlovat všechny ekonomické faktory, ale během předchozích vlád sociální demokracie zcela nepochybně hrál roli průběh a způsob transformace hospodářství, který proběhl za vlád vedených Klausem. Náklady na oddlužení bankovního sektoru se počítaly řádově na stamiliardy.

Trváte na tom, že se státní dluh neplatí, jak jste říkal před lety?
Řekl jsem to jinak, ale nevšiml jsem si, že by vláda Mirka Topolánka stání dluh snižovala, nebo je to tak? Deficit už narůstá přes bilion korun.

V posledních měsících se hodně zabýváte třicetikorunovými poplatky u lékaře. Co vám na nich vlastně tak vadí?
Přece nejde jen o třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře. Když jsme se setkávali s voliči, měli mnohem víc výhrad proti poplatku za recept. Ani já nepovažuji za rozumné, aby se za každou položku na receptu platilo třicet korun. Nic nám to nepřineslo. Je to sankce za nemoc.

Někteří vážně nemocní pacienti by s vámi nesouhlasili. Například ceny některých léků na boj s rakovinou se výrazně snížily.
Lidé vážně nemocní by to tak nevyjádřili, to je interpretace ministerstva zdravotnictví. Více peněz je v systému na léky jen díky tomu, jak byl tento systém nastaven v první polovině roku 2006 – tedy ještě za vlády pod mým vedením, ve které byl ministrem zdravotnictví David Rath.

Často argumentujete tím, že vám píší lidé, kteří si nemohou dovolit platit třicet korun. Takoví lidé však mohou dostat papír, díky kterému jim lékař poplatek odpustí.
Já jsem tam ale také četl dopisy, kdy lidé chodí, žádají o podporu a nedostávají ji. Myslíte, že je příjemné chodit po úřadech a dožadovat se podpory?

Každý musíme čas od času na úřad.
Určitě, ale dožadovat se podpory? To asi nikdo nedělá rád. Ti lidé si celý život platili nemocenské pojištění a teď v závěru života se dostávají do situace prosebníků.

Vaše krajské vlády už několik týdnů hradí za pacienty poplatky. Považujete tu akci za úspěch?
My jsme něco slíbili, a proto to také plníme, a vidím to jako věc, která je nezbytná

Hrazení poplatků krajem provází značný chaos. Například hejtmanka Milada Emmerová vrací lidem třicetikorunové poplatky složenkami za 24 korun.
Paní Emmerové jsem samozřejmě řekl, že být na jejím místě, vzal bych tu právničku, která to vymyslela, a poslal bych ji, aby posílila řady pracovníků ministerstva zdravotnictví paní Filipiové, protože jí neporadila podle mého názoru dobře. Tak ať radí spíše paní Filipiové.

Proč?
Zřejmě to tak báječně ovládá. Já myslím, že si paní Emmerová ty věci vyhodnotí a bude to řešit tak jako v ostatních krajích. Nemyslím, že to znamená, že je chaos.

Když ze třicetikorunového poplatku vznikne rázem 54 korun, tak myslím, že daňoví poplatníci nemůžou být spokojeni.
To je chyba, to určitě, ale v ostatních krajích to probíhá dobře.

Jste spokojený i s tím, že pan Martínek vyzval movitější pacienty, ať za sebe platí?
On to během pár desítek minut uvedl na pravou míru. Navíc, myslím si, že není nic špatného na tom, aby za sebe movitější lidé platili. Je to jejich svobodné rozhodnutí a je to rozhodně lepší systém, než když musí platit babička, která počítá každou korunku.

ČSSD minulý týden zažila další aféru. Tentokrát šlo o bývalý nevěstinec v hotelu Na Vyhlídce, který vlastní vlivný politik Miloslav Mrština. Po Lidovém domě kolovala před lety kazeta, na které se mluví o Mrštinovi jako o kuplíři. Věděl jste o existenci této nahrávky?
Nevěděl a nevím, proč bych vědět měl. Zjišťoval jsem si to – ta věc byla prošetřována před devíti lety policií a pak byla odložena.

Nebojíte se, že by podobné věci mohly vyplavat i na vašeho asistenta pana Petra Bendu, který údajně také pronajímá nemovitosti nevěstincům?
Já jsem se ho několikrát ptal, jak to je. On na každý ten článek reagoval trestním oznámením. Pokud vím, jsou to spekulace. Dejte něco na stůl.

Když vám premiér Miloš Zeman pomáhal s kampaní v severočeském kraji, stěžoval si, že ho pan Benda ubytoval ve svém hotelu Corrado. Připadal si prý jako ve "vykřičeném domě".
Nikdy jsem o hotelu Corrado neslyšel. Jestli něco takového říkal Zeman, tak ať to potvrdí.

Zdá se, že sociální demokracie má k tomuto prostředí nevěstinců blízko.
Nevím, že by se někdo kromě vás, tedy MF DNES, upíral k této krásné myšlence.

Pan Škromach chodil na Vyhlídku, i v Corradu se prý pořádaly stranické schůze. Byl jsem tam někdy?
Nebyl jsem tam, zklamu vás, nemůžu sloužit.

Takže netušíte, zda jde o počestné podniky.
Pokud vím, na Vyhlídce už osm let pánský klub není, je tam velmi dobrá restaurace. Hotel Corrado vůbec neznám.

Odpovědi na otázky čtenářů iDNES.cz

Datel: Pane Paroubku, jak vysoký dluh tak zhruba myslíte, že naše země unese?
Je potřeba se vždycky vejít do maastrichtských kritérií a konvergenčního programu. Myslím si, že my se svým protikrizovým plánem bychom se do něj po roce 2010 bez problémů vešli.

Moravan: Co říkáte na karikaturu pana Ratha jako Hitlera? Možná by Vás překvapilo, kolik členů ve vedení Vaší strany to považuje za trefné přirovnání.
Zpodobení Davida Ratha jako Hitlera je opravdu nechutné. Mohu k tomu říci jen to, že by měl pan šéfredaktor Reflexu Šafr vyhledat centrum duševní pomoci a nemusí to být zrovna Modrá Laguna.

Lukáš Pospíšil: Vážený pane Jiří Paroubku, Váš protikrizový plán je postavený na finanční podpoře zejména nepracujících a důchodců i přesto, že ceny klesají. Dále má podpořit spotřebu i přesto, že velká většina zboží u nás je z dovozu. Mám pocit, že krizi pouze zneužíváte k aplikaci populistických gest a návnad na lehce zmanipulovatelné voliče a zdaleka nehledíte na možné následky do budoucna. Nemám pravdu?
Nemáte. Já myslím, že s dikcí a obsahem takové otázky nemá smysl se chtít vypořádat v diskusi, protože pán, který otázku položil, je přesvědčen o své pravdě.

Michal Stříž: Dobrý den, z médií často slyšíme hlasitou kritiku reformy zdravotnictví ze strany ČSSD. Ještě jsem ale nikdy neslyšel, jakou koncepci řešení problémů ve zdravotnictví má Vaše strana. Děkuji.
Tak já myslím, že tu koncepci jsme uplatnili v závěru našich vlád, zejména za vlády pod mým vedením.

Jiří Marek: Pan Paroubek chce zavést takzvanou daň pro bohaté ve výši 30 procent ze superhrubé mzdy a tím odměnit skupinu lidí, kteří vedou firmy, dávají lidem práci, sami tráví většinu svého času prací ve firmě a zanedbávají rodiny. Přijde mi to dost populistické (prostě se to teď hodí), a proto by mě zajímalo, jak potom pan Paroubek chce motivovat tuto skupinu lidí, aby obětovala většinu času práci, dělala ji zodpovědně a zajistila práci i pro ostatní? Jsem manažerem velké společnosti a zaměstnávám 300 lidí.
Lidé s nejvyššími příjmy dobře vědí, proč pracují. V každé vyspělé evropské zemi je úroveň progresivního zdanění u těch nejvyšších příjmů mnohem vyšší, než jakou chceme zavést my.

Jan Daniel: Domnívám se, že sázka na Davida Ratha bude příčinou neúspěchu v dalších volbách. Řada lidí v mém okolí by volila ČSSD, ale odrazují je právě lidé, jako je pan Dryml a Rath, kteří jen baží po moci, mají potěšení z ponižování druhých a nemají žádné morální zábrany ani základy slušnosti. Z jejich stylu politiky a vystupování jde strach, mrazení v zádech, tak to mnoho lidí cítí. Myslím, že to je pro ČSSD velká škoda.
Myslím, že ČSSD má ve svých řadách mnoho osobností. V sociální demokracii není jen David Rath, a pokud jde o pana Drymla, ten už je na jejím okraji. Rath je navíc podle průzkumů veřejného mínění člověk s větší popularitou, než předseda vlády Mirek Topolánek.

. rubrika rozhovorů

Čtenáři iDNES.cz mají jedinečnou možnost zapojit se do pravidelných rozhovorů na aktuální témata. Ze zaslaných otázek vybereme několik, které během rozhovoru osobnosti položíme, a odpovědi poté zveřejníme ve středeční MF DNES a na iDNES.cz.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video